Co to jest leasing i na czym polega?
Leasing to jedna z najpopularniejszych form finansowania środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych. Jest to usługa, z której może skorzystać duże przedsiębiorstwo, właściciel jednoosobowej działalności gospodarczej, a w niektórych przypadkach nawet osoby fizyczne. Na czym polega leasing, jakie są jego rodzaje i komu opłaca się taka forma finansowania? Sprawdź!
Leasing to umowa między leasingodawcą, zwyczajowo nazywanym finansującym, a leasingobiorcą, czyli użytkownikiem. Zawarcie umowy leasingowej wiąże się z udostępnieniem określonego przedmiotu leasingu w zamian za ustaloną opłatę, którą leasingobiorca musi płacić co miesiąc.
W rozumieniu ustawy VAT, leasing jest czynnością polegającą na odpłatnym udostępnieniu określonej rzeczy w zamian za wynagrodzenie.
W trakcie trwania umowy leasingowej użytkownik sprzętu nie jest jego właścicielem, ale może go wykupić po zakończeniu umowy. Nie jest to jednak obowiązkowe.
Zanim złożysz wniosek leasingowy, sprawdź, ile będzie kosztował Cię leasing. Pomoże w tym kalkulator leasingowy, który ułatwi Ci znalezienie optymalnej oferty.
Definicja leasingu określa, że przedmiotem leasingu może być "rzecz ruchoma lub nieruchoma, służąca celom zarobkowym użytkownika, dobro o charakterze inwestycyjnym, w rachunkowości przedsiębiorstw zwane środkiem trwałym". Każda firma leasingowa ma swoje wytyczne, ale w teorii niemal wszystko może być leasingowane.
Najczęściej leasingowane są:
- samochody osobowe;
- maszyny;
- sprzęt komputerowy;
- sprzęt biurowy;
- nieruchomości.
Przejdźmy teraz do tego, jakie są rodzaje leasingu.
Przeczytaj także: Porównywarka leasingowa, czyli jak wybrać najlepszą ofertę leasingu samochodowego?
Leasing operacyjny nazywany jest także leasingiem usługowym. Usługa polega na przekazaniu w użytkowanie środkowa trwałego w zamian za regularnie opłacane raty leasingowe.
Odpisów amortyzacyjnych dokonuje leasingodawca, ponieważ to on jest właścicielem przedmiotu leasingu. Po zakończeniu umowy leasingobiorca może wykupić np. leasingowany samochód dostawczy.
Leasing operacyjny stanowi usługę, w której opłata wstępna, czynsz miesięczny i inne wydatki są kosztem uzyskania przychodu Twojej firmy.
W przypadku leasingu operacyjnego obowiązek zapłaty podatku VAT leży po stronie leasingobiorcy i doliczany jest do każdej raty leasingowej. Wszystko dlatego, że leasing operacyjny traktowany jest jako usługa.
Okres finansowania leasingiem operacyjnym może trwać od 24 miesięcy do nawet 7 lat. Niemniej wewnętrzne procedury finansowania leasingodawcy mogą być różne. Większość firm leasingowych umożliwia, np. finansowanie samochodu lub maszyny na okres 5 lat.
Leasing finansowy nazywany jest także inwestycyjnym lub kapitałowym. Usługa polega na przekazaniu w użytkowanie środka trwałego w zamian za comiesięczny czynsz, czyli raty leasingowe.
W przypadku leasingu finansowego właścicielem przedmiotu leasingu jest leasingobiorca. W związku z tym odpisów amortyzacyjnych dokonuje leasingobiorca, a po zakończeniu umowy leasingowej może wykupić przedmiot leasingu.
Pewne zmiany zachodzą w racie leasingowej, ponieważ jest ona podzielona na dwie części — kapitałową i odsetkową. Pierwsza składowa traktowana jest jako spłata wartości początkowej, a druga stanowi koszty przychodu leasingobiorcy.
Podatek VAT naliczany i płacony jest jednorazowo w momencie zawarcia umowy. Wszystko dlatego, że leasing finansowy, w myśl obowiązujących przepisów, uznawany jest za dostawę towarów. Warto zaznaczyć, że stawka podatku VAT zależy od finansowego środka trwałego.
Dla przykładu: Leasing samochodu i większości maszyn będzie wiązał się z koniecznością zapłaty 23% VAT, natomiast w przypadku sprzętu medycznego będzie to 8%.
Leasing to wygodna forma finansowania dla klientów indywidualnych, ale przede wszystkim jest to atrakcyjne rozwiązanie m.in. dla spółki prawa handlowego, jednoosobowej działalności gospodarczej, a także w przypadku spółki cywilnej.
Leasing jest jedną z najprzystępniejszych form finansowania przedsiębiorstwa. Zwykle firma, która składa wniosek leasingowy, powinna wylegitymować się prowadzeniem działalności gospodarczej przez min. 3-6 miesięcy.
Jeśli staż Twojej firmy jest krótszy, to wyjątkowo można skorzystać z leasingu, ale z zastrzeżeniem spełnienia warunków wynikających z dodatkowych wytycznych leasingodawcy. Zwykle oznacza to konieczność odpowiedniego zabezpieczenia umowy.
Jeżeli chcesz wziąć samochód lub sprzęt medyczny objęty gwarancją, należy dostarczyć wymagane dokumenty przez leasingodawcę, dotyczące przedmiotu leasingu. Ponadto leasingodawca może wymagać przedłożenia dokumentów finansowych, a także danych rejestrowych (umowa spółki, dane osób fizycznych kierujących firmą, wpis do ewidencji działalności gospodarczej).
W przypadku, gdy prowadzisz firmę od niedawna, a samochód osobowy pomógłby w jej rozwoju, to na korzyść Twojej firmy będzie przemawiał udział własny. Jego wysokość wpływa koszty i warunki umowy, a leasing może być tańszy niż przy braku lub niewielkim udziale.
Jeśli w Twojej firmie zapadnie decyzja o zakupie samochodów osobowych to wiedz, że będziesz zobowiązany do wykupienia polisy. Przy wyborze ubezpieczenia warto uwzględnić zalecenia leasingodawcy, np. minimalną kwotę i zakres ochrony. Być może pakiet comfort będzie tym, czego będzie oczekiwać firma leasingowa, a to z pewnością wpłynie na koszty ubezpieczenia.
W związku z powyższym decydując się na leasing samochodu, warto uwzględnić wszystkie koszty odpłatnego użytkowania przedmiotu leasingu.
Pamiętaj, że możesz wybrać leasing nowych i używanych pojazdów. Przed zawarciem umowy warto jednak sprawdzić, jakie będą koszty wykupu przedmiotu, stawka amortyzacji i jak wpłyną one na finanse w Twojej firmie.
Leasing to wygodne narzędzie, które ułatwia rozwój przedsiębiorstwa. Wymagania w stosunku do tego produktu są dużo niższe niż w przypadku kredytu obrotowego. Nic dziwnego, że wielu przedsiębiorców, którzy od niedawna prowadzą biznes, chętnie decyduje się wziąć samochód lub maszynę nie na kredyt, a właśnie w leasing.
Jak znaleźć ofertę dopasowaną do potrzeb Twojej firmy? Wypróbuj kalkulator leasingowy i przyspiesz rozwój swojego biznesu.
Artykuł sponsorowany