Czy lokaty terminowe mają jeszcze przyszłość?

Czy w obecnej, niepewnej sytuacji gospodarczej i ekonomicznej można jeszcze bezpiecznie oszczędzać i pomnażać pieniądze? A jeśli tak, to jakie rozwiązania będą najlepsze? Wbrew pozorom i bieżącym doniesieniom na temat rynku, odpowiedzią na to pytanie mogą okazać się mimo wszystko lokaty terminowe, będące obecnie jednym z najbezpieczniejszych i najprostszych sposobów na ulokowanie gotówki.

Bieżące doniesienia na temat sytuacji na rynku mogą napawać pesymizmem, szczególnie w odniesieniu do depozytów. Wiele mówi się o systematycznie spadającym oprocentowaniu lokat, a także coraz gorszej ofercie banków, która nie pozwala nawet zabezpieczyć gotówki przed skutkami postępującej inflacji. Jednak wbrew doniesieniom lokaty terminowe nadal mogą być efektywnym sposobem na pomnażanie kapitału, o ile oczywiście właściwie dobierzemy okres ich trwania. Warto jest mieć także na uwadze, że choć coraz częściej można napotkać na informacje, zgodnie z którymi bardziej opłacalne jest teraz inwestowanie w zagraniczne waluty czy złoto, niż lokowanie środków na depozytach, to jednak należy w tej sytuacji pamiętać o jednym. Takie działanie pozwoli zarobić raczej tylko doświadczonym inwestorom, zaznajomionym i rozumiejącym mechanizmy, jakimi rządzi się giełda. Nadal jednak będzie to wymagało uwagi, zaś ryzyko straty pozostanie duże. Jeśli zatem szukamy prostego, stabilnego i bezpiecznego rozwiązania, z którego skorzystać może każdy, bez względu na znajomość rynku kapitałowego- lokaty terminowe zdają się spełniać wszystkie te kryteria.

Reklama

Czym jest lokata terminowa i dlaczego jest bezpieczna?


Lokata to produkt bankowy przeznaczony do deponowania kapitału i jednocześnie jeden z najbezpieczniejszych sposobów jego pomnażania. Dostępne są różne rodzaje lokat, a do najpopularniejszych należą lokaty terminowe. Działają one w następujący sposób: wraz z bankiem określasz czas deponowania pieniędzy, a także oprocentowanie lokaty w skali roku. Po upływie pełnego terminu zapisanego w umowie Twoje środki powiększają się o kwotę wynikającą z oprocentowania. Po tym czasie możesz wypłacić kapitał lub dalej oszczędzać. Niektóre lokaty odnawiają się same, inne należy przedłużyć. Środki wpłacone na lokatę możesz zwykle wypłacić wcześniej, tzn. przed upływem czasu zapisanego w umowie, jednak w takiej sytuacji prawdopodobnie nie otrzymasz odsetek. Nie stracisz natomiast nic z wpłaconych środków.

Jaką lokatę bankową wybrać?

Wybierając lokatę bankową, należy kierować się m.in. wysokością oprocentowania oraz renomą banku. Warto wziąć też pod uwagę czas deponowania pieniędzy. Elastyczna oferta pozwoli Ci wpłacić środki na tyle miesięcy, na ile chcesz. Możesz zacząć od lokaty 3- czy 6-miesięcznej albo od razu wybrać lokatę np. roczną lub dwuletnią. Przykładem depozytów, które pomimo panującej sytuacji, nadal zapewniają klientom atrakcyjne warunki, jest Lokata Facto oferowana przez BFF Banking Group. Pieniądze możesz wpłacić na 3, 6, 9, 12, 18, 24, 36, 48 lub 60 miesięcy, gdzie na szczególną uwagę zasługują opcje 9- i 12-miesięczne z oprocentowaniem 1,6% w skali roku czy półroczny depozyt z oprocentowaniem 1,2%.

Minimalna kwota, którą możesz wpłacić na Lokatę Facto to 5 000 zł, a odsetki wypłacane są na koniec okresu lokaty. Lokata Facto pozostaje w czołówce rankingów najkorzystniejszych depozytów, a Grupa cieszy się zaufaniem klientów zarówno w Polsce, jak i w Europie. Dodatkowo, aby założyć Lokatę Facto wystarczy wypełnić wniosek online dostępny na stronie internetowej. Wszystkie formalności załatwisz przez Internet -  szybko, sprawnie i przede wszystkim bezpiecznie.

Dlaczego oszczędzanie na lokacie terminowej się opłaca?

Lokata bankowa to bezpieczne lokowanie kapitału przy stosunkowo wysokim oprocentowaniu. Co to oznacza? Że oprocentowanie w skali roku jest stałe i zwykle wyższe niż w przypadku np. konta oszczędnościowego, a równocześnie masz dostęp do swojego kapitału - nie zamrażasz gotówki, jak w przypadku inwestycji (np. w nieruchomości). Pieniądze wpłacasz co prawda na określony czas, ale samodzielnie możesz zdecydować, na jak długi. I, co ważne, kapitał masz zawsze na podorędziu - gdy będzie Ci bardzo potrzebny, możesz wypłacić pieniądze wcześniej, nie tracąc środków (w takim wypadku możesz po prostu nie zyskać odsetek, czyli wypłacisz tyle, ile wpłaciłeś). Pamiętaj tylko, że w takiej sytuacji środki wypłacane są dopiero po określonym czasie, który musi upłynąć od zerwania lokaty. W przypadku Lokaty Facto jest to dokładnie 35 dni. Lokowanie pieniędzy na lokacie terminowej jest zwykle bezpieczniejsze niż inwestowanie, np. w nieruchomości czy inne instrumenty inwestycyjne. Wpłacając środki na depozyt, możesz skupić się np. na zarabianiu kolejnych pieniędzy, zamiast opracowywać strategie inwestycyjne. Poza tym sytuacja rynków inwestycyjnych nie jest stabilna, zwłaszcza w sytuacji, w której gospodarki wielu krajów zmagają się z kryzysem spowodowanym pandemią koronawirusa.

Istnieje jeszcze jedna, bardzo duża zaleta deponowania środków na lokatach terminowych -  ryzyko popełnienia błędu jest znikome. W przypadku inwestycji zawsze pozostaje element ryzyka i możliwość popełnienia błędu inwestycyjnego. By móc z dużym prawdopodobieństwem przewidzieć, jak będą zmieniały się trendy i w co zainwestować, aby nie stracić, należy mieć sporą wiedzę, stale ją aktualizować i na dodatek rozumieć zależności występujące pomiędzy giełdami na całym świecie. Jeśli więc Twoim priorytetem jest bezpieczeństwo i spokój, a także pewny zysk, lokata terminowa jest produktem, który powinien spełnić Twoje oczekiwania.

Banca Farmafactoring S.p.A - wiodący bank w Europie


Banca Farmafactoring S.p.A wchodzący w skład BFF Banking Group jest obecnie wiodącym bankiem w Europie, jeśli chodzi o ofertę skierowaną do organów administracji publicznej. W ciągu 35 lat działalności Grupa poszerzyła swoją ofertę i obecnie oferuje produkty klientom w 12 krajach Unii Europejskiej.

Wymienione w artykule marki, czyli BFF Banking Group i Lokata Facto, należą do Banca Farmafactoring S.p.A.


.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »