Dlaczego ludzie zatrudnieni w IT dużo zarabiają?
W ostatnich lata Polska staje się coraz częstszym miejscem docelowym dla firm z branży technologicznej. Ponieważ sektor IT w kraju wciąż się rozwija i ewoluuje, osoby zatrudnione jako programiści i informatycy mogą zarabiać znacznie więcej niż na innych rynkach. Czy istnieją jeszcze inne powody, dzięki którym obecna sytuacja prezentuje się w ten sposób?
Sektor IT w Polsce przeżywa rozkwit, a wynagrodzenia rosną z roku na rok. Średnia pensja dla specjalistów IT w Polsce wynosi około 6000-7000 PLN netto miesięcznie. Liczba ta jednak może się znacznie różnić w zależności od doświadczenia i kwalifikacji danej osoby - najmniej zarabiają zatrudnieni na stanowiskach juniorskich oraz stażyści.
Osoby zajmujące wyższe stanowiska i posiadające specjalistyczne umiejętności mogą liczyć na zarobki jeszcze wyższe niż średnia pensja, sięgające nawet do 30000 PLN miesięcznie (umowa B2B). Do tego wiele firm oferuje dodatkowe świadczenia, takie jak:
- premie;
- bony na posiłki;
- prywatne plany ubezpieczeń zdrowotnych.
Kluczowym powodem, dla którego ludzie zatrudnieni w branży IT zarabiają więcej, jest przejrzystość zamieszczanych ofert pracy. Przeglądając portal internetowy No Fluff Jobs zwrócić uwagę należy na to, że wszystkie zamieszczane tam ogłoszenia zawierają ściśle określone widełki płacowe. Taka przejrzystość nie zdarza się często w innych sektorach działalności gospodarczych.
Przejrzystość i jawność ofert pracy powoduje, że wszyscy kandydaci i pracownicy firm IT są w stanie porównać swoje zarobki względem innych i z łatwością zmienić pracodawcę na tego, który oferuje najlepsze warunki. Dzięki temu dochodzi do zjawiska, w którym to nie tylko zatrudniani rywalizują między sobą, ale także ich pracodawcy. W innych branżach do dzisiaj, w wielu przypadkach, jawne rozmowy o wymaganiach zarobkowych traktowane są przez przedstawicieli firmy jako faux-pas, zwłaszcza gdy występują już podczas samych rozmów kwalifikacyjnych.
Zjawisko to można z pewnością określić jako korzystne dla wszystkich: pracodawcy zyskują dostęp do najbardziej wykwalifikowanych fachowców IT, a ci z kolei mogą przebierać wśród ofert i znaleźć tą, która jest najbardziej dopasowana do ich personalnych wymagań.
Specjaliści IT pracują zdalnie. Wraz z pojawieniem się technologii umożliwiających home office, praca zdalna stała się powszechnym zjawiskiem, zwłaszcza w branży technologicznej. Pozwala to informatykom na zachowanie elastyczniejszego harmonogramu oraz zminimalizowanie kosztów dojazdów, a zatrudniającym - ograniczenie środków finansowych potrzebnych na wynajęcie przestrzeni biurowej.
Praca zdalna w domu daje specjalistom IT więcej czasu na skupienie się na swoich zadaniach bez utraty koncentracji. Ponadto, dzięki internetowi i licznym technologiom chmurowym, możliwe jest obecnie, aby zatrudniani informatycy mieli dostęp do swojej pracy z dowolnego miejsca na świecie. Daje to im swobodę wykonywania obowiązków z wybranego miejsca, o ile tylko mają połączenie z internetem. Ten element z powodzeniem wykorzystują międzynarodowe korporacje.
Oznacza to, że kandydaci znajdujący się w Polsce nie muszą ograniczać się w swoich poszukiwaniach wyłącznie do polskich pracodawców. Zdarza się, że dzięki międzynarodowemu zatrudnieniu pracownik zarabia w walucie obcej, dzięki czemu pensja w przeliczeniu na złotówki przedstawia się jeszcze korzystniej.
Praca w IT wymaga posiadania wiedzy oraz umiejętności, a kandydatów na stanowiska juniorskie przybywa każdego roku. Nauka skomplikowanych języków programowania nie jest łatwa. Zawód ten z pewnością należy do jednych z najbardziej wymagających, ale jednocześnie dających dużą satysfakcję.
Ze względu na ilość ubiegających się o stanowisko IT pracodawcy są w stanie oczekiwać wysokiego poziomu umiejętności zwłaszcza wśród osób aplikujących na stanowiska juniorskie.
Ludzie zatrudnieni w IT zarabiają dużo ze względu na specyfikę zawodu, która jest nietypowa względem wszystkich innych sektorów gospodarczych funkcjonujących w Polsce.
Artykuł sponsorowany