Dowiedz się, co możesz zyskać wprowadzając system zarządzania produkcji w Twoim miejscu pracy
Systemy do Zarządzania Produkcją zbierają, obliczają oraz zarządzają zebranymi danymi produkcyjnymi. Dzięki temu mamy możliwość zoptymalizowania działania naszej firmy.
Systemy Zarządzania Produkcją dążą do synchronizowania trzech etapów, przez które przechodzi proces produkcji:
- produkcyjny
- operacyjny
- zarządzający
Są to systemy, które gromadzą ogromne liczby danych elektronicznych zbieranych podczas produkcji przez specjalne czujniki, czy sterowniki oraz dane, które zostają wprowadzone przez upoważnionych do tego użytkowników. W zależności od wyboru system może być zaprogramowany w formie manualnej opartej na wprowadzaniu danych przez człowieka lub półautomatycznej, czy automatycznej bazującej jedynie na zczytywaniu informacji przez maszyny.
Efektem końcowym są raporty oraz ekspertyzy, które służą np. do określają wydajność produkcji.
Mamy różne klasy systemów do zarządzania, które się łączą ze sobą oraz wspierają nawzajem.
System ERP odpowiada za poziom planowania (planowanie potrzeb materiałowych, obliczanie kosztów itp.).
System MES jest odpowiedzialny za etap wykonawczy, czyli na jego poziomie przede wszystkim gromadzone są dane, monitorowana jest produkcja oraz opracowywane są harmonogramy czasu produkcji i pracy.
Systemy ERP mające wsparcie w systemie MES dają możliwość lepszego zarządzania procesem produkcji co przenosi się na określone korzyści.
Plan produkcji, który jest monitorowany przez Systemy do Zarządzania Produkcją sprawia, że całość procesu staje się dużo wydajniejsza.
Ponadto następuje obniżenie kosztów produkcji m.in. dzięki lepszemu szacowaniu zapotrzebowania materiałowego. Dane otrzymane przez system są bardzo ważnym źródłem do analiz, które usprawniają pracę.
Dla każdej firmy produkcyjnej jest to bardzo duże odciążenie oraz wsparcie. Harmonogramowanie produkcji bez systemów elektronicznych nigdy nie będzie tak dokładnie i będzie zawierało bardzo dużo błędów.
Dzięki systemom zwiększa się jakość produkcji, ponieważ cały proces staje się bardziej efektowny oraz produktywny. Przekłada się to też na oszczędzony czas oraz właściwe zarządzanie pracą przyjętych ludzi.
Dobrze działająca produkcja to również większe bezpieczeństwo dla pracowników oraz samych towarów.
Systemy do Zarządzania dzielone są na poziomy, które umożliwiają dostęp do różnych funkcji programowych. Mamy wyszczególniony poziom produkcyjny, operacyjny oraz zarządczy.
Na poziomie produkcyjnym będziemy mieć do czynienia z użytkownikami, którzy wprowadzają podstawowe dane, które mogą być zbierane z wysokości stanowisk produkcyjnych, a więc rejestracja sztuk na produkcji, ewentualnych przestojów lub zalecanych zleceń.
Użytkownicy Systemów do Zarządzania produkcją na najniższym poziomie będą się również zmieniali w przypadku różnych form systemu. Większa praca będzie potrzebna przy półautomatycznych systemach lub całkowicie manualnych. Wówczas to użytkownik ręcznie musi wprowadzać dane.
Poziom operacyjny otwarty jest na osoby nadzorujące proces produkcji, liderów oraz brygadzistów. Ich zadaniem jest monitorowanie prawidłowego działania produkcji, wprowadzanie ewentualnych zmian oraz nakierowywanie lub modyfikowanie zleceń.
Poziom najwyższy, czyli zarządczy jest dostępny dla zarządu operacyjnego lub samego szefa zakładu, który otrzymuje raporty analiz z całego systemu i na ich podstawie dąży do usprawnienia produkcji, a także przeprowadza rozliczanie produkcji z jej efektywności.
Jeżeli chcesz najlepszej jakości systemu do planowania produkcji wejdź na stronę ImFactory i zapoznaj się z ofertą.
Artykuł sponsorowany