Gdzie kupić akcje Sony, Apple albo Facebooka? Niezbędnik młodego inwestora

Czy początkujący inwestor może kupować akcje największych i najbardziej wpływowych firm świata? Jak najbardziej, trzeba jednak wiedzieć, jak się do tego odpowiednio przygotować. Pamiętać należy również o ryzyku inwestycyjnym utraty kapitału, którym obarczone są wszystkie tego typu transakcje. W dobie Internetu kupować oraz sprzedawać udziały można nawet bez wychodzenia z domu. Wystarczy jedynie skorzystać z usług wiarygodnych, odpowiedzialnych pośredników.

Jak zacząć kupować i sprzedawać akcje?

Znalezienie dobrego brokera oraz założenie konta to kroki otwierające drzwi do handlu akcjami. W Internecie znaleźć można wiele stron, które zapewniają kompleksowe usługi w tym zakresie, dostępne w jednym miejscu. Tak działa np. serwis Kup Akcje, dostarczający początkującym inwestorom informacje dotyczące niezbędnych narzędzi do gry na giełdzie.

Jak jednak wybrać maklera giełdowego, który spełni nasze wymagania? Niezbędne jest zrobienie solidnego researchu lub skorzystanie z gotowej porównywarki najlepszych ofert online. W obu przypadkach warto skupić się na kilku najważniejszych elementach, które powinny wyróżniać wiarygodnego brokera. Przede wszystkim, w przypadku akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, taki podmiot powinien działać na podstawie zezwolenia wydanego przez Komisję Nadzoru Finansowego, a pieniądze, które mu wpłacamy, muszą być objęte ochroną Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych.

Warto zwrócić również uwagę na różnego rodzaju opłaty, których wymagają pośrednicy. W grę wchodzą tu zwykle naliczenia transakcyjne, koszty za zarządzanie rachunkiem czy dodatkowe prowizje za wypłaty środków. Wszystkie te warunki mogą wpłynąć na wysokość naszego ewentualnego zysku, warto więc dopilnować, by były jak najniższe lub nie było ich w ogóle.

Po znalezieniu brokera, który spełnia wszystkie nasze wymagania, czas przystąpić do zakładania konta. Odbywa się to online, niezbędne jest jednak udowodnienie, że ma się ukończone 18 lat. Zgodnie z prawem jedynie osoby pełnoletnie mogą inwestować w akcje. Potwierdzeniem zwykle jest skan lub zdjęcie dokumentu tożsamości (dowodu lub paszportu). Po jego potwierdzeniu, przyznawany jest użytkownikowi pełny dostęp.

Wystarczy już tylko przelać pieniądze na swoje wirtualne konto (zwykle za pomocą bankowości internetowej), a po zaksięgowaniu wpłaty można kupić swoje pierwsze akcje. Pamiętać należy jednak o ryzyku inwestycyjnym, które wiązać się może nawet z utratą całego kapitału. Właśnie z tego względu zaleca się ostrożny i przemyślany handel udziałami.

Gdzie można kupić akcje Apple, Facebooka czy Sony?

Podczas wyboru odpowiedniego brokera, powinniśmy zwrócić uwagę na jeszcze jedną rzecz - czy oferuje akcje, które nas interesują. Maklerzy dysponują udziałami różnych spółek i często ich oferty tym się różnią między sobą. Nie brak jednak takich, u których kupić można akcje nawet największych, światowych gigantów, takich jak Sony, Apple czy Facebook.

Choć wielu początkujących inwestorów może to dziwić, kupno takich udziałów nie jest dużo trudniejsze niż zakup akcji średniej wielkości firmy z Polski. Wiele branżowych stron internetowych zamieszcza odnośniki prowadzące bezpośrednio do serwisów umożliwiających handel najbardziej znanymi markami.  Dzięki Kup Akcje trafić można np. do popularnego Plus500 lub skorzystać z innych maklerów, np. eToro lub Fortissio.

Za ich pośrednictwem można handlować zarówno przy użyciu konta gotówkowego, jak i z depozytem zabezpieczającym. To drugie rozwiązanie wymaga od inwestora wpłacenia jedynie początkowej kwoty, podczas gdy reszta pieniędzy jest mu "pożyczana". Dzięki temu pojawia się możliwość kupna większej ilości udziałów, jednak obarczone jest to koniecznością spłaty odsetek od dodanej kwoty. Istnieje także ryzyko, że dług pogłębi się jeszcze bardziej za sprawą zmiany kursu na niekorzyść gracza.

Handel akcjami znanych firm często wiąże się z wysokimi kosztami i potężną inwestycją. Zwykle jest jednak również możliwość kupna jedynie niewielkiej części udziałów, za stosunkowo niską kwotę. Trzeba jednak cały czas pamiętać, że te firmy, mimo ogromnej popularności, również nie są "pewniakami" i nikt nie jest w stanie zagwarantować nam zysku z obrania takiej strategii gry.

Poznaj świat inwestycji w akcje od podstaw

Choć rozpoczęcie przygody z kupowaniem i sprzedawaniem akcji jest szybkie i dość łatwe, warto najpierw poznać zasady i reguły kształtujące ten rynek. Można to zrobić na własną rękę lub korzystając z licznych stron branżowych, oferujących przejrzyste kompendium wiedzy. Takie rozwiązanie jest przydatne zarówno dla początkującego inwestora, jak i dla osób, które już wcześniej handlowały innymi aktywami finansowymi, np. kryptowalutami.

Jednym z takich miejsc jest np. Kup Akcje, gdzie przygotowano dla inwestorów cały pakiet informacji i narzędzi niezbędnych do kupowania i sprzedawania udziałów, a także orientowania się w sytuacji rynkowej. Sprawdzić tam można obecne notowania największych i najpopularniejszych spółek, a także skorzystać z przekierowań do serwisów, gdzie ich akcjami od razu można handlować.

Wyjaśnione zostały również najważniejsze pojęcia i mechanizmy obecne na rynku akcji. Dzięki temu zyskuje się szerszą wiedzę z zakresu inwestycji, co przełożyć się może na skuteczniejsze ruchy handlowe. Sytuacja na giełdach jest dynamiczna i często wymaga od inwestorów podejmowania szybkich decyzji i błyskawicznego reagowania na zmiany. Jest to o wiele łatwiejsze, gdy zna się teoretyczne podstawy i zachowania rządzące tym światem. Wielu osobom wydaje się, że ceny akcji spółek zawsze zależą od wewnętrznej sytuacji, rozwoju i przychodów firm, lecz jest to nieprawda.

Wpływ ma na to o wiele więcej czynników, również zewnętrznych. Kursy zmieniać się mogą za sprawą niespodziewanych wydarzeń na świecie (np. wybuch wojny), wpadek wizerunkowych przedsiębiorstw czy nawet publicznych komentarzy wypowiadanych przez znane i wpływowe osoby. Trzymając rękę na pulsie, inwestor ma szansę na ewentualne uchronienie się przed kryzysem i szybszą reakcję niż konkurencja. Nic w pełni jednak nie chroni przed ryzykiem inwestycyjnym, a niebezpieczeństwo utraty kapitału jest realne.

Z tego powodu warto zdywersyfikować swoje środki, czyli lokować je w akcjach kilku firm. Najlepiej, by reprezentowały one różne branże. Wtedy, nawet w przypadku kryzysu czy nagłego spadku cen udziałów, inwestor nie traci wszystkich swoich pieniędzy i pozostaje mu "poduszka bezpieczeństwa".

materiały promocyjne
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »