Reklama

Gdzie sprawdzić notowania spółek z GPW?

Niskie stopy procentowe w połączeniu z wysoką inflacją zmusiły Polaków do poszukiwania alternatywy dla lokat bankowych. Podpowiadamy gdzie szybko sprawdzić notowania giełdowe i jak z nich korzystać.

Inwestorzy indywidualni na giełdzie

Zainteresowanie giełdą znacząco wzrosło w 2020 r. Niskie stopy procentowe w połączeniu z wysoką inflacją zmusiły Polaków do poszukiwania alternatywy dla lokat bankowych. Podpowiadamy gdzie sprawdzić szybko sprawdzić notowania giełdowe i jak z nich korzystać.

W ostatnich miesiącach Polacy otworzyli rekordową liczbę rachunków maklerskich. Z danych statystycznych zbieranych przez te instytucje wynika, że transakcje na giełdzie zawiera nawet kilkaset tysięcy Polaków.

W kontekście dynamicznych zmian cen notowanych na giełdzie spółek, kluczowa jest możliwość szybkiego sprawdzenia kursów i podjęcia na tej podstawie decyzji inwestycyjnej. Na szczęście, nie trzeba się w tym celu logować na swoje konto w biurze maklerskim. Notowania giełdowe udostępniają również portale o tematyce finansowej takie jak StockWatch.pl. Obserwację notowań ułatwia również możliwość utworzenia listy obserwowanych spółek.

Reklama

Na co zwrócić uwagę analizując notowania giełdowe?

Zmiana ceny jest wynikiem spotkania popytu i podaży na papiery wartościowe danej spółki. Kupując akcje stajemy się posiadaczami ułamka firmy, a jego cena zależy od bieżących i prognozowanych wyników finansowych, a także od wizerunku spółki wśród inwestorów. Warto zwrócić jednak uwagę również na płynność, na którą składa się liczba zawieranych codziennie transakcji, a także wolumen i obrót.

Na polskiej giełdzie notowanych jest ok. 800 spółek, ale tylko ok. 200 z nich notuje średni obrót na poziomie ponad 100 000 zł. Brak ofert kupna i sprzedaży może utrudniać zawieranie transakcji po założonych cenach. Może zdarzyć się tak, że chcąc sprzedać duży pakiet akcji, inwestor będzie musiał zaakceptować oferty kupna niższe nawet o kilkanaście procent od obecnej ceny rynkowej.

Statystyka prawdę Ci powie

Każdego dnia firmy notowane na giełdzie przekazują ważne informacje na temat swojej działalności. Mogą to być dobre lub słabe wyniki finansowe, zawarcie kontraktu, który wpłynie znacząco na wyniki, czy rezygnacja prezesa z pełnienia funkcji. Inwestorzy szybko reagują na wszystkie pozytywne i negatywne informacje, kupują lub sprzedają akcje, co znajduje odzwierciedlenie w statystykach.

Znalezienie spółek, które budzą danego dnia ponadprzeciętne zainteresowanie inwestorów ułatwiają algorytmy analizujące dane napływające z rynku. Na stronie Notowania GPW portalu StockWatch.pl prezentowane są spółki, które dynamicznie rosną lub spadają, ale ruchy te potwierdzone są zwiększonymi obrotami i liczbą zawieranych transakcji. Dodatkowo można tam znaleźć oznaczenia ESPI i NEWS, które informują o nowych oficjalnych komunikatach w systemie ESPI lub artykułach, które mogą być powodem reakcji inwestorów.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »