Historyczny szczyt wartości bitcoina. Jak działa giełda bitcoin?

Bitcoin cieszy się coraz większą popularnością i rosnącym zainteresowaniem, także w Polsce. Świadczy o tym choćby styczniowy rekord, kiedy bitcoin osiągnął historyczny szczyt swojej wartości – 42 tys. dolarów. A jeszcze do niedawna kojarzony był ze skomplikowanym procesem „wydobywania”, wymagającym drogiego sprzętu i doświadczenia. Te czasy minęły, a proces prowadzący do posiadania bitcoina jest dużo prostszy.

Rys historyczny, czyli o co w tym wszystkich chodzi

Bitcoin został stworzony w 2009 roku przez grupę osób ukrywających się pod pseudonimem Satoshi Nakamoto. To rodzaj cyfrowej waluty, wykorzystywanej najczęściej jako forma inwestycji. Intencją twórców było stworzenie metody płatności, która wolna będzie od rządowego nadzoru, a także opóźnień w transferze i przeróżnych opłat. Bitcoin nie podlega zmianom polityki pieniężnej, przez co przypomina bardziej towar niż walutę. Niesie to ze sobą szansę na technologiczny przełom, podobny do tego, jaki miał miejsce wraz z pojawieniem się kart płatniczych.

Ideą, stojącą za powstaniem bitcoina było przekonanie, że każdy intrernauta ma prawo do prywatności - to on sam ma decydować o tym, których danych nie upublicznia. Istotna była również kwestia decentralizacji systemu płatności, czyli uniknięcia państwowego nadzoru. Było to możliwe, ponieważ sieć bitcoina kontroluje się niejako sama. Ma to jednak swoje minusy, gdyż kryptowaluty nie użyjemy (przynajmniej na razie) przy zwykłych, codziennych płatnościach. Dużo większą popularnością bitcoin cieszy się natomiast przy transakcjach międzynarodowych.

To wcale nie jest takie trudne, czyli jak korzystać z bitcoina

Zarabiać na bitcoinie można na wiele sposobów. Jednym z nich jest zakup specjalistycznego sprzętu do szyfrowania informacji. Wynagrodzenie otrzymuje się wówczas za wkład do systemu informatycznego. Do tego potrzeba jest jednak specjalistyczna wiedza i inwestycja w sprzęt komputerowy, który jest drogi - bariery wejścia dla większości ludzi są więc zbyt wysokie. Łatwiejszym sposobem jest założenie anonimowego rachunku kryptowalutowego i zakup waluty na własność za pośrednictwem giełdy bitcoin. Zrobić to można na przykład na stronie Bitclude.pl. Interfejs jest intuicyjny, a do wymiany środków wystarczą dwa kliknięcia.

Podstawową czynnością jest założenie portfela: standardowego, do którego mamy dostęp przez internetową przeglądarkę, mobilnego na smartfonie lub tablecie, albo instalowanego na dysku komputera. Jest też portfel zewnętrzny, czyli specjalne urządzenie do przechowywania bitcoinów. Kiedy posiadamy już portfel lub konto na którejś z giełd kryptowalut, możemy wykonywać i przyjmować przelewy, a także dokonywać płatności za rzeczy bądź usługi. Handel na giełdach kryptowalutowych oferuje również możliwość inwestycji i spekulacji.

Szczyt wartości bitcoina i rekordy

Dużą zaletą transakcji na bitcoinach jest to, że na koncie pojawiają się od razu, a posługiwanie się nimi jest znacznie bezpieczniejsze od przelewów za pomocą zwykłych kont bankowych. Jednym z miejsc, w których można dokonywać transakcji na bitcoinach jest Bitclude.pl, czyli największa giełda bitcoin w Polsce. Można tam wymieniać, trzymać i przesyłać bitcoiny, a wypłaty na koncie pojawiają się do 5 minut. Jedną z najwyżej cenionych zalet kryptowalut jest pełna anonimowość podczas transakcji. To przekonuje osoby, które z niepokojem patrzą na liczne doniesienia o naruszeniach prywatności internautów.

Zaufanie i coraz częstszą akceptację kryptowaluty zyskują także w oczach coraz największych światowych instytucji. Świadczą o tym styczniowe rekordy obrotów na rynkach kryptowalutowych, gdzie łączna wartość transakcji przekroczyła 68 miliardów dolarów. Bitcoin osiągnął wówczas historyczny szczyt swojej wartości - 42 tys. dolarów i już teraz jest więc aktywem, którym interesują się nie tylko przeróżni spekulanci, ale także poważne instytucje inwestycyjne.  Raporty w tej kwestii ogłaszają analitycy najważniejszych światowych banków, a niektórzy z nich przekonują nawet, że bitcoin może być warty jeszcze więcej.

.
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »