IKE i IKZE dla samozatrudnionych. Oto najważniejsze korzyści

Ekonomiści i eksperci są zgodni: na przyszłość należy oszczędzać. Dotyczy to zwłaszcza samozatrudnionych, którzy odprowadzają najczęściej niższe składki niż osoby na etatach. Kwoty otrzymywanych w przyszłości emerytur można zwiększyć, decydując się na oszczędzanie w ramach tzw. „trzeciego filaru”.

Artykuł sponsorowany

W porównaniu do osób zatrudnionych na etacie osoby samozatrudnione odprowadzają znacznie niższe składki. W połączeniu z wolno rosnącymi w naszym kraju pensjami oraz niskim, na tle pozostałych krajów Unii Europejskiej, wiekiem emerytalnym oznacza to, że musimy zadbać samodzielnie o oszczędności na przyszłość. Jak się za to zabrać, gdy prowadzi się działalność gospodarczą?

Oszczędzanie poza świadczeniami państwowymi

Indywidualne Konta Emerytalne (IKE) oraz Indywidualne Konta Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE) traktować można jako dodatek do tradycyjnych metod oszczędzania na przyszłość.

Reklama

To my decydujemy, kiedy i ile wpłacamy, choć obowiązują limity: 17 766 zł rocznie dla IKE oraz 7 106,40 zł dla IKZE. W momencie nadpłaty nadwyżka zostanie zwrócona. W razie potrzeby środki można wypłacić - są wówczas zwolnione z podatku od zysków kapitałowych.

Dla samozatrudnionych: IKE i IKZE?

Dla prowadzących własną działalność gospodarczą atrakcyjniejszą opcją pozostaje IKZE. Dlaczego? Ponieważ samozatrudniony wpłacane kwoty w danym roku odliczyć może od dochodów, a tym samym - skorzystać z ulgi podatkowej. Dla przykładu: w roku 2022 możliwe będzie obniżenie podatku nawet o 3 411,07 zł - w momencie wykorzystania maksymalnego limitu wpłat i przy stawce podatkowej 32 proc.

IKZE, choć działa bardzo podobnie do konta IKE, pozwala więc na uzyskanie sporych korzyści już w trakcie oszczędzania. Co więcej, roczny limit wpłat dla osób prowadzących działalność jest podwyższony w stosunku do limitu dla osób na umowach o pracę.

To wyjście naprzeciw samozatrudnionym, którzy płacą niskie składki, a tym samym potrzebują większego kapitału na koncie oszczędnościowym.

Warto jednak pamiętać, iż aby korzystać ze wszystkich zalet IKZE, należy oszczędzać przez co najmniej pięć lat, a z wypłatą środków wstrzymać się do 65. roku życia. Dopiero wówczas przy wypłacie nagromadzonych oszczędności zapłacimy jedynie zryczałtowany podatek w wysokości 10 proc. zgromadzonych zasobów pieniężnych. Dla wielu osób to dodatkowa zaleta tego produktu, bo motywuje do systematycznego oszczędzania i nie korzystania z tych środków na bieżące potrzeby. Takie długofalowe, zdyscyplinowane oszczędzanie na emeryturę jest często dużym wyzwaniem dla zapracowanych przedsiębiorców skupiających się na inwestowaniu w firmę.

W ramach inPZU zdecydować można się na samo IKZE lub samo IKE bądź też wybrać oba produkty jednocześnie. Do wyboru otrzymujemy 16 funduszy indeksowych oraz 5 funduszy cyklu życia dopasowanych do roku, w którym przechodzimy na emeryturę. Dzięki temu środki są odpowiednio inwestowane wraz ze zmieniającym się okresem dzielącym nas od emerytury i nie musimy sami się tym zajmować. Jak założyć konta? Konto można założyć wygodnie online - poprzez platformę inpzu.pl Za założenie oraz prowadzenie konta nie są pobierane żadne opłaty. 

IKE oraz IKZE dla przedsiębiorców to nie tylko lepsze zabezpieczenie przyszłości, ale również możliwość korzystania z bieżących ulg podatkowych. A każdy przedsiębiorca doskonale wie, iż podatki to spory koszt prowadzonej działalności.

 

Artykuł sponsorowany


materiały promocyjne

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »