Ile kosztuje budowa domu pasywnego? Co odróżnia go od tradycyjnego domu?

Budowa własnego domu to jedno z największych marzeń wielu osób. To także ogromne wyzwanie logistyczne, jak i przede wszystkim finansowe. Jak się jednak okazuje, istnieje rozwiązanie, dzięki któremu w dłuższym okresie można naprawdę sporo zaoszczędzić. Mowa tutaj o budowie tzw. domu pasywnego. O co dokładnie chodzi? Czym pasywny dom różni się od tego tradycyjnego i jak wygląda kwestia kosztów?

Ile kosztuje budowa domu pasywnego? Co odróżnia go od tradycyjnego domu?

Rynek nieruchomości zmienia się bardzo dynamicznie, a od wielu już lat - szczególnie w krajach zachodnich - do najpopularniejszych trendów należy budowa domów pasywnych. Idea ta dotarła także do Polski, a z każdym kolejnym rokiem powstaje coraz więcej tego typu budynków. Sprawdźmy, czym się charakteryzują i dlaczego rośnie grono ich zwolenników.   

Dom pasywny - na czym polega jego istota?

Dom pasywny co to - tego rodzaju pytania padają w ostatnim czasie stosunkowo często. Najprościej tłumacząc, to obiekt, przy budowie którego wykorzystano systemy o wysokich parametrach izolacji termicznej, a więc cieplnej, aniżeli w przypadku domów tradycyjnych. W praktyce pasywny dom należy do grupy budynków energooszczędnych, ale w porównaniu z nimi jest przygotowany głównie na bierne pozyskiwanie energii z odnawialnych źródeł zewnętrznych (OZE). Dom taki jest więc nie tylko świetnym sposobem na zmniejszenie wydatków, ale także posiada walory ekologiczne. Jedną z najistotniejszych kwestii, jeśli mówimy o domu pasywnym, jest to, że do jego ogrzania nie powinno się używać żadnego z paliw nieodnawialnych, a więc wszelkiego rodzaju olejów, gazu, węgla itp. Aby było to możliwe i efektywne budynek musi być w odpowiedni sposób zaprojektowany i wykonany, a szczególnie ważne jest nie tylko to, w jakim zakresie pozyskuje się i przetwarza energię, ale także skuteczne utrzymanie ciepła.

Charakterystyka i koszt budowy domu pasywnego - co trzeba wiedzieć?

Szacuje się, że domy pasywne do ogrzania potrzebują w skali roku zaledwie 15 kWh/mkw. Dla porównania, aby zasilić w ciepło standardowy dom energooszczędny, niezbędne jest 40 kWh/mkw, a dom tradycyjny - 120 kWh/mkw. Energię w przypadku domu pasywnego pozyskuje się przede wszystkim z promieniowania słonecznego lub innego rodzaju OZE, ciepła pochodzącego z urządzeń elektrycznych, odzysków z wentylacji mechanicznej oraz ciepła wytwarzanego przez samych mieszkańców. Pozwala to na zmniejszenie ogólnego rocznego kosztu ogrzewania, który w przypadku tradycyjnego domu o wielkości około 100 mkw wynosi kilka tysięcy złotych, a przy domu pasywnym wydatek ten można obniżyć do nawet kilkuset złotych.

Jako minus - choć w rzeczywistości tylko pozorny, domu pasywnego - można wskazać nieco wyższy koszt jego budowy w zestawieniu ze standardowym budownictwem. Z uwagi na specyficzne i ściśle określone wymogi dom pasywny jest droższy od standardowego o około 20-35%. Zdaniem ekspertów, inwestycja ta zwraca się z nawiązką (m.in. dzięki niższym kosztom eksploatacji) w ciągu 25-30 lat.

Mimo tego, budowa domu pasywnego to spory wydatek, dlatego wiele osób zastanawia się nad źródłem finansowania takiej inwestycji. Jednym z rozwiązań jest oczywiście kredyt hipoteczny, który od wielu już lat cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem. Przed jego zaciągnięciem warto skontaktować się z ekspertem zajmującym się na co dzień tego rodzaju wsparciem, który bezpłatnie odpowie na wiele pytań i wyjaśni wszelkie wątpliwości. Dobrym wyjściem jest także skorzystanie z takich narzędzi jak kalkulator zdolności kredytowej na mFinanse.pl.

Na co zwrócić uwagę planując budowę domu pasywnego?

Dom pasywny powinien więc być zbudowany w taki sposób, aby zminimalizować stratę ciepła nawet do zera. Jest to możliwe m.in. dzięki odpowiedniej konstrukcji, sprawnej cyrkulacji powietrza oraz szczelności budynku i samej instalacji. Pasywne domy są ponadto przyjazne środowisku naturalnemu, ponieważ dzięki odejściu od zwykłych metod ogrzewania ogranicza się emisję CO2.

Aby wybudować w pełni funkcjonalny i odpowiadający przyjętym zasadom dom pasywny powinno się zwrócić uwagę na wiele kwestii. Kluczowa jest np. lokalizacja, ponieważ bryła pasywnego domu powinna znajdować się na pozbawionym cienia terenie i być skierowana na stronę południową w celu zwiększenia możliwości pobierania energii słonecznej. W tym kontekście, projektując obiekt, trzeba uwzględnić całkowite przeszklenie ścian od południowej strony, te od północnej z kolei w pełni zabudować. Dom pasywny powinien być więc umiejętnie podzielony na strefy tak, aby część stricte mieszkalna była dobrze oświetlona, w sektorach zacienionych można natomiast zaplanować garaż itp.

Ogromne znaczenie ma również rodzaj i jakość użytych materiałów, które w przypadku domów pasywnych muszą posiadać wysokie współczynniki izolacyjności termicznej. Trzeba zadbać też o jak najlepsze ocieplenie newralgicznych punktów takich jak fundamenty, dach czy ściany. Przed przyjęciem obiektu należy potwierdzić stopień przepuszczalności powietrza za pomocą tzw. próby szczelności, czyli porównania ciśnienia występującego w obiekcie z tym, które jest na zewnątrz domu. Jak widzimy, przy budowie domu pasywnego o finalnym sukcesie mogą decydować detale, dlatego nieoceniona jest pomoc osób specjalizujących się w poszczególnych obszarach. 

materiały promocyjne
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »