Ile kosztuje ubezpieczenie na życie? Co wpływa na cenę polisy?

Polisa na życie wiąże się z obowiązkiem opłacania comiesięcznej składki, która wynosi od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Wysokość kwoty, którą musisz regularnie płacić ubezpieczycielowi, zależy m.in. od wybranej sumy ubezpieczenia, zakresu polisy oraz zawartych umów dodatkowych.

Ile kosztuje ubezpieczenie na życie?

Najnowsze dane pokazują, że Polacy coraz chętniej wykupują prywatne ubezpieczenia zdrowotne, które zazwyczaj stanowią umowę dodatkową do podstawowej polisy na życie. Pod koniec 2022 r. na taką ofertę zdecydowało się ponad 4 mln ludzi - wzrost o 9% w porównaniu do ubiegłego roku - a łączna kwota składek wyniosła ponad 1 mld zł, czyli 17% więcej niż w 2021 r. Ludzie zawierają umowy z towarzystwami ubezpieczeniowymi, ponieważ obawiają się, że zabraknie im pieniędzy na leczenie poważnych chorób lub mogą mieć utrudniony dostęp do opieki medycznej. Duża część polis wykupowana jest przy okazji zaciągania kredytów hipotecznych - wymagają tego banki, aby zagwarantować sobie spłatę zobowiązania, jeśli kredytobiorca umrze lub utraci zdolność do pracy zarobkowej.

Średnia wartość składki ubezpieczenia na życie w pierwszym półroczu wynosiła niewiele ponad 80 zł. Pamiętaj jednak, że są to uśrednione dane, a składki w niektórych wariantach ubezpieczenia to nawet kilkaset złotych miesięcznie. Trzeba jednak podkreślić, że towarzystwa ubezpieczeniowe konstruują swoje oferty w taki sposób, aby każdy przeciętnie zarabiający obywatel mógł pozwolić sobie na zakup polisy. Zapoznaj się ze szczegółami oferty: https://www.nn.pl/dla-ciebie/zycie-i-zdrowie/ubezpieczenie-na-zycie.html.

Od czego zależy cena polisy na życie?

Ceny ubezpieczeń na życie są zróżnicowane. Wysokość składki zależy od ubezpieczyciela, jednak każde towarzystwo ustala tę kwotę na podstawie podobnych zmiennych, do których należą z całą pewnością: suma ubezpieczenia, zakres ubezpieczenia oraz liczba umów dodatkowych.

Suma ubezpieczenia

Zgodnie z definicją jest to kwota, którą ubezpieczyciel zobowiązuje się wypłacić w razie wystąpienia zdarzenia objętego ubezpieczeniem. Do Ciebie należy decyzja, czy będzie to tysiąc, czy może milion złotych. Decyzję podejmuje się w momencie wyboru pakietu i zawierania umowy. Zachodzi tu prosta zależność - im większa suma ubezpieczenia, tym większa będzie składka miesięczna.

Zakres ubezpieczenia

Ubezpieczenie na życie może obejmować tylko podstawowe sytuacje, jednak jego zakres można rozszerzyć również o ochronę w razie poważnych chorób, pobytu w szpitalu czy następstw nieszczęśliwych wypadków w trakcie uprawiania sportów ekstremalnych. Im więcej zdarzeń zdecydujesz się objąć ubezpieczeniem, tym więcej za nie zapłacisz.

Umowy dodatkowe

Polisę na życie możesz dopasować do swoich potrzeb, zawierając umowy dodatkowe. Wśród nich są np.:

  • ochrona na wypadek zachorowania na nowotwór lub inne poważne choroby ujęte na liście w ogólnych warunkach ubezpieczenia (OWU);
  • ochrona na wypadek cukrzycy lub pakiet cukrzycowy;
  • ochrona na wypadek pobytu w szpitalu i leczenia za granicą; 
  • ubezpieczenie NNW na wypadek uszkodzenia ciała. Ta umowa da Ci wsparcie np. w sytuacji, gdy wykonujesz ryzykowny zawód;
  • ubezpieczenie dziecka.

Każda umowa dodatkowa, na którą możesz zdecydować się w dowolnym momencie, zwiększa miesięczną składkę, ale daje znacznie lepsze wsparcie w kryzysowych sytuacjach.


Artykuł sponsorowany

materiały promocyjne
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »