Jak czytać regulaminy rachunków oszczędnościowych?

Planujesz założyć rachunek oszczędnościowy? Zanim wybierzesz ten jedyny, dokładnie prze-czytaj regulamin. Jak czytać regulaminy kont oszczędnościowych? Na co zwrócić uwagę, aby uniknąć nieprzewidzianych kosztów? Podpowiadamy.

Regulamin rachunku oszczędnościowego to dokument, który określa zasady prowadzenia konta - definiuje najważniejsze pojęcia, wskazuje sposób naliczania odsetek oraz zasady realizacji poszczególnych operacji.

Dlaczego warto czytać regulaminy rachunków oszczędnościowych?

Dzięki analizie zapisów regulaminu przed podpisaniem umowy z bankiem zyskasz kompleksową wiedzę na temat produktu, który "za chwilę" będziesz użytkował. Unikniesz także dodatkowych kosztów i nieprzyjemnych niespodzianek wynikających z niewiedzy.

Jak czytać regulamin rachunku bankowego?

W zależności od banku konstrukcje regulaminów rachunków bankowych mogą wyglądać nieco inaczej. Aby precyzyjnie omówić zasady analizy takiego dokumentu, posłużymy się konkretnym przykładem. Będzie nim rachunek oszczędnościowy oferowany przez Santander Consumer Bank.

Jak wygląda regulamin rachunku oszczędnościowego w wspomnianym banku?

Regulamin rachunku oszczędnościowego składa się z 10 sekcji:

  • definicje,
  • postanowienia ogólne,
  • zawarcie umowy,
  • oprocentowanie,
  • zlecenia i transakcje płatnicze,
  • dyspozycje, wypłata po śmierci posiadacza, blokady,
  • wyciągi, zawieszenia,
  • zmiana regulaminu,
  • odstąpienie, wypowiedzenie i rozwiązanie umowy,
  • pozostałe postanowienia.

W sekcji Definicje znajdziesz definicje najważniejszych pojęć, które pojawiają się w dalszej części dokumentu. Są to m.in. przelew weryfikacyjny, rachunek powiązany czy posiadacz rachunku. Dzięki jasnemu określeniu znaczenia każdego z nich obie strony umowy unikną problemów interpretacyjnych i wynikających z nich sporów.

Część Postanowienia ogólne wskazuje, kto może założyć konto oszczędnościowe. Jeśli jesteś pełnoletnim Polakiem mającym pełną zdolność do czynności prawnych, z powodzeniem będziesz mógł to zrobić.

Sekcja Zawarcie umowy definiuje sposób zawarcia umowy z bankiem. Dokładnie przeanalizuj jej treść, aby sprawdzić, czy możesz założyć konto online i jak wygląda procedura.

Sekcja Oprocentowanie definiuje zasady naliczania odsetek (co ważne - konkretne wartości procentowe znajdziesz nie w regulaminie, a w Tabeli oprocentowania). Z tej części dokumentu dowiesz się m.in. kiedy bank dopisze odsetki do salda bieżącego i jak zareaguje na zmianę stóp procentowych.

W części Zlecenia i transakcje płatnicze znajdziesz informacje na temat zasad realizacji przelewów wychodzących - dat i godzin realizacji transferów czy możliwości odwołania dyspozycji przelewu wychodzącego.

Sekcja Dyspozycje, wypłata po śmierci posiadacza, blokady wskazuje, że posiadacz rachunku może polecić bankowi dokonanie - po swojej śmierci - wypłaty środków wskazanym przez siebie osobom. Określa także wynikające z tego faktu konsekwencje dla tych osób i definiuje procedurę postępowania w przypadku zajęcia komorniczego rachunku.

Część Wyciągi i zestawienia określa zasady udostępniania posiadaczom rachunku wyciągów bankowych i zestawień pobranych opłat za usługi powiązane z kontem.

W sekcji Zmiana regulaminu bank daje sobie prawo do zmiany treści dokumentu, jednak wyłącznie w przypadku istotnych przyczyn, np. zmiany prawa czy oferty banku.

Sekcja Odstąpienie, wypowiedzenie i rozwiązanie umowy definiuje zasady odstąpienia, wypowiedzenie i rozwiązanie umowy rachunku oszczędnościowego. Nawet jeśli nie chcesz tego robić, dokładnie przeczytaj tę część, aby mieć świadomość swoich praw.

Sekcja Pozostałe postanowienia wskazuje, jakie dokumenty określają kwestie nieujęte w regulaminie.

Regulamin rachunku oszczędnościowego - podsumowanie

Zanim podpiszesz umowę z bankiem, koniecznie przeczytaj regulamin rachunku bankowego w całości. Jeśli jakiekolwiek zapisy budzą twoje wątpliwości, nie bój się pytać. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest wykonanie połączenia na bankową infolinię niż podpisanie dokumentu, zawierającego zapisy, których znaczenia nie jesteś pewien. Pamiętaj by regularnie przeglądać rankingi rachunków oszczędnościowych, dzięki którym szybko porównasz oferty kilku banków.

materiały promocyjne
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »