Jak historia kredytowa wpływa na decyzję banku?

W Polsce przechowywaniem historii kredytowej (i udostępnianiem jej zainteresowanym podmiotom) zajmuje się BIK. Gromadzi on dane o bieżących zobowiązaniach i części długów już spłaconych.

Pozytywne i negatywne wpisy w BIK-u - co warto wiedzieć?

Banki i firmy pożyczkowe zwracają się do BIura Informacji Kredytowej z pytaniem o daną osobę po otrzymaniu od niej wniosku, a przed podjęciem decyzji kredytowej. Potencjalni kredytodawcy analizują także inne aspekty, takie jak zdolność kredytowa, o których więcej można dowiedzieć się tutaj: https://splatakredytow.pl/.

Informacje o zobowiązaniu będą widnieć w BIK-u przez czas jego spłaty, niezależnie od tego, czy płatności dokonywane są terminowo, czy z opóźnieniem. W tym pierwszym przypadku, aby móc dalej przechowywać dane o długu po jego całkowitym uregulowaniu, Biuro potrzebuje zgody dłużnika. 

Warto tej zgody udzielić. Kredyty spłacone na czas świadczą na korzyść kredytobiorcy i, jeśli dalej będą znajdować się w bazie BIK-u, z pewnością zostaną wzięte pod uwagę podczas badania historii kredytowej przy wnioskowaniu o kolejne zobowiązania. Dane o długach uregulowanych z opóźnieniem będą z kolei przechowywane przez Biuro przez 5 lat po spłacie - bez konieczności uzyskiwania zgody dłużnika.

Opóźnienia w spłacie zobowiązań zarejestrowane w BIK-u mogą utrudnić otrzymanie kolejnych kredytów lub pożyczek, jako że dany klient będzie postrzegany jako mniej wiarygodny. Wiele jednak zależy od indywidualnych okoliczności, takich jak długość opóźnienia i to, kiedy dokładnie miało ono miejsce. Niewielkie opóźnienie w spłacie kredytu 4 lata wcześniej będzie postrzegane inaczej niż kilkumiesięczne opóźnienie w niedalekiej przeszłości.

Brak historii kredytowej a szanse na uzyskanie kredytu

Brak historii kredytowej jest typowy zwłaszcza dla młodych ludzi, chociaż oczywiście zdarza się także w innych przypadkach. Warto wiedzieć, że nie wyklucza on możliwości otrzymania kredytu lub pożyczki. Każdy, kto ma już rozbudowaną historię kredytową, zaczynał przecież od zera. 

Natomiast pusta historia kredytowa może wpłynąć na szanse na pozytywną decyzję kredytową. Zwłaszcza, jeśli ktoś planuje zaciągnąć zobowiązanie o wysokiej kwocie kredytowania, takie jak chociażby kredyt hipoteczny. Bankowi bowiem trudniej jest przewidzieć, czy ma do czynienia z rzetelnym klientem, czy osobą, która prawdopodobnie będzie się spóźniać ze spłacaniem rat.

W związku z tym dobrym rozwiązaniem może być zbudowanie odpowiednio wcześnie pozytywnej historii kredytowej niewielkimi pożyczkami, aby później łatwiejsze było uzyskanie dużych kredytów. Przykładowo, gdy przyjdzie pora na wymianę drobnego sprzętu AGD, zamiast płacić gotówką, można rozważyć dostępne powszechnie raty 0%. Nie generują one dodatkowych kosztów w postaci odsetek, a terminowa spłata (skutkująca pozytywnym wpisem w BIK-u) nie powinna sprawić problemu.


Artykuł sponsorowany

materiały promocyjne
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »