Jak kupować i sprzedawać akcje? Plus500 dostępny na Kup Akcje

Wbrew powszechnej opinii, kupowanie i sprzedaż akcji nie są aż tak skomplikowane, jak mogłoby się wydawać. Konieczne jest jednak zapoznanie się z zasadami panującymi na tym rynku udziałów. Wskazane jest też śledzenie trendów i wydarzeń, które mogą mieć wpływ na ceny. Tyle na początek wystarczy, by wejść do gry, na co zdecydowało się już wiele osób na całym świecie. Pamiętać jednak należy, że inwestowanie na giełdzie papierów wartościowych obarczone jest ryzykiem – w tym ryzykiem utraty zainwestowanego kapitału.

Jednym ze znanych brokerów notowany na Londyńskiej Giełdzie Papierów Wartościowych jest Plus500. Firma ta posiada filie m.in. w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii czy w Australii. Grać na niej mogą również osoby z Polski, konieczna jest jednak rejestracja oraz pomyślne przejście weryfikacji.

Jak rozpocząć kupowanie i sprzedawanie akcji?

Kupowanie tzw. udziałów wymaga od inwestora odpowiedzialnej i przemyślanej strategii. Wiele stron internetowych oferuje wszystkie niezbędne informacje, wiadomości i zagadnienia wyjaśniające zasady działania tego rynku w jednym miejscu. Tak wygląda to m.in. na Kup Akcje, gdzie poznać można zarówno niezbędne podstawy teoretyczne, pomocne przy podejmowaniu trudnych decyzji, jak i rankingi i opisy maklerów giełdowych oraz kursy zarówno tych najpopularniejszych, jak i mniej znanych firm.

Reklama

Samo rozpoczęcie przygody z rynkiem akcji nie jest dzięki tego typu serwisom specjalnie skomplikowane. Wystarczy rejestracja u brokera, zgodna z przepisami KYC (wymagany ukończony 18. rok życia oraz przedstawienie dowodu tożsamości) i wpłacenie pieniędzy na swoje internetowe konto. Potem rozpocząć już można kupowanie akcji, w których widzimy potencjał na zarobek.

Pierwszy wybór czeka nas już podczas podejmowania pierwszego kroku. Nie bez znaczenia jest bowiem wybór odpowiedniego brokera - choć ich oferty w znacznej części są do siebie bardzo podobne, zapoznanie się ze szczegółami pomoże w podjęciu najlepszej decyzji. Warto tu zwrócić uwagę m.in. na to, czy dany broker jest regulowany przez KNF lub jakie opłaty i prowizje pobiera za swoją pracę. Na ewentualny zysk wpływ mogą mieć np. opłaty transakcyjne, opłaty za zarządzanie czy prowizje za wypłaty zarobionych pieniędzy.

Zdobycie wiedzy teoretycznej, a także zapoznanie się z rynkiem akcji oraz panującymi na nim zasadami, powinno być kolejnym krokiem wykonanym przed wydaniem własnych pieniędzy. Kluczowe jest zapoznanie się przed kupnem akcji konkretnej firmy z historią jej notowań, opiniami ekspertów na jej temat czy planem rozwoju. Ludzie często kupują akcje spółek, o których istnieniu nawet nie wiedzieli, ale prognozy ich wzrostów wskazują na możliwość zarobienia pieniędzy. Przed podjęciem takiej decyzji warto jednak ocenić ryzyko i ewentualne sytuacje, które mogą w przyszłości wpłynąć na spadek lub wzrost ich cen.

Pamiętać należy też o ryzyku inwestycyjnym - nawet najdokładniejsza analiza i śledzenie trendów nie gwarantują w 100 procentach zysku z zakupu i sprzedaży akcji. Mnogość czynników zewnętrznych sprawia, że każde kupno udziałów oraz inwestycja w nie obarczona jest pewnym ryzykiem, które inwestor musi brać pod uwagę. Dlatego tak istotne jest odpowiedzialne i rozważne zarządzanie swoimi pieniędzmi oraz zakupionymi akcjami.

Rejestracja na Plus500 za pośrednictwem Kup Akcje

Plus500 zostało założone w 2008 roku, a dwa lata później uruchomiło swoją wersję internetowej platformy handlowej. Obecnie dostępna jest ona na wiele systemów operacyjnych, m.in. na Windows, iOS czy Android. Dzięki temu dostęp do możliwości inwestowania zyskało wielu ludzi w różnych krajach świata.

Akcje na Plus500 kupić mogą również Polacy, np. za pośrednictwem strony internetowej Kup Akcje, gdzie liczyć można na szczegółowe wyjaśnienie każdego z kroków rejestracji do systemu. Zgodnie z procedurą, na początku konieczne jest podanie swoich danych oraz przedstawienie dowodu tożsamości do weryfikacji. Po tych formalnościach użytkownik otrzymuje pełny dostęp do swojego konta, po czym może zasilić swój portfel za pomocą bankowości online. Następnie wybrać można interesujące akcje oraz nacisnąć przycisk "Handluj", by ustalić odpowiednią stawkę. 

Plus500 oferuje możliwość inwestowania w kilka różnych form instrumentów. Wymienić tu można nie tylko akcje, ale również towary, indeksy, opcje czy kryptowaluty. Istnieje także rozwiązanie skierowane do "przedsiębiorców profesjonalnych", którym oferowana jest większość zabezpieczeń prezentowanych detalicznym inwestorom, bez dodatkowych kosztów.

Graj świadomie i odpowiedzialnie. Które akcje kupić?

Wybór akcji może być podyktowany wieloma różnymi względami. Można brać w tym przypadku pod uwagę historię wzrostów i spadków danej firmy, obecną cenę udziałów (np. rekordowy, nagły spadek), sektor, w którym funkcjonuje firma (zainteresowanie nim może rosnąć lub spadać) czy wysoką stopę dywidendy (regularną wypłatę zysków przez firmę). Niezależnie jednak od ostatecznego wyboru, istotne jest, by była to przemyślana decyzja.

Przed wydaniem swoich pieniędzy, warto zastanowić się przede wszystkim nad odpowiednią kwotą. Należy pamiętać, że zwrot z inwestycji nie jest pewny i możliwa jest strata zainwestowanych środków. Nie bez znaczenia jest też cel - osoby chcące zarobić pieniądze na nieco bardziej odległą przyszłość (np. na emeryturę) mogą rozważać długoterminowy zakup akcji.

Wielu ekspertów radzi również unikanie "stawiania wszystkiego na jedną kartę" i inwestowania dostępnych środków w jedne akcje. Rozważyć można zatem dywersyfikację portfela, tzn. rozłożenie ryzyka poprzez kupno udziałów w różnych firmach z wielu sektorów gospodarki. Wtedy nawet w przypadku kryzysu w danej branży lub kłopotów finansowych jednej z firm, nie zostaniemy z niczym.

Na koniec warto też posłuchać bardziej doświadczonych traderów. Na ich ruchach można się wzorować i wyciągać z nich wnioski. Nauka na własnych błędach często jest kosztowna, niektórzy eksperci natomiast czasem dzielą się własnymi, wypracowanymi sposobami na (choć minimalne) zmniejszenie ryzyka inwestycyjnego.

.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »