Jak przenieść kredyt do innego banku?

Chcesz dowiedzieć się, jak przenieść kredyt do innego banku? Wbrew pozorom to dość proste. Wystarczy, że zweryfikujesz swoją sytuację finansową, a następnie wybierzesz jedną z dostępnych ofert finansowania. Masz dwie możliwości: standardowy kredyt, który przeznaczysz na spłatę poprzedniego lub refinansowanie zobowiązania w innym banku. Druga opcja jest najczęściej stosowana dla kredytów hipotecznych.

Na czym polega przeniesienie kredytu do innego banku?

Przeniesienie kredytu do innego banku to proces, który pozwala na uregulowanie zadłużenia wobec instytucji, w której pierwotnie został zaciągnięty kredyt wraz z uruchomieniem nowego finansowania w innym banku.

Procedura przeniesienia kredytu do innego banku to kilka prostych kroków:

  1. Pobierz dokument od swojego banku o aktualnej kwocie zadłużenia.
  2. Przejrzyj dostępne oferty refinansowania kredytów - możesz wykorzystać ranking kredytów online.
  3. Zweryfikuj swoje możliwości finansowe.
  4. Złóż wniosek o przeniesienie kredytu do wybranego banku.
  5. Poczekaj na weryfikację i podpisz umowę.

W trakcie ubiegania się o refinansowanie kredytu koniecznie zadbaj o takie kwestie jak:

  • zdolność kredytowa,
  • brak negatywnych wpisów w BIK.

To podstawowe wymogi stawiane przez banki wobec kredytobiorców chcących zrealizować refinansowanie kredytu.

Warunki przeniesienia kredytu do innego banku

Oferty refinansowania kredytu są dostępne dla kredytobiorców, którzy spełniają określone warunki ustalone przez daną instytucję finansową. Do najważniejszych czynników umożliwiających skorzystanie z oferty refinansowania, zaliczamy:

  • Terminowa spłata aktualnego zobowiązania - przeniesienie kredytu do innego banku możesz zrealizować tylko wtedy, kiedy aktualne zobowiązanie spłacasz terminowo. Nawet jednodniowe opóźnienie wyklucza możliwość refinansowania.
  • Odpowiednio wysoka zdolność kredytowa - to kolejny ważny parametr, który umożliwia przeniesienie kredytu do innego banku. Warto mieć na uwadze fakt, że na zdolność kredytową wpływa wiele czynników: dochody, poziom zadłużenia, terminowość spłaty zobowiązań.
  • Brak zapisów w umowie kredytu o braku możliwości refinansowania, np. przed upływem 2-3 lat trwania umowy.

Zanim zdecydujesz się na przeniesienie kredytu do innego banku, weź pod uwagę warunki finansowania, jakie proponuje dana instytucja. Zawsze wybieraj taką ofertę, która będzie atrakcyjniejsza niż dotychczasowa forma spłaty zadłużenia.

Aby wybrać jak najkorzystniejszą opcję dla siebie, warto wziąć pod uwagę:

  • RRSO, czyli Rzeczywistą Roczną Stopę Oprocentowania,
  • prowizję banku,
  • marżę,
  • koszty ubezpieczeń i obsługi kredytu,
  • oprocentowanie bazowe,
  • dostępną kwotę kredytu oraz okres spłaty.

Na podstawie tych informacji bez problemu wybierzesz najkorzystniejszą ofertę finansowania, dopasowaną do swoich potrzeb. Przeniesienie kredytu do innego banku nie jest trudne, aczkolwiek wymaga dokładnej weryfikacji dostępnych ofert. Tylko w ten sposób będziesz w stanie ocenić opłacalność refinansowania.

Kiedy warto przenieść kredyt do innego banku?

Na refinansowanie kredytu do innego banku warto się zdecydować z jednego, prostego powodu: lepsze warunki finansowania. Taki krok pozwala ograniczyć wysokość miesięcznej raty, a także zmniejszyć całkowite koszty finansowania. Opłacalność przeniesienia kredytu do innego banku jest uzależniona od różnic pomiędzy oprocentowaniem, prowizją i całkowitymi kosztami finansowania.

Jeśli chcesz obliczyć opłacalność takiego przedsięwzięcia, możesz wykonać proste obliczenia na przeniesienie kredytu do innego banku. Kalkulator online rat kredytu: https://www.totalmoney.pl/kalkulatory/kredyt-gotowkowy-kalkulator-rat lub kalkulator konsolidacyjny: https://www.totalmoney.pl/kalkulatory/kredyt-konsolidacyjny-kalkulator okazują się one niesamowicie pomocne w tej kwestii. Wystarczy, że znasz parametry aktualnego kredytu i nowej oferty refinansowania. Na tej podstawie możesz ocenić całkowite i miesięczne koszty, a to pozwoli Ci na szybkie podjęcie rozsądnej decyzji.

Jak przenieść kredyt do innego banku? Poradnik

Zastanawiasz się, jak przenieść kredyt hipoteczny do innego banku? A może interesuje Cię procedura, jak przenieść kredyt gotówkowy do innego banku? W jednej i drugiej sytuacji formalności wyglądają prawie identycznie.

Refinansowanie kredytu do innego banku to kilka kroków, których nie możesz pominąć:

  1. Analiza aktualnych ofert w ramach refinansowania kredytu gotówkowego lub hipotecznego.
  2. Weryfikacja kosztów dotychczasowego kredytowania oraz nowego zobowiązania bankowego.
  3. Złożenie wniosku do banku o kredyt refinansowy wraz z niezbędnymi załącznikami: dotychczasowa umowa kredytu, harmonogram spłaty oraz zaświadczenie o kapitale pozostałym do spłaty. Na etapie wnioskowania niezbędne są także dokumenty dochodowe potencjalnego kredytobiorcy oraz aktualny dokument tożsamości.
  4. Podpisanie umowy po wydaniu pozytywnej decyzji kredytowej przez bank.

Kolejno następuje automatyczna spłata dotychczasowego wierzyciela i całkowite przeniesienie zobowiązania do nowego banku. Refinansowanie kredytu gotówkowego możesz załatwić nieco szybciej niż kredytu hipotecznego. Wynika to z kwoty zobowiązania, która w przypadku hipoteki sięga nawet do kilkuset tysięcy złotych.

Nowy bank, z którym podpiszesz umowę, spłaca aktualne zadłużenie, a w razie możliwości wypłaca na Twoje konto dodatkowe środki, które możesz przeznaczyć na dowolnie wybrany cel. Jeśli chodzi o przeniesienie kredytu do innego banku, masz dwie możliwości: refinansowanie lub standardowy kredyt konsolidacyjny.

Poradnik, jak przenieść kredyt gotówkowy lub hipoteczny do innego banku jest naprawdę prosty i zrozumiały dla większości kredytobiorców. Wystarczy spełnić warunki finansowania, dokładnie zweryfikować dostępne oferty i podpisać umowę. 

Na co uważać decydując się na przeniesienie kredytu do innego banku?

Zanim zdecydujesz się na refinansowanie kredytu, weź pod uwagę kilka istotnych kwestii, a mianowicie:

  • Prowizja w aktualnym banku za wcześniejszą spłatę zadłużenia - bank może naliczyć dodatkowe koszty prowizyjne w wysokości do 3% wartości kredytu hipotecznego. To oznacza, że refinansowanie zobowiązania do innego banku nie będzie opłacalne mimo korzystniejszych warunków finansowania.
  • Obowiązkowe ubezpieczenia kredytu - często zdarza się, że banki stawiają warunek wykupienia polisy ubezpieczeniowej w trakcie refinansowania, co generuje dodatkowe koszty i sprawia, że przeniesienie kredytu do innego banku nie jest już tak atrakcyjne.
  • Warunki finansowania w nowym i starym banku - najważniejsze jest to, aby dokładnie zweryfikować oferty i na podstawie parametrów finansowania oraz całkowitych kosztów podjąć ostateczną decyzję o podpisaniu umowy.

Podsumowując: warto zdecydować się na przeniesienie kredytu do innego banku, jeśli masz możliwość ograniczenia całkowitych kosztów finansowania, a także wysokości miesięcznej raty. To prosta procedura, na którą może zdecydować się praktycznie każdy kredytobiorca, który spłaca terminowo aktualne zobowiązania finansowe i wykazuje odpowiednio wysoką zdolność kredytową.

Artykuł sponsorowany

materiały promocyjne
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »