Jak sprawdzić, czy jestem w BIK?
Zapewne każdy, kto chociaż raz ubiegał się o kredyt czy pożyczkę słyszał o Biurze Informacji Kredytowej. Czym zajmuje się BIK i w jaki sposób działa? Postaramy się to rzeczowo wyjaśnić. Ciągle stawiasz sobie pytanie: „Jak sprawdzić, czy jestem w BIK?”. O tym też opowiemy.
BIK istnieje od 1997 roku. Instytucja działa na mocy ustawy Prawo bankowe. Jej zadaniem jest gromadzenie, przetwarzanie i udostępnianie danych pomocnych w określeniu stopnia ryzyka pożyczania pieniędzy poszczególnym osobom i firmom. Analitycy wielu instytucji finansowych sięgają po raporty BIK, aby określić rzeczywistą zdolność kredytową wnioskujących o pożyczkę lub kredyt. Ocenę wiarygodności klienta mierzy scoring - system oceny punktowej. Końcowa ocena zależy od Twojej dotychczasowej historii kredytowej.
Ubiegając się o szybką pożyczkę online przez stronę PozyczkaPlus https://pozyczkaplus.pl, nie musisz się obawiać swojej historii kredytowej zawartej we wszystkich bazach, które zbierają informację o zobowiązaniach. Jeśli bierzesz u nas kolejną szybką pożyczkę, największe znaczenie będzie miała dotychczasowa historia naszej współpracy.
Zastanawiasz się, czy Twoje dane również trafiły do Biura Informacji Kredytowej? Budzisz się z myślą: "Jak sprawdzić, czy jestem w BIK?". Weryfikacja tych informacji jest bardzo prosta i możesz ją przeprowadzić poprzez stronę Bik.pl. Cały proces założenia konta przebiega szybko. Konieczna jest jednak weryfikacja, aby nikt niepowołany nie uzyskał prywatnych informacji. Po zalogowaniu się do konta w BIK możemy wybierać z kilku różnych raportów. Do poznania historii wystarczy jednak "Pojedynczy raport". Dokument zawiera naszą aktualną historię w BIK i kosztuje 39 zł. Czy można taniej? Teoretycznie tak. Wiąże się to jednak z dłuższym czasem oczekiwania i mniejszym zakresem uzyskanych danych.
Czy da się sprawdzić BIK bez opłaty? Tak. BIK sprawdzisz za darmo wnioskując o wydanie "kopii danych". Wniosek możesz składać nie częściej niż co 6 miesięcy. Podanie można złożyć osobiście w Centrum Obsługi Klienta w Warszawie lub korespondencyjnie. Istnieje też opcja wysłania pisma na adres instytucji poprzez konto w serwisie BIK. Czas oczekiwania na raport może wydłużyć się do miesiąca, a sam dokument będzie okrojony do danych wymaganych przez ustawę.
Potrzebna Ci szybka pożyczka, ale obawiasz się raportu BIK? Musisz wiedzieć, że nie wszystkie firmy współpracują z każdą bazą, w której można znaleźć informacje o historii kredytowej potencjalnego pożyczkobiorcy. Informacje o tym, jakie bazy sprawdza firma, z którą chcesz nawiązać współpracę z pewnością znajdziesz na stronie www danego pożyczkobiorcy. W przypadku PożyczkiPlus będzie to zakładka Pytania i Odpowiedzi.
Warto wiedzieć, że wypełnienie wosku o pożyczkę online trwa krócej niż zaparzenie herbaty.
Wymagamy przesłania nam danych na temat zatrudnienia i przeprowadzenia szybkiej weryfikacji konta poprzez aplikację Kontomatik lub przelew na 1 grosz. Pierwsza pożyczka online będzie całkowicie darmowa, kiedy spłacisz w wyznaczonym w umowie terminie.