Jak stosowana jest Metoda Kaskady Danych?

Zanim przejdziemy do opisu stosowania Metody Kaskady Danych, warto się zapoznać z kilkoma pojęciami. Zacznijmy od pojęcia „metody”, która w tym przypadku oznacza sposób pomiaru danego rynku lub realiów gospodarczych.

Metoda stawek referencyjnych WIBOR i WIBID obejmuje:

  • Stosowaną przez Administratora stawek referencyjnych (Obecnie jest nim GPW Benchmark S.A.) metodę ustalania stawek referencyjnych w formie Fixingu, na podstawie danych uzyskanych przez uczestników Fixingu.
  • Metodę Kaskady Danych, która jest stosowaną przez Uczestników Fixingu do przygotowania i przekazania kwotowań.

Metodę Kaskady Danych stosuje się do wyznaczania stawek referencyjnych WIBOR i WIBID. Warto jednak przypomnieć, że z końcem 2027 r. r. WIBOR przestanie być publikowany, a jego miejsce zajmie WIRON. Tu znajdziesz najważniejsze informacje o wskaźnikach WIBOR i WIRON.

Czym jest Metoda Kaskady Danych?

Metoda Kaskady Danych to ściśle sformalizowany sposób przygotowania danych wejściowych dla Administratora Wskaźników Referencyjnych. Stosowanie Metody Kaskady Danych jest jednym z wymogów unijnego Rozporządzenia o Wskaźnikach Referencyjnych, czyli tzw. Rozporządzenie BMR. 

Uczestnicy Fixingu, czyli banki, są zobowiązani do stosowania Metody Kaskady Danych, której wynikiem są kwotowania otrzymane z określonego poziomu Kaskady. Kwotowania te mają charakter Kwotowań Modelowych lub Kwotowań Wiążących.

Metoda Kaskady Danych wprowadza hierarchię w całym procesie opracowywania Kwotowań. Oznacza to, że banki w celu wyznaczenie konkretnej wartości przekazywanej Administratorowi w danym dniu, muszą trzymać się określonej z góry kolejności uwzględniania danych.

Każdy uczestnik Fixingu przygotowuje dane wejściowe z wykorzystaniem danych transakcyjnych, które pochodzą z najwyższych poziomów Kaskady Danych, zaczynając od Rynku Bazowego, a kończąc na zdefiniowanych Rynkach Powiązanych. Wynikiem są tzw. Kwotowania Modelowe. W przypadku, gdy taki sposób przygotowania danych nie jest możliwy, stosuje się tzw. Kwotowania Wiążące.

Co to są Kwotowania Modelowe i Kwotowania Wiążące?

Kwotowanie Modelowe określa stopę procentową, po jakiej uczestnik Fixingu mógłby przyjąć (stawki bid) lub złożyć (stawki offer) depozyt na rynku bazowym na każdym z terminów fixingowych. Kwotowanie Modelowe jest wyznaczane na podstawie danych transakcyjnych zgodnie z Metodą Kaskady Danych.  Kwotowanie Modelowe jest wynikiem działania Poziomów 1, 2 lub 3 Kaskady Danych.

Zasady wyznaczania Kwotowania Modelowego zostały przygotowane przez Administratora w Kodeksie Postępowania i Specyfikacji Kwotowań Modelowych.

Kwotowanie Wiążące (poziom 4 Kaskady Danych) określa stopę procentową, po jakiej Uczestnik Fixingu jest w wiążący sposób gotowy złożyć (stawki offer) lub przyjąć (stawki bid) depozyt od innego uczestnika Fixingu na każdy z terminów fixingowych. Kwotowanie Wiążące odbywa się w trakcie okna transakcyjnego, zaraz po Fixingu.  Kwotowanie Wiążące jest przekazywane do Administratora w każdym Dniu Fixingu, niezależnie od Kwotowania Modelowego.

Kwotowanie Wiążące wyznaczane jest przez Uczestnika Fixingu zgodnie z Polityką Kwotowania na podstawie Rekomendacji Administratora. Wiążący Charakter kwotowań polega na tym, że uczestnik fixingu nie może odmówić innemu Uczestnikowi Fixingu zawarcia transakcji w określonym czasie po Fixingu i na warunkach nie gorszych od wyrażonych w Kwotowaniu Wiążącym.

Jak w praktyce stosowana jest Metoda Kaskady Danych?

GPW Benchmark S.A., który jest Administratorem stawek referencyjnych, podkreśla, że Metoda Kaskady Danych jest zgodna z wymogami Rozporządzenia o Wskaźnikach Referencyjnych. Stosując tę metodę, w pierwszej kolejności wykorzystywane są dane o transakcjach z rynku międzybankowego, a następnie z rynków powiązanych. Wynikiem jest Kwotowanie Modelowe. Jeżeli na żadnym z tych poziomów Kaskady nie było transakcji, to wtedy wykorzystywane są Kwotowania Wiążące.

Metoda Kaskady Danych - poszczególne poziomy (za www.gpwbenchmark.pl):

Poziom 1: Kwotowanie Modelowe oparte o Dane Transakcyjne Rynku Bazowego na Terminy Fixingowe.

Poziom 2.1: Kwotowanie Modelowe oparte o wynik zastosowanej przez Uczestnika Fixingu Procedury Interpolacji Kwotowań Modelowych w odniesieniu do Kwotowania Modelowego zgłoszonych przez Uczestnika Fixingu na Poziomie 1 Kaskady Danych w Dniu Fixingu.

Poziom 2.2: Kwotowanie Modelowe oparte o Depozyty Rynku Bazowego na Terminy Niefixingowe.

Poziom 3.1: Kwotowanie Modelowe oparte o zastosowaną przez Uczestnika Fixingu Procedurę Ekstrapolacji Cen z Rynków Powiązanych na Rynek Bazowy na podstawie Danych Transakcyjnych z Rynków Powiązanych (w segmencie Instytucji Finansowych) o Terminach Fixingowych.

Poziom 3.2: Kwotowanie Modelowe oparte o zastosowaną przez Uczestnika Fixingu Procedurę Ekstrapolacji Cen z Rynków Powiązanych na Rynek Bazowy na podstawie Danych Transakcyjnych z Rynków Powiązanych (w segmencie Instytucji Finansowych), którym przypisano Terminy Fixingowe w oparciu o Terminy Niefixingowe.

Poziom 3.3: Kwotowanie Modelowe oparte o zastosowaną przez Uczestnika Fixingu Procedurę Ekstrapolacji Cen z Rynków Powiązanych na Rynek Bazowy na podstawie Danych Transakcyjnych z Rynków Powiązanych (w segmencie Pozostałych Instytucji Finansowych) o Terminach Fixingowych.

Poziom 3.4: Kwotowanie Modelowe oparte o zastosowaną przez Uczestnika Fixingu Procedurę Ekstrapolacji Cen z Rynków Powiązanych na Rynek Bazowy na podstawie Danych Transakcyjnych z Rynków Powiązanych (w segmencie Pozostałych Instytucji Finansowych) o Terminach Niefixingowych, którym przypisano Terminy Fixingowe.

Poziom 4: Kwotowanie Wiążące oparte o wewnętrzne procedury Uczestnika Fixingu, wyznaczone zgodnie z wytycznymi określonymi przez Administratora w Kodeksie Postępowania. 

Artykuł sponsorowany

materiały promocyjne
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »