Jak stosowana jest Metoda Kaskady Danych?
Zanim przejdziemy do opisu stosowania Metody Kaskady Danych, warto się zapoznać z kilkoma pojęciami. Zacznijmy od pojęcia „metody”, która w tym przypadku oznacza sposób pomiaru danego rynku lub realiów gospodarczych.
Metoda stawek referencyjnych WIBOR i WIBID obejmuje:
- Stosowaną przez Administratora stawek referencyjnych (Obecnie jest nim GPW Benchmark S.A.) metodę ustalania stawek referencyjnych w formie Fixingu, na podstawie danych uzyskanych przez uczestników Fixingu.
- Metodę Kaskady Danych, która jest stosowaną przez Uczestników Fixingu do przygotowania i przekazania kwotowań.
Metodę Kaskady Danych stosuje się do wyznaczania stawek referencyjnych WIBOR i WIBID. Warto jednak przypomnieć, że z końcem 2027 r. r. WIBOR przestanie być publikowany, a jego miejsce zajmie WIRON. Tu znajdziesz najważniejsze informacje o wskaźnikach WIBOR i WIRON.
Metoda Kaskady Danych to ściśle sformalizowany sposób przygotowania danych wejściowych dla Administratora Wskaźników Referencyjnych. Stosowanie Metody Kaskady Danych jest jednym z wymogów unijnego Rozporządzenia o Wskaźnikach Referencyjnych, czyli tzw. Rozporządzenie BMR.
Uczestnicy Fixingu, czyli banki, są zobowiązani do stosowania Metody Kaskady Danych, której wynikiem są kwotowania otrzymane z określonego poziomu Kaskady. Kwotowania te mają charakter Kwotowań Modelowych lub Kwotowań Wiążących.
Metoda Kaskady Danych wprowadza hierarchię w całym procesie opracowywania Kwotowań. Oznacza to, że banki w celu wyznaczenie konkretnej wartości przekazywanej Administratorowi w danym dniu, muszą trzymać się określonej z góry kolejności uwzględniania danych.
Każdy uczestnik Fixingu przygotowuje dane wejściowe z wykorzystaniem danych transakcyjnych, które pochodzą z najwyższych poziomów Kaskady Danych, zaczynając od Rynku Bazowego, a kończąc na zdefiniowanych Rynkach Powiązanych. Wynikiem są tzw. Kwotowania Modelowe. W przypadku, gdy taki sposób przygotowania danych nie jest możliwy, stosuje się tzw. Kwotowania Wiążące.
Kwotowanie Modelowe określa stopę procentową, po jakiej uczestnik Fixingu mógłby przyjąć (stawki bid) lub złożyć (stawki offer) depozyt na rynku bazowym na każdym z terminów fixingowych. Kwotowanie Modelowe jest wyznaczane na podstawie danych transakcyjnych zgodnie z Metodą Kaskady Danych. Kwotowanie Modelowe jest wynikiem działania Poziomów 1, 2 lub 3 Kaskady Danych.
Zasady wyznaczania Kwotowania Modelowego zostały przygotowane przez Administratora w Kodeksie Postępowania i Specyfikacji Kwotowań Modelowych.
Kwotowanie Wiążące (poziom 4 Kaskady Danych) określa stopę procentową, po jakiej Uczestnik Fixingu jest w wiążący sposób gotowy złożyć (stawki offer) lub przyjąć (stawki bid) depozyt od innego uczestnika Fixingu na każdy z terminów fixingowych. Kwotowanie Wiążące odbywa się w trakcie okna transakcyjnego, zaraz po Fixingu. Kwotowanie Wiążące jest przekazywane do Administratora w każdym Dniu Fixingu, niezależnie od Kwotowania Modelowego.
Kwotowanie Wiążące wyznaczane jest przez Uczestnika Fixingu zgodnie z Polityką Kwotowania na podstawie Rekomendacji Administratora. Wiążący Charakter kwotowań polega na tym, że uczestnik fixingu nie może odmówić innemu Uczestnikowi Fixingu zawarcia transakcji w określonym czasie po Fixingu i na warunkach nie gorszych od wyrażonych w Kwotowaniu Wiążącym.
GPW Benchmark S.A., który jest Administratorem stawek referencyjnych, podkreśla, że Metoda Kaskady Danych jest zgodna z wymogami Rozporządzenia o Wskaźnikach Referencyjnych. Stosując tę metodę, w pierwszej kolejności wykorzystywane są dane o transakcjach z rynku międzybankowego, a następnie z rynków powiązanych. Wynikiem jest Kwotowanie Modelowe. Jeżeli na żadnym z tych poziomów Kaskady nie było transakcji, to wtedy wykorzystywane są Kwotowania Wiążące.
Metoda Kaskady Danych - poszczególne poziomy (za www.gpwbenchmark.pl):
Poziom 1: Kwotowanie Modelowe oparte o Dane Transakcyjne Rynku Bazowego na Terminy Fixingowe.
Poziom 2.1: Kwotowanie Modelowe oparte o wynik zastosowanej przez Uczestnika Fixingu Procedury Interpolacji Kwotowań Modelowych w odniesieniu do Kwotowania Modelowego zgłoszonych przez Uczestnika Fixingu na Poziomie 1 Kaskady Danych w Dniu Fixingu.
Poziom 2.2: Kwotowanie Modelowe oparte o Depozyty Rynku Bazowego na Terminy Niefixingowe.
Poziom 3.1: Kwotowanie Modelowe oparte o zastosowaną przez Uczestnika Fixingu Procedurę Ekstrapolacji Cen z Rynków Powiązanych na Rynek Bazowy na podstawie Danych Transakcyjnych z Rynków Powiązanych (w segmencie Instytucji Finansowych) o Terminach Fixingowych.
Poziom 3.2: Kwotowanie Modelowe oparte o zastosowaną przez Uczestnika Fixingu Procedurę Ekstrapolacji Cen z Rynków Powiązanych na Rynek Bazowy na podstawie Danych Transakcyjnych z Rynków Powiązanych (w segmencie Instytucji Finansowych), którym przypisano Terminy Fixingowe w oparciu o Terminy Niefixingowe.
Poziom 3.3: Kwotowanie Modelowe oparte o zastosowaną przez Uczestnika Fixingu Procedurę Ekstrapolacji Cen z Rynków Powiązanych na Rynek Bazowy na podstawie Danych Transakcyjnych z Rynków Powiązanych (w segmencie Pozostałych Instytucji Finansowych) o Terminach Fixingowych.
Poziom 3.4: Kwotowanie Modelowe oparte o zastosowaną przez Uczestnika Fixingu Procedurę Ekstrapolacji Cen z Rynków Powiązanych na Rynek Bazowy na podstawie Danych Transakcyjnych z Rynków Powiązanych (w segmencie Pozostałych Instytucji Finansowych) o Terminach Niefixingowych, którym przypisano Terminy Fixingowe.
Poziom 4: Kwotowanie Wiążące oparte o wewnętrzne procedury Uczestnika Fixingu, wyznaczone zgodnie z wytycznymi określonymi przez Administratora w Kodeksie Postępowania.
Artykuł sponsorowany