Jak wyjechać na studia za granicą?
Jeśli uważasz, że studia za granicą mogą być odpowiednią opcją dla Twojego dziecka lub sam rozważasz kontynuację edukacji w innym kraju, to dzięki temu artykułowi dowiesz się, jakie możliwości czekają na Ciebie.
Jeśli uważasz, że studia za granicą mogą być odpowiednią opcją dla Twojego dziecka lub sam rozważasz kontynuację edukacji w innym kraju, to dzięki temu artykułowi dowiesz się, jakie możliwości czekają na Ciebie.
Wiele osób myśli, że studia za granicą są bardzo drogie i dostępne jedynie dla osób z wybitnymi osiągnięciami w nauce, a edukacja w języku angielskim jest dostępna tylko w USA, Kanadzie, Australii, Wielkiej Brytanii i Irlandii. Czy rzeczywiście tak jest?
Nie! Nic bardziej mylnego. Informacje o tym, że studia za granicą są: bardzo drogie, dostępne jedynie dla uczniów z wynikami powyżej 90%, rzadko prowadzone w języku angielskim - są trzema najczęściej spotykanymi mitami dotyczącymi tego tematu. W tym artykule napisanym przy współpracy z polską firmą Eduworld - ekspertem od studiów za granicą, dowiesz się, jakie możliwości edukacyjne czekają na Ciebie lub Twoje dziecko w Europie.
Eduworld to partner przyszłych studentów, łączący ich z uczelniami na całym świecie. Misją Eduworld jest nie tylko kompleksowa pomoc w aplikacji na studia i organizacji wyjazdu, ale przedstawienie jak największemu gronu osób doskonałych możliwości edukacyjnych za granicą.
Eduworld podkreśla, że decyzja o studiowaniu za granicą to nie tylko krok w kierunku zdobycia międzynarodowego wykształcenia, ale także okazja do rozwoju osobistego i zawodowego. Studia za granicą otwierają drzwi do globalnego świata, gdzie studenci mogą czerpać wiedzę nie tylko z akademickich podręczników, ale także w ramach praktycznych zajęć. Wiele europejskich uczelni kładzie większy nacisk na naukę w praktyce niż na "książkowe wkuwanie" - o ile w żadnym wypadku nie twierdzimy, że wiedza teoretyczna jest nieistotna (często jest więcej niż niezbędna!), o tyle warto jest mieć świadomość, że we współczesnym świecie to często umiejętności praktyczne potrafią być równie istotne, a czasami nawet ważniejsze!
Jak twierdzą eksperci z Eduworld - jeśli cenisz sobie naukę w praktyce, to studia za granicą oferują bardzo duży wybór w tym zakresie.
Jakie jeszcze korzyści niesie za sobą edukacja w innym kraju?
Studia za granicą pozwalają zdobyć umiejętności językowe, adaptacyjne i międzykulturowe, które są nieocenione w dzisiejszym globalnym świecie. Studenci mają możliwość uczestniczenia w międzynarodowych projektach, stażach oraz badaniach oferowanych przez największe firmy i instytucje z danych dziedzin, co znacząco podnosi ich atrakcyjność na rynku pracy oraz niewątpliwie, już podczas studiów wzbogaca CV.
Poziom nauczania to kolejny atut, którego nie sposób pominąć. Wiele osób właśnie ze względu na tę zaletę wybiera inne kraje w celu kontynuacji edukacji.
Czy studia za granicą są bardzo drogie? Eduworld odpowiada: "Wiele osób z góry przekreśla opcję studiowania za granicą ze względu na koszt. Jest to duży błąd, ponieważ w Europie jest kilka państw o doskonałym poziomie edukacji, które oferują bezpłatne studia."
Zresztą tak jak w Polsce, prawda? W końcu w naszym kraju publiczne szkolnictwo wyższe jest bezpłatne. Gdzie indziej w Europie możemy studiować bezpłatnie?
Oto lista europejskich krajów, w których edukacja wyższa jest bezpłatna:
- Dania
- Szwecja
- Finlandia
- Norwegia
- Malta
- Niemcy (obowiązuje jedynie opłata administracyjna w kwocie od 200€ do 600€ rocznie, która obejmuje opłatę za komunikację miejską na cały rok)
Ale to nie wszystko...
Jak podaje Eduworld:
Czy trudno dostać takie stypendia?
W Holandii warunkiem jest praca przynajmniej 32 godziny w miesiącu (średnio 8 godzin tygodniowo), dodatkowo w przypadku części stypendium ma znaczenie sytuacja finansowa rodziców. Natomiast o pracę nie jest trudno (sami Holendrzy mówią, że jeśli ktoś pracować chce, to pracę bez problemu znajdzie).
W przypadku Irlandii stypendia są przyznawane na podstawie sytuacji materialnej rodziców.
Czy to wszystko? Nie! Stypendia (bezzwrotne) otrzymasz również w Danii (nawet do około 4000zł miesięcznie!), Szwecji i Norwegii. Szczegółowe informacje na ten temat znajdziesz na stronie Eduworld.
Eduworld specjalizuje się w pomocy w znalezieniu takich programów i stypendiów, dopasowując je do indywidualnych potrzeb i możliwości finansowych każdego studenta. "Niezależnie od preferencji do kierunków studiów, każdemu jesteśmy w stanie wskazać kraj, w którym stypendia otrzyma. Dodatkowo, dzięki współpracy z niektórymi uniwersytetami mamy możliwość zaoferowania całkowicie bezpłatnej pomocy w aplikacji na te uczelnie".
Studia w Wielkiej Brytanii, USA, Kanadzie, Australii oraz Irlandii są prowadzone w pełni w języku angielskim. Nikogo ten fakt nie zaskakuje. Ale gdzie jeszcze można studiować w tym języku?
Nauka w tym uniwersalnym języku jest prowadzona w większości europejskich krajów - od Hiszpanii, przez Włochy, Maltę, Holandię, Niemcy, Austrię czy Belgię, aż po kraje Skandynawskie. Oferta jest szeroka i obejmuje większośc dostępnych kierunków studiów.
Podsumowując, wiele programów prowadzonych w języku angielskim czeka na Ciebie w praktycznie każdym kraju na naszym kontynencie!
Wybór odpowiedniej ścieżki edukacyjnej za granicą wymaga rozważenia wielu czynników. Specjaliści podkreślają kilka kluczowych aspektów, na które należy zwrócić uwagę. Po pierwsze, należy wybrać kraj i miasta dopasowane do naszych oczekiwań.
Ważne jest, aby wybrać uczelnię, która jest akredytowana i cieszy się dobrą reputacją. Eduworld zaznacza, że istotne jest zweryfikowanie jakości uniwersytetów, ale także dobór uczelni o odpowiednim profilu i programów studiów dopasowanych do predyspozycji i planów przyszłego studenta.
Następnie należy skupić się na przygotowaniu odpowiedniej aplikacji. Jest to kluczowy element. Wymogi różnią się w zależności od krajów, uniwersytetów i kierunków studiów - istotną rolę mogą odgrywać oceny, wyniki matur, ale często równie ważne może być CV, list motywacyjny, esej. rozmowa kwalifikacyjna, czy testy wstępne. Pozostaje również złożenie aplikacji w sposób poprawny, co nie zawsze jest tak proste, jak może się wydawać.
Kolejną kwestią jest organizacja wyjazdu. Na tym etapie należy zadbać o:
- zakwaterowanie (akademiki lub zakwaterowanie na rynku prywatnym)
- stypendia
- ubezpieczenie
- otwieranie konta bankowego
- kwestie formalne
Nie można zapomnieć o rozpoczęciu przygotowań z odpowiednim wyprzedzeniem - wiele uczelni za granicą ma terminy aplikacji nawet na 9-10 miesięcy przed rozpoczęciem roku akademickiego!
Eduworld oferuje kompleksowe usługi zarówno w zakresie wyboru krajów, uczelni i kierunków studiów, przejścia przez cały proces aplikacji od A do Z, jak i pomocy w kwestiach organizacyjnych wyjazdu - "najważniejsze dla nas jest, żeby cały proces zakończył się sukcesem, a nasi aplikanci czuli się zaopiekowani przez cały okres trwania współpracy".
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat możliwości, jakie na Ciebie czekają, to zapraszamy Cię na tę stronę: Eduworld.