Jakich dokumentów potrzebujesz, żeby rozliczyć podatek z Niemiec?

Każda osoba uzyskująca dochód w Niemczech jest zobowiązana odprowadzić od niego podatek w odpowiednim urzędzie skarbowym (Finanzamt). Chociaż sam proces rozliczenia się z niemieckim fiskusem jest zbliżony do polskiego doświadczenia, osoby składające PIT w Finanzamcie po raz pierwszy mogą obawiać się ewentualnych problemów wynikających z nieznajomości przepisów albo języka. Podpowiadamy, na jakie kwestie zwrócić uwagę składając niemiecki PIT, a także gdzie mogą szukać wsparcia osoby, którym samodzielne rozliczenie podatku z Niemiec wydaje się zbyt skomplikowane.

Czy pracownicy z Polski muszą rozliczać się w Niemczech?

Jak już zostało wspomniane, obowiązek podatkowy, czyli rozliczenie podatku z Niemiec, dotyczy wszystkich osób zatrudnionych na terenie Niemiec. W przypadku pracowników z Polski możliwe bywa rozliczenie podatku w polskim urzędzie skarbowym, jednak co do zasady pracownicy mieszkający za zachodnią granicą zobowiązani są tam odprowadzać podatek. Jego wysokość uzależniona jest od klasy podatkowej, do jakiej przypisany został zatrudniony po zarejestrowaniu. Klasa podatkowa określana jest przede wszystkim na podstawie zarobków i sytuacji osobistej. Warto pamiętać, że w przypadku małżeństw rozliczających się wspólnie, suma klas, do których oboje przynależą, musi wynosić osiem. Bezwzględny obowiązek rozliczenia się w Finanzamcie mają osoby prowadzące w Niemczech jednoosobową działalność gospodarczą (Gewerbe), osoby wykonujące wolny zawód (Freiberuf) oraz leśnicy i rolnicy.

Klasy podatkowe a "wysokie podatki"


Niemiecki system podatkowy opiera się na klasach, na podstawie których osoby o różnych dochodach i sytuacjach prywatnych odpłacają opłaty fiskalne dostosowane do ich możliwości. Na czym polegają różnice między nimi?

  • Pierwsza klasa podatkowa - dla osób prowadzących samodzielnie gospodarstwo domowe, dotyczy również Polaków, których partnerzy na stałe mieszkają poza Niemcami.
  • Druga klasa podatkowa - do niej przypisane zostają osoby samodzielnie wychowujące dzieci i otrzymujące wsparcie socjalne.
  • Trzecia klasa podatkowa - podatnicy w związku małżeńskim z osobą mieszkającą w Niemczech, szczególnie korzystna dla osób, których zarobki są dużo niższe niż dochody partnera.
  • Czwarta klasa podatkowa - przeznaczona dla małżeństw o zbliżonych zarobkach; do tej klasy automatycznie przypisywane są osoby po legalizacji związku.
  • Piąta klasa podatkowa - przeznaczona dla małżonków osób znajdujących się w trzeciej klasie.
  • Szósta klasa podatkowa - należą do niej osoby posiadające więcej niż jedno źródło dochodu.

Każda z opisanych klas pozwala na skorzystanie z innej kwoty zwolnionej z podatku, a także określa prawo do przysługujących ulg. Z tego względu osoby o innych zarobkach opłacają różnej wysokości opłaty fiskalne, dostosowane do ich możliwości.

Dokumenty dla Finanzamtu


Aby przeprowadzić rozliczenie podatku w Niemczech, konieczne jest złożenie kompletu dokumentów. Do Finanzamtu należy dostarczyć zaświadczenie o wysokości dochodu, otrzymane od pracodawcy. Dodatkowo osoby, które zamierzają skorzystać z ulg, powinny dołączyć stosowne zaświadczenia i faktury potwierdzające poniesione koszty. Termin ich złożenia mija z ostatnim dniem lipca następnego roku w stosunku do rozliczanego okresu.

Czy rozliczenie podatku z Niemiec jest możliwe przez internet?


Cyfryzacja niemieckich urzędów znacznie ułatwiła składanie rozliczenia fiskalnego. Złożenie PIT-u przez internet jest nie tylko możliwe, ale też dużo wygodniejsze niż wizyta w urzędzie. W razie wątpliwości związanych z wysokością odprowadzonego podatku, przysługujących ulg lub kraju, w jakim należy uiścić podatek z Niemiec, można skorzystać ze wsparcia biura rachunkowego specjalizującego się w obsłudze Polaków zatrudnionych za zachodnią granicą.

Artykuł sponsorowany

materiały promocyjne
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »