Jakie jest zastosowanie podnośników stołowych?

Jednym z kluczowych elementów zarządzania w przedsiębiorstwach jest orientacja wysiłków na rzecz wzrostu wskaźników konkurencyjności. Nie da się ich podnieść bez poprawy wydajności, a stąd już niewielki krok do usprawnienia organizacji pracy. Zatem można się pokusić o porównanie mocy produkcyjnych kompletnego stanowiska pracy np. murarzy z innym, stale wymagającym uzupełnień materiałów, dyslokacji itp.Porównanie funkcjonalności tradycyjnych rusztowań z nowoczesnymi podnośnikami nożycowymi jednoznacznie wskazuje rozwiązanie efektywniejsze. A to tylko ułamek korzyści, jakie może przynieść zastosowanie podnośników stołowych w gospodarce.

Podnośniki stołowe a wydajność

Powiązanie tych dwóch czynników (podnośnik - wydajność) jest szczególnie widoczne w przypadku organizacji pracy ekip budowlanych. Sama obecność pracownika na stanowisku roboczym nie jest tożsama z podjęciem przez niego działań. Do rozwiązania pozostają jeszcze aspekty logistyczne mające na celu dostarczenie materiałów i narzędzi.

W przypadku robót wykonywanych na pewnej wysokości występuje konieczność zadbania o bezpieczeństwo załogi, co w znacznym stopniu ogranicza swobodę ruchów robotników (pasy, konieczność stabilizacji, poręcze, zabezpieczenie drabin). Zwieńczenie jednej z faz wznoszenia budowli powoduje czasochłonną konieczność demontażu rusztowań w celu dyslokacji.

Demontaż, montaż i zabezpieczenie rusztowań w nowym miejscu muszą pochłonąć odpowiednią liczbę roboczogodzin. W efekcie zamiast widocznego, realnego postępu wkrada się czynnik demobilizacji i rozprężenia załogi.

Opisane wyżej zjawisko nie jest niczym niezwykłym na placach budów, o czym może przekonać się każdy uważny obserwator. Mimo licznych badań i analiz nie znaleziono dotąd skutecznego sposobu na zmianę tego stanu rzeczy, z wyjątkiem jednego. Mianowicie na wzrost efektywności wpłynąć może jedynie modernizacja, przy zastosowaniu nowoczesnych technologi zwiększających mobilność ekip.

Wracając do opisanego wcześniej przykładu, sytuację można rozważyć w zupełnie innym aspekcie.

Przedsiębiorca dysponuje podnośnikiem nożycowym o odpowiednio długiej i szerokiej platformie. Brzegi zabezpieczone są funkcjonalnym obramowaniem, dzięki czemu pracownik jest w stanie poświęcić całą uwagę na wykonywanym zadaniu. Wszystko, co przydatne i niezbędne trafia na podest wraz z niezbędną załogą. Zatem w ciągu zaledwie kilkunastu minut gotowa do pracy ekipa znajduje się na stanowisku pracy, oczywiście wraz z kompletnym oprzyrządowaniem. Zakończenie etapu robót powoduje jedynie konieczność przemieszczenia podnośnika w kolejne miejsce, bez potrzeby demontażu czegokolwiek. Możliwość sterowania urządzeniem bezpośrednio z pokładu znacznie ułatwia lokalizację załogi w odpowiednim miejscu. Warto dodać, że nowoczesny podnośnik pionowy dysponuje zasięgiem aż 5,1 metra w płaszczyźnie pionowej przy jednoczesnym udźwigu 3 500 kilogramów. Specjalistyczne systemy zabezpieczeń uniemożliwiają niekontrolowany ruch platformy.

Z powyższego jasno wynika, jak niewielka zmiana w podejściu do organizacji pracy, może wpłynąć na poprawę wyników finansowych całego przedsiębiorstwa. Quod erat demonstrandum.

Podnośniki stołowe, zastosowanie

Korzyści płynące z zastosowania podnośników stołowych nie są zarezerwowane jedynie dla branży budowlanej. Powyższy opis należy potraktować jako przykład ukazujący oczywisty wpływ wykorzystania nowej technologii na wydajność i jakość pracy.

Zastosowanie podnośników nożycowych wg branż:

  • Budownictwo;
  • Mechanika;
  • Reklama;
  • Dekarstwo;
  • Handel;
  • Przemysł stoczniowy;
  • Usługi;
  • Transport.

I wiele innych. W zasadzie wszędzie tam, gdzie istnieje konieczność wykonywania zadań na wysokości oraz należy zapewnić dyslokację ciężkich ładunków lub sprzętu, jest pole do działania dla podnośników stołowych.

Prace na wysokości przy zastosowaniu podnośników:

  • Roboty murarskie;
  • Serwis instalacji wentylacyjnej;
  • Serwis instalacji elektrycznej;
  • Prace instalacyjne:
  • Wycinka drzew;
  • Konserwacja elewacji;
  • Montaż reklam;
  • Naprawa rynien i dachów.

Przykłady zastosowań podnośników stołowych

W przypadku prac murarskich będzie to wznoszenie konstrukcji betonowych, montaż podpór stropów, stawianie filarów i kolumn, osadzanie dachów. Dzięki zastosowaniu wzmocnień w postaci dodatkowej liczby ramion podnośnik stołowy z powodzeniem może pełnić funkcję niewielkiego dźwigu transportowego dostarczającego niezbędne materiały budowlane na wyższe kondygnacje.

Serwis instalacji wentylacyjnej i elektrycznej dotyczy szeroko rozumianych instalacji umiejscowionych w pobliżu stropów hal ekspozycyjnych, produkcyjnych i sportowych. Platforma wyposażona w odpowiednie barierki zabezpieczające jest w stanie wynieść pracowników na odpowiedni poziom dzięki sterownikom umieszczonym bezpośrednio na pokładzie urządzenia. Zasięg 5,1 metra osiągalny przez podnośnik pionowy jest wystarczający w zdecydowanej większości obiektów tego typu.

Prace instalacyjne poza poprawnością połączeń i montażu skupiają się także na instalacji trakcji przesyłu energii, wody, gazu, informacji (sieć komputerowa) itp. w miejscach ukrytych i nieutrudniających korzystania z budynków. W odniesieniu do wspomnianych już obiektów wielkopowierzchniowych będą to najczęściej poddasza wykończone następnie panelami. Dzięki odpowiedniej długości i szerokości podestu pracownik zyskuje w pełni bezpieczny obszar roboczy, na który może odłożyć zdemontowane osłony, klosze oświetleniowe, skrzynki instalacyjne itd.

Wycinka drzew jest jednym z niebezpieczniejszych zadań, na co wskazuje wysoka liczba wypadków. Robotnicy muszą pokonać siły grawitacji, posługując się przy tym ciężkim sprzętem tnącym. Wystarczy chwila utraty równowagi, by łańcuch piły trwale uszkodził ciało. Trzeba w tym miejscu wspomnieć, iż świeże konary drzew tylko pozornie są lekkie i zwiewne. Waga jednego metra sześciennego w przypadku Grabu może dochodzić nawet do 830 kilogramów. Nietrudno sobie wyobrazić skutki choćby otarcia się nadpiłowanego konaru o niezabezpieczonego niczym robotnika. Wykorzystanie podnośnika nożycowego nie tylko znakomicie ułatwia i przyspiesza pracę, lecz także gwarantuje maksimum bezpieczeństwa.

Konserwacja elewacji dotyczy czyszczenia, docieplania, wypełniania ubytków, kładzenia nowej powłoki tynkowej itd. Wszystkie wspomniane czynności odbywają się w większości przypadków na pewnej wysokości, przy czy w miarę postępu robót niezbędna jest zmiana lokalizacja ekipy wraz z niezbędnymi materiałami. Podnośnik stołowy pozwala na swobodne przemieszczanie się pracowników w płaszczyźnie pionowej. W tym wypadku dużym ułatwieniem jest możliwość sterowania urządzeniem wprost z pokładu.

Montaż reklam jest wyjątkowo niebezpieczny z uwagi na rozmiary i ciężar elementów montowanych na kilkumetrowej wysokości. Dbałość o zabezpieczenie stabilnej pozycji pracowników powinna być priorytetem przedsiębiorcy. Poza tym nie sposób wyobrazić sobie tego rodzaju czynności bez solidnej i ruchomej platformy roboczej.

Naprawa rynien i dachów nie wymaga komentarza. Elementy znajdują się zwykle wzdłuż krawędzi poziomych dachów i pionowych budynków. Interwencja wymaga osobistej aktywności pracownika, zatem należy mu zapewnić bezpieczny transport w górę oraz nieskrępowaną możność ruchów w trakcie pracy. Zastosowanie podnośnika stołowego w pełni zabezpiecza front robót, a także spełnia surowe wymogi BHP.

Godnym uwagi jest wykorzystywaniu podnośników stołowych w warsztatach specjalizujących się w naprawach pojazdów. Uniesienie auta na odpowiednią wysokość zapewnia wysoki komfort pracy mechanika.

Warto podkreślić, że wielofunkcyjność podnośników jest możliwa dzięki wysokim zdolnościom adaptacyjnym tych urządzeń do różnych warunków użytkowania. Elementem predysponującym dany mechanizm do określonego zadania jest forma oraz gabaryty zainstalowanego na ramionach stołu.

Zdając sobie z tego sprawę, profesjonalny dostawca sprzętu, jakim niewątpliwie jest Sax Lift, umożliwia swoim klientom bezpośredni wpływ na ostateczny kształt i przeznaczenie zamawianych podnośników nożycowych. Jest to możliwe dzięki intensywnej współpracy już w początkowej fazie zamawiania produktu. Klienci określają swoje preferencje w zakresie wymogów użytkowych, następnie doświadczona kadra specjalistów dba o szczegóły techniczne oraz zabezpieczające.

Jest to możliwe dzięki ogromnemu doświadczeniu i wynikającej z tego faktu renomie, zdobywanych w ciągu ostatnich dwudziestu siedmiu lat.

Podnośniki stołowe, konstrukcja

Co do zasady podnośnik stołowy służy do podnoszenia ludzi lub ładunków w osi pionowej. W przypadku podnośników mobilnych istnieje możliwość przemieszczenia urządzenia wraz z zawartością stołu.

Elementy podnośnika:

  • Podstawa;
  • Rama bezpieczeństwa;
  • Dźwignie zewnętrzne;
  • Dźwignie wewnętrzne;
  • Platforma;
  • Stacja hydrauliczna:
  • Sterowniki.

Jest to charakterystyka ogólna, poszczególne składniki mogą się różnić w zależności od producenta.

Podnośnik nożycowy zawdzięcza swoją nazwę skrzyżowanym ramionom podtrzymującym całą konstrukcję. Ramiona połączone są sworzniem umożliwiającym składanie i rozkładanie się mechanizmu nożycowego.

Silnik elektryczny napędza układy hydrauliczne wyposażone w siłowniki ulokowane pomiędzy podstawą podnośnika a ramionami, na których zamontowana jest platforma. W zależności od rozwiązań konstrukcyjnych można dokonać następującej klasyfikacji podnośników:

  • Podnośniki stołowe hydrauliczne, których zadaniem jest uniesienie elementu obrabianego lub serwisowanego do pozycji zapewniającej komfort pracownika wykonującego czynności np. spawania, naprawy lub obróbki.
  • Podnośniki niskoprofilowe, wykorzystywane w transporcie i handlu. Dzięki swojej budowie są niezwykle przydatne podczas przemieszczania i załadunku ładunków umieszczonych na paletach transportowych.
  • Podnośniki tandemowe z uwagi na budowę wzmocnioną dodatkową parą ramion podnośnik charakteryzuje się wysokim udźwigiem, dochodzącym do 7000 kilogramów. Dzięki swojej budowie istnieje możliwość instalacji platform ponad gabarytowych, znacznie zwiększających obszar roboczy stołu.
  • Podnośniki pionowe, ich funkcjonalność wyznacza znaczny zasięg w płaszczyźnie pionowej, dochodzący do 5,1 metra. Urządzenie szczególnie przydatne w halach sportowych, handlowych i produkcyjnych przy wszelkiego rodzaju pracach serwisowych i montażowych.
  • Podnośniki mobilne, niewielkie podnośniki wyróżniające się zainstalowanymi kołami, obracającymi się swobodnie w dowolnym kierunku. Dzięki temu uzyskuje się zdolność do dowolnego przemieszczania i obracania podnośnika nawet pod kątem 90 stopni. Wyjątkowo przydatny w pomieszczeniach cechujących się niewielkimi gabarytami.
  • Podnośniki specjalne tworzone są z myślą o zastosowaniu odbiegającym od standardów. Konstrukcja dostosowana jest do konkretnych preferencji przyszłego użytkownika.

Więcej informacji można uzyskać za pomocą formularza kontaktowego. Wybitni eksperci udzielą bezpłatnie wszelkich wskazówek technicznych związanych z poszukiwanymi produktami i zastosowaniem ich w Państwa firmie.

.
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »