Korzyści finansowe z wdrożenia systemu CMMS
System CMMS to oprogramowanie coraz częściej wykorzystywane w działach utrzymania ruchu różnego rodzaju przedsiębiorstw. Pozwala na sprawne zarządzanie personelem, unikanie awarii sprzętu, a także zapewnia łatwiejszy dostęp do informacji. Jak funkcje te przekładają się na korzyści finansowe? W jaki sposób można zmniejszyć wydatki przedsiębiorstwa, wprowadzając do niego system CMMS? Odpowiadamy w poniższym artykule!
System CMMS, czyli Computerized Maintenance Management System, to oprogramowanie, które łączy wiele oddzielnych baz danych - przede wszystkim informacje o maszynach, datach ich przeglądów i awarii, lecz również o stanie magazynu części zamiennych. W ten sposób możliwe jest wprowadzenie prewencyjnego utrzymania ruchu, czyli odpowiedniego planowania i realizowania działań mających na celu utrzymanie stanu maszyn w takim stanie, aby w żadnym momencie nie spowodowały przestojów w pracy. System CMMS z odpowiednim wyprzedzeniem poinformuje np. o konieczności wykonania konserwacji albo wymiany konkretnej części, dzięki czemu każda maszyna będzie mogła działać ze stałą wydajnością.
Takie oprogramowanie jest także niezwykle użyteczne w procesie zarządzania personelem - z systemem CMMS kierownik zmiany może w szybki sposób przydzielić zadania konkretnemu pracownikowi. Ten nie musi już udawać się do kierownika, aby dowiedzieć się o planie działania - wszystkie niezbędne informacje otrzymuje na ekranie komputera lub smartfona. Dzięki temu ryzyko pominięcia któregoś zadania albo pomyłki przy jego wykonywaniu staje się znacznie ograniczone.
System CMMS daje również możliwość szybkiego dotarcia do pożądanej informacji - wszystko dlatego, że znajduje się w nim cała dokumentacja techniczna dotycząca każdej z maszyn, jak również bazy danych dotyczące całego działu utrzymania ruchu. Dzięki zastosowaniu szeregu zaawansowanych filtrów oraz metod sortowania można w zaledwie kilka sekund odnaleźć pożądaną informację, bez konieczności poszukiwania jej w dokumentacji papierowej. Co więcej, dostęp do wielu różnych baz danych pozwala na przygotowanie zaawansowanych analiz w szerszym kontekście przedstawiających funkcjonowanie przedsiębiorstwa. Na tej podstawie można podjąć decyzje, które usprawnią działalność firmy.
System CMMS to w dużej mierze jednorazowy wydatek - wystarczy zaopatrzyć się w to oprogramowanie od sprawdzonego producenta, a następnie pozostaje regularnie je aktualizować. Natomiast korzyści finansowe, jakie da wprowadzenie tego systemu, zdecydowanie przewyższą wydatek związany z zakupem oprogramowania. Oto najważniejsze z nich:
- ograniczenie liczby przestojów oraz utrzymanie stałej produkcji - każda awaria maszyny powodująca jej chwilowe wyłączenie z użytkowania generuje straty. Nie da się wtedy bowiem wytwarzać nowych produktów z dotychczasową wydajnością. W ten sposób zlecenia nie zostaną zrealizowane w terminie, co może wiązać się z nałożeniem przez zleceniodawców kar. Dodatkowo opóźnienia w realizacji jednego zlecenia spowodują również zwłokę w realizacji dalszych zamówień. Dlatego tak ważne jest, aby wszystkie maszyny działały stale z niezmienną wydajnością - w tym celu należy regularnie wymieniać ich wysłużone części oraz wykonywać przeglądy. W zadaniu tym pomoże właśnie system CMMS - na podstawie zgromadzonych danych z odpowiednim wyprzedzeniem poinformuje o konieczności konserwacji każdego urządzenia.
- sprawniejsze wyszukiwanie informacji - w systemie CMMS cała dokumentacja dotycząca maszyn oraz funkcjonowania firmy dostępna jest w formie elektronicznej. Oznacza to, że nie ma potrzeby, aby żaden z pracowników przeglądał setki dokumentów samodzielnie w celu odnalezienia pożądanej informacji. Takie ręczne przeszukiwanie papierowych dokumentów zajęłoby co najmniej kilka godzin, a ryzyko pominięcia kluczowej informacji byłoby całkiem duże. Dzięki systemowi CMMS można oddelegować takiego pracownika do innych zadań, a tym samym lepiej wykorzystać jego możliwości.
- podejmowanie decyzji na podstawie szczegółowych analiz i raportów - połączenie wielu rozproszonych baz danych w jednym systemie pozwala na szerszy ogląd sytuacji w firmie. W ten sposób można zobaczyć, który z aspektów przedsiębiorstwa nie działa optymalnie i podjąć odpowiednie kroki, aby naprawić sytuację. Dzięki analizie dużych ilości danych można dowiedzieć się o trendach, które nie byłyby widoczne na pierwszy rzut oka. Wprowadzenie odpowiednich zmian poskutkuje ograniczeniem niepotrzebnych wydatków oraz zwiększeniem zysków.
- lepsze zarządzanie personelem - system CMMS daje możliwość zdalnego przydzielania zadań każdemu z pracowników działu utrzymania ruchu. W ten sposób można zyskać wiele cennych minut, jakie personel musiałby poświęcać na udanie się do kierownika i pozyskanie informacji o przydzielonych zadań. Dzięki tej funkcji pracownik nie pominie też żadnego zadania, gdyż w każdej chwili może sprawdzić listę czynności na ekranie komputera bądź smartfona.
Systemy CMMS jak widać dają duże możliwości ulepszenia wielu aspektów działalności firmy, a tym samym oszczędności i większych zysków.
Artykuł sponsorowany