Kredyt konsumencki a kredyt gotówkowy – na czym polega różnica?
Kredyt gotówkowy a konsumencki – te produkty często są traktowane jako identyczne zobowiązania finansowe, chociaż istnieje pomiędzy nimi kilka istotnych różnic. Czym charakteryzuje się każde z nich i jak określić, który rodzaj kredytu będzie odpowiedni w twojej sytuacji? Sprawdź.
Definicję kredytu konsumenckiego można znaleźć w Ustawie o kredycie konsumenckim z dnia 12 maja 2011 roku. Jest on rodzajem kredytu gotówkowego, który może być zaciągnięty na inne cele niż te związane z prowadzeniem działalności gospodarczej lub zawodowej.
Na tym polega najważniejsza zależność pomiędzy kredytem konsumenckim a gotówkowym. Każde zobowiązanie konsumenckie jest jednocześnie gotówkowym, natomiast nie każdy kredyt gotówkowy musi być konsumenckim. Jest on również dostępny dla firm i wówczas nie ma charakteru konsumenckiego.
Powyższa ustawa określa też maksymalną kwotę, którą konsument może otrzymać od banku. Obecnie wynosi ona 255 550 zł. Może to być również równowartość tej sumy, jeśli kredyt jest udzielany w innej walucie niż PLN.
Kredytobiorca może przeznaczyć kredyt konsumencki na dowolny cel i nie ma obowiązku rozliczania się ze swoich wydatków z bankiem.
Co ważne, wspomniany akt prawny reguluje kwestie ważne z punktu widzenia kredytobiorcy. Znajdują się w nim zasady korzystne dla klientów zaciągających zobowiązania. To między innymi zapis o możliwości odstąpienia od umowy, czy o wcześniejszej spłacie kredytu.
Dokładne uregulowanie takich kwestii sprawia, że korzystanie z kredytów konsumenckich jest znacznie bezpieczniejszym rozwiązaniem niż sięganie po chwilówki lub inne produkty niespełniające ustawowej definicji. W razie jakichkolwiek wątpliwości konsument może powołać się na obowiązujące przepisy i skutecznie dochodzić swoich praw. W przypadku pożyczek pozabankowych zwykle nie jest to możliwe.
Wiemy już, czym jest kredyt gotówkowy oraz kredyt konsumencki. Jak zatem rozpocząć poszukiwanie odpowiedniego produktu finansowego? Poniżej przedstawiamy proste porównanie, dzięki któremu szybko sprawdzisz, czym różni się kredyt konsumencki od gotówkowego.
Kredyt konsumencki
- Jest udzielany wyłącznie osobom fizycznym na cele niezwiązane z działalnością gospodarczą lub zawodową.
- Jest płatny, a jego maksymalna kwota wynosi 255 550 zł.
- Jest udzielany na zakup towarów i usług, takich jak samochody, remonty, podróże, artykuły gospodarstwa domowego czy sprzęt RTV.
Kredyt gotówkowy
- Może skorzystać z niego osoba fizyczna (konsument), ale także podmiot prowadzący działalność gospodarczą.
- Jest jednym z najpopularniejszych produktów bankowych i zawsze jest płatny.
- Jest przyznawany w gotówce - najczęściej przelewanej na konto osobiste, rzadziej przekazywanej w gotówce "do ręki".
- Bank przed jego udzieleniem analizuje zdolność kredytową klienta. Niekiedy wymaga dostarczenia dokumentów, takich jak zaświadczenie o zatrudnieniu, ale nie jest to regułą.
Podsumowując, podstawowa różnica polega na tym, że kredyt konsumencki jest przyznawany wyłącznie osobom fizycznym, które nie prowadzą działalności gospodarczej. Kredyt gotówkowy nie ma takiego obostrzenia - może go zaciągnąć także firma. Jeśli natomiast dostanie go osoba fizyczna, takie zobowiązanie jest określane jako konsumenckie.
W przypadku obu rodzajów kredytów bank nigdy nie wymaga udokumentowania, na co zostały przeznaczone przyznane środki. To oznacza, że można wydawać je w dowolny sposób i nie ma konieczności gromadzenia paragonów, faktur czy innych dowodów zakupu.
*Nota prawna: Niniejsza treść nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu Cywilnego i ma charakter wyłącznie informacyjny.
Artykuł sponsorowany