Kredyt na wykończenie – co warto wiedzieć?

Zakup mieszkania lub domu to marzenie chyba każdego. Środki potrzebne na sfinansowanie nieruchomości, to pierwszy krok, by te marzenie spełnić. W kolejnym etapie należy się liczyć z ogromnymi wydatkami związanymi z wykończeniem, urządzeniem lub remontem nieruchomości. W tym celu warto posiłkować się kredytem na wykończenie. Co warto o nim wiedzieć? Podpowiadamy!

Na zakup mieszkania czy budowę domu można zaciągnąć kredyt hipoteczny. Do tego zresztą jest on przeznaczony, choć wymagany wkład własny, czyli obecnie 20% wartości nieruchomości, potrafi ostro zrujnować budżet domowy. Dodatkowo już po nabyciu nieruchomości trzeba się jeszcze w niej urządzić. Po zakupie mieszkania z rynku wtórnego, zwykle potrzebny jest gruntowny remont, zaś kupując własne M z rynku wtórnego, należy je wykończyć. Ale często niestety brakuje pieniędzy, by tego dokonać. Skąd je wziąć? W bankach można wnioskować o kredyt gotówkowy na wykończenie. Co warto o nim wiedzieć?

Reklama

Rodzaje produktów kredytowych na wykończenie domu lub mieszkania Kredyt na wykończenie mieszkania lub domu, inaczej kredyt na remont, może mieć formę zobowiązania gotówkowego, dowolnego przeznaczenia, ale i pożyczki hipotecznej. Te dwa produkty różnią się względem siebie tym, że kredyt gotówkowy nie ma zabezpieczenia, a pożyczka hipoteczna już tak. W jej przypadku bank decyduje się udzielić pożyczki, jeśli klient ustanowi takie zabezpieczenie w formie hipoteki na nieruchomości mieszkalnej, wpisanej do księgi wieczystej.

Pożyczka hipoteczna a kredyt hipoteczny - różnice

Pożyczkę hipoteczną także można przeznaczyć na remont oraz na zakup artykułów wykończeniowych, remontowych oraz np. mebli i sprzętów RTV i AGD. To odróżnia taki produkt od kredytu hipotecznego zabezpieczonego w ten sam sposób, ale celowego, którym można pokryć koszty nabycia lub budowy nieruchomości.

Choć jest tutaj wyjątek, bowiem niektóre banki mogą udzielić dodatkowych środków przy kredycie hipotecznym, ale wówczas można nimi sfinansować zakup jedynie elementów trwałych wyposażenia mieszkania. W ramach kredytu hipotecznego możesz opłacić tylko niektóre wydatki poniesione na wykończenie lokalu. Wśród nich wymienić można montaż sanitariatów i instalacji - hydraulicznej, elektrycznej czy gazowej i wentylacyjnej, ale również tynkowanie i malowanie ścian, ułożenie podłóg, malowanie sufitów oraz stawianie ścianek działowych. Objęcie takich wydatków kredytem hipotecznym jest możliwe, o ile zostaną one wyszczególnione we wniosku. Mamy tu do czynienia stricte z kredytem celowym.

Kredyt gotówkowy na wykończenie lub remont

Bezpieczną opcją jest również kredyt gotówkowy na wykończenie mieszkania lub domu. Niektóre banki oferują pożyczki online w kwocie do nawet 300 000 zł, co daje duże pole do popisu, jeśli chodzi o zakup niezbędnych materiałów wykończeniowych i urządzeniowych. Pożyczone środki możesz przeznaczyć na dowolny cel, nie tylko związany z nieruchomością. Należy się jednak tutaj liczyć z krótszym okresem spłaty (ok. 10 lat) oraz niekiedy wyższym oprocentowaniem. Zdecydowanym plusem jest jednak szybkość wypłaty środków. W odróżnieniu od pożyczki i kredytu hipotecznego (gdzie czas oczekiwania na decyzję kredytową wynosi nawet ponad miesiąc), kredyt gotówkowy może się znaleźć na Twoim koncie osobistym nawet tego samego dnia, w którym złożyłeś wniosek. Najlepsze oferty kredytów na wykończenie znajdziesz w porównywarkach i rankingach internetowych. Sprawdź np. aktualny ranking kredytów gotówkowych i wybierz ofertę odpowiadającą Twoim potrzebom i możliwościom finansowym.

Jak zaciągnąć kredyt na wykończenie mieszkania? W zależności od tego, czy wybierzesz kredyt gotówkowy czy pożyczkę hipoteczną na pokrycie kosztów wykończenia lokali, nieco inaczej będzie wyglądał proces starania się o taki produkt.

Łatwiej jest zaciągnąć kredyt gotówkowy, który nie wymaga zabezpieczenia. Wystarczy złożyć wniosek wraz z zaświadczeniem o wysokości uzyskiwanych dochodów, aby po weryfikacji w BIK-u (Biurze Informacji Kredytowej) móc otrzymać decyzję kredytową z banku.

Natomiast już przy pożyczce hipotecznej proces jest bardziej skomplikowany. Do wniosku trzeba dołączyć nie tylko zaświadczenia o dochodach, ale i dokumenty dotyczące nieruchomości, na której ustanowione zostanie zabezpieczenie. Jest ono na tyle skuteczne i bezpieczne dla kredytodawcy, że bank może zaoferować klientowi lepsze warunki - brak prowizji, niższą marżę czy też obniżenie innych opłat związanych z udzielaną pożyczką.

Kredyt hipoteczny jest najtańszą alternatywą, ale o wiele trudniej go zaciągnąć, bo banki skrupulatnie weryfikują sytuację finansową i wiarygodność klienta. Ponadto wymagają złożenia wraz z wnioskiem kredytowym szczegółowego kosztorysu z harmonogramem prac.

.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »