Których kredytów dotyczy zmiana WIBOR na WIRON?

Zmiana wskaźnika WIBOR na WIRON jest już faktem. Proces rozpoczął się w 2022 roku i potrwa do roku 2025, choć administrator WIBOR już wcześniej pracował nad stworzeniem wskaźnika referencyjnego alternatywnego dla WIBOR. Co to oznacza dla konsumentów? Których kredytów dotyczy zmiana WIBOR na WIRON? Jak teraz będzie kształtować się oprocentowanie?

Zmiana WIBOR na WIRON - najważniejsze informacje

Zmiana WIBOR na WIRON oznacza, że oprocentowanie kredytów, do tej pory składające się z oprocentowania WIBOR i marży, będzie składało się ze wskaźnika referencyjnego WIRON (lub indeksu z rodziny indeksów składanych WIRON) i marży. Zmianie ulegnie zatem wskaźnik referencyjny, na którym będzie opierać się oprocentowanie kredytów.

WIRON jest określany na podstawie transakcji zawieranych pomiędzy bankami a instytucjami finansowymi i dużymi przedsiębiorstwami w terminie overnight, czyli jednodniowym.

Wdrażanie wskaźnika WIRON rozpoczęto już w 2022 roku. Jego wartość jest publikowana codziennie, a banki mogą wprowadzać oferty bazujące właśnie na nim. Pierwsze pojawią się już 26 czerwca - na ten dzień wprowadzenie kredytów opartych o WIRON zapowiedział ING Bank Śląski. Do 2025 roku oba indeksy (WIBOR i WIRON) będą funkcjonować równolegle. Następnie WIBOR przestanie być publikowany, a wszystkie dotychczasowe umowy z tym wskaźnikiem zostaną przekonwertowane na wskaźnik WIRON.

Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronie https://bankiwpolsce.pl/. Zawiera ona również aktualności, które pozwolą Ci śledzić proces wdrażania wskaźnika WIRON i zastępowania nim WIBOR-u.

Zmiana WIBOR na WIRON - których kredytów dotyczy?

Nowy wskaźnik referencyjny (WIRON) będzie używany wszędzie tam, gdzie obecnie jest stosowany WIBOR. Chodzi tu m.in. o:

  • kredyty konsumpcyjne (w tym kredyty hipoteczne),
  • obligacje korporacyjne,
  • instrumenty pochodne,
  • fundusze inwestycyjne.

WIRON będzie wpływał na oprocentowanie kredytów o zmiennej stopie i stanowił jego główny składnik (obok marży ustalanej przez bank).  Dla możliwości najpełniejszego wykorzystania wskaźnika WIRON w gospodarce administrator - GPW Benchmark- opracowuje także indeksy WIRON Stopy Składane na predefiniowane terminy, które umożliwią określenie m.in. wysokości rat kredytów na początku okresu rozliczeniowego. Dlatego do 2025 r. oprocentowanie kredytów hipotecznych, konsumenckich będzie wyznaczane także w oparciu o indeksy z Rodziny Inseksów Składanych WIRON, np. WIRON Stopa Składana 1M. Wszystkie nowe umowy kredytowe będą bazować właśnie na WIRON, te istniejące zostaną odpowiednio przekształcone, a wskaźnik referencyjny WIBOR przestanie być publikowany.

Zmiana WIBOR na WIRON - co to oznacza dla konsumentów?

Według ekspertów, z punktu widzenia konsumenta zmiana WIBOR na WIRON nie będzie miała większego znaczenia. Znacznie bardziej skomplikowana będzie z punktu widzenia banków, które będą musiały odpowiednio dostosować swoje systemy. Celem reformy jest wprowadzenie nowego wskaźnika referencyjnego w taki sposób, aby zmiana nie miała wpływu na wysokość rat kredytów, dzięki czemu obydwie strony, czyli kredytobiorcy i kredytodawcy, nie odnotują wpływu zmiany wskaźnika na swoją sytuacje finansową. Ponadto, dla kredytobiorców zmiana nie będzie się wiązała z żadnymi formalnościami - WIBOR zostanie automatycznie zamieniony na WIRON.


Artykuł sponsorowany

.
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »