Net-billing - nowe rozliczenie fotowoltaiki od 1 kwietnia 2022 r.

1 kwietnia 2022 roku zmieni się system rozliczeń przez prosumentów energii odnawialnej z systemu opustów (lub zamiennie: net-metering) na net-billing. Ustawa o OZE zakłada, że nowi prosumenci, którzy zdecydowali lub będą decydować się na inwestycję w I kwartale tego roku pozostaną w dotychczasowym systemie, pod warunkiem, że złożą wniosek o przyłączenie instalacji fotowoltaicznej do sieci do 31 marca. Pozostali, którzy zrobią to już po tym terminie, trafią do nowego systemu. Z kolei Ci, którzy postanowią rozbudować swoją instalację, a korzystają z systemu opustów, nadal w nim pozostaną.

Fotowoltaika - zmiany w przepisach

System opustów, czyli net-metering, polega na magazynowaniu nadwyżek energii elektrycznej produkowanych z instalacji fotowoltaicznych w wartości metrycznej w stosunku 1 do 0,8 w przypadku instalacji o mocy do 10 kW lub 1 do 0,7 w przypadku instalacji o mocy od 10 kW do 50 kW. Nowy system, który nazywany jest net-billingiem, polegać będzie na rozliczaniu pieniężnym, co oznacza, że nadwyżki będą przez prosumenta sprzedawane do sieci, a w sytuacji niedoboru energii, gdy instalacja fotowoltaiczna nie pracuje, np. w nocy czy pochmurne dni, będą przez niego z tej sieci kupowane.

Reklama

Prosument będzie sprzedawał nadwyżki wyprodukowanej przez siebie energii elektrycznej po średniej miesięcznej stawce RDN (Rynek Dnia Następnego), która wyznacza jest przez Towarową Giełdę Energii. W przypadku zakupu energii w okresie jej niedoboru, prosument będzie kupował energię po obowiązującej w danym roku taryfie u operatora, na którego terenie ma być zamontowana fotowoltaika.

Podstawą rozliczeń w systemie net-billing będzie depozyt prosumencki, który znajdować się będzie na koncie prosumenta. Konto to będzie prowadzone przez sprzedawcę energii, a środki w depozycie będą mogły być rozliczanie przez 12 miesięcy od dnia, kiedy zostaną przypisane jako depozyt prosumencki.

Prosumentów, którzy mają już zamontowaną mikroinstalację i rozliczają się w systemie opustów, ale zdecydują się ją rozbudować po 1 kwietnia 2022 roku, dotychczasowy system nadal będzie obowiązywał.

Net-billing - etapy wejścia w życie nowego systemu rozliczeń

Nowy system zacznie obowiązywać tych prosumentów, którzy złożą wniosek o przyłączenie instalacji fotowoltaicznej do sieci po 31 marca. Pierwszym etapem wdrażania jest okres przejściowy, który trwać będzie do 30 czerwca. W tym okresie, prosumenci będą jeszcze korzystać z systemu opustów, jednak wraz z dniem 1 lipca automatycznie przejdą na nowy system net-billing. Od tego czasu do 30 czerwca 2024 roku prosumenci będą rozliczać sprzedaż nadwyżek energii elektrycznej według średniej miesięcznej RDN. Dopiero od 1 lipca 2024 roku net-billing oparty będzie na rozliczaniu wartości nadwyżek energii wyprodukowanej z instalacji fotowoltaicznej z zastosowaniem cen godzinowych.

Powody wejścia w życie nowego systemu rozliczeń

Wprowadzenie powyższych zmian w ustawie o odnawialnych źródłach energii spowodowane jest przede wszystkim ze względu na wymogi unijne (dyrektywa rynkowa i dyrektywa RED II). Obok tego są dodatkowo: brak zrównoważonej produkcji energii przez odnawialne źródła energii z obecnym zapotrzebowaniem rynku oraz problemy natury infrastrukturalnej i ekonomicznej sprzedawców i operatorów sieci.

Czy instalacja fotowoltaiczna opłaca się w nowym systemie?

Inwestycja w instalację fotowoltaiczną nadal będzie opłacalną alternatywą w walce z corocznymi podwyżkami cen prądu i o zdrowsze powietrze. Według wyliczeń Sunday Polska, posiadając mikroinstalację prosument zapłaci średnio o 77% mniej za rachunki za prąd.

.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »