Nieruchomości – czas na najem zwrotny

W styczniu 2022 roku Rada Polityki Pieniężnej po raz kolejny podwyższyła stopy procentowe. Potwierdziły się pesymistyczne scenariusze ekonomistów – podwyższono referencyjną stopę procentową z 1,75 proc. do 2,25 proc. Stopy procentowe będę musiały odpowiednio wzrosnąć, aby powstrzymać spiralę inflacyjną (inflacja może wynieść nawet 10%). Firmy obciążone zobowiązaniem odsetkowym odczują znacząco wzrost kosztów finansowania. Rozwiązaniem jest sale and leaseback.

Struktura transakcji

Sale and leaseback (SLB), inaczej najem zwrotny, zyskuje przewagę nad kredytem bankowym w dobie rosnących stóp procentowych. Struktura transakcji jest przejrzysta i prosta - to sprzedaż posiadanej nieruchomości oraz jej późniejszy najem. Spółka przed sprzedażą nieruchomości, jak i po niej działa w niczym niezmienionym zakresie, w tej samej lokalizacji. SLB zmienia wieloletnie przyzwyczajenie do posiadania na rzecz najmu.

"Korzyścią wynikającą ze sprzedaży i najmu nieruchomości jest możliwość skupienia się na swoim core biznesie. Spółka w wyniku transakcji SLB uzyskuje znaczące środki na jego dalszy, szybki rozwój. Dzięki SLB najemca funkcjonuje dalej w swojej siedzibie niczym jej właściciel. Indywidualnie podejście do umowy zapewnia elastyczność dla najemcy. Popularnym zapisem w umowach dla tego typu transakcji jest prawo odkupu nieruchomości po okresie najmu. Nie jest to konieczność, stąd po zakończeniu kontraktu można dowolnie zmienić siedzibę w ramach odpowiedniej strategii rozwoju" mówi Mariusz Stępień, dyrektor finansowy w spółce INWI, biegły rewident.

Dlaczego warto

Najważniejszą przewagą  transakcji sale and leaseback nad innymi formami pozyskania środków finansowych jest możliwość odzyskania kapitału zamrożonego w nabytej czy wybudowanej wcześniej nieruchomości. Często środki otrzymane ze sprzedaży przewyższają znacząco zainwestowany kapitał. Przeznaczenie otrzymanej w wyniku sprzedaży kwoty jest dowolne. Istnieje możliwość reinwestycji, wypłaty dywidendy, spłaty istniejących zobowiązań w tym również zakup kolejnej nieruchomości.

Warto zauważyć, że opłaty z tytułu miesięcznego czynszu stanowią koszt uzyskania przychodu to jest pomniejszają podatek dochodowy. Podział kosztów administracyjnych czy innych opłat serwisowych reguluje umowa najmu, może ponosić je kupujący lub najemca.  Dla nowego właściciela nieruchomości głównym celem tej transakcji jest uzyskanie stabilnego czynszu, czyli odpowiedniej stopy zwrotu z przekazanych na zakup środków. Wraz z inflacją ceny nieruchomości o charakterze produkcyjnych czy magazynowym znacząco wzrosły.Moment na sprzedaż jest idealny, jeśli celem jest na przykład zabezpieczenie się  przed rosnącymi odsetkami przy innych formach finansowania.

Dla kogo sale and leaseback

Sprzedaż nieruchomości i najem to idealne rozwiązanie zarówno dla stabilnych, jak i dynamicznie rozwijających się przedsiębiorstw, dla których istnieje wiele dalszych scenariuszy rozwoju. Transakcja zapewniająca zastrzyk tak znaczących środków pieniężnych to ogromne ułatwienie na drodze szybkiego wzrostu, w tym również realna pomoc w przypadku finansowych komplikacji. To także prosty sposób na pozyskanie finansowania, pozbawiony wielu formalności, a przede wszystkim może okazać się tańszy od kredytu bankowego. Na transakcji sale and leaseback zyskuje każda ze stron.

Więcej o INWI:

INWI inwestuje w sektorze nieruchomości handlowych, logistycznych, mieszkaniowych i biurowych. Spółka aktywnie poszukuje gruntów i budynków na potrzeby własnych zamierzeń budowlanych lub we współpracy z wiodącymi na rynku inwestorami. Uczestniczy w umowach typu sale and leaseback. Zespół INWI zrealzował ponad 50 projektów i przeprowadził transakcje o łącznej wartości ponad 620 mln euro. Więcej informacji www.inwi.pl

 

materiały promocyjne
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »