Odpowiednik Bitcoina w świecie klocków LEGO®

O tym że klocki LEGO® potrafią kosztować krocie, wiedzą chyba wszyscy. Drogie są zwłaszcza unikatowe zestawy, które mocno zyskują z czasem na wartości. Wśród nich zdarzył się prawdziwy brylant, który stopą zwrotu może równać się z bitcoinem – i to przy założeniu, że zostałby kupiony wiele lat temu.

Inwestycja lepsza niż Bitcoin - historia z klockami LEGO® z 2013 roku

Bitcoin jest przez niektórych nazywany "nowym, cyfrowym złotem", chociaż jest to bardzo kontrowersyjna teza. Z pewnością jednak charakteryzuje się dużą zmiennością ceny, a w ciągu ostatniej dekady zaliczył astronomiczny wzrost wartości. W momencie pisania tego artykułu (30 maja 2022) jeden BTC jest warty około 30 000 dolarów - biorąc pod uwagę, iż dekadę temu kosztował około 10 dolarów, trudno sobie wyobrazić bardziej zyskowną inwestycję niż zakup najsłynniejszej kryptowaluty w 2012 roku.

Co to ma jednak wspólnego z klockami LEGO®? Okazuje się, że w 2013 roku miał premierę bardzo interesujący zestaw, który od tego czasu osiągnął podobną stopę zwrotu jak Bitcoin w analogicznym okresie - a to nie lada wyczyn.

Zestawy LEGO® w odróżnieniu od Bitcoina można uznać generalnie za bezpieczną inwestycję - a już na pewno taką, która nie przyprawi palpitacji serca. W zależności od wielu różnych czynników dotyczących danego zestawu pozwala na zyski w granicach od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu procent w stosunkowo krótkim terminie.

Oczywiście długość trwania takiej inwestycji ma niebagatelne znaczenie - przy kilku-kilkunastu latach można oczekiwać nawet kilkukrotnego wzrostu ceny nieotwartego zestawu. To w dobie lokat z oprocentowaniem na poziomie 1-2% wydaje się świetną propozycją, jednak naprawdę duże wrażenie i prawdziwy klockowy "Bitcoin" był chyba tylko jeden - to zestaw o numerze katalogowym nr 71001-19. Ile dało się na nim zarobić i skąd wziął się ogromny wzrost jego wartości?

Zestaw LEGO® nr 71001 "Mr. Gold" - najdroższe plastikowe złoto na świecie

Zestaw zawiera tylko jedną figurkę (ale w złotym kolorze). Chociaż to tylko plastik, zestaw jest obecnie znacznie więcej warty niż 1-uncjowa sztabka prawdziwego złota - najniższa cena ofertowa (na dzień 30 maja 2022, na międzynarodowej giełdzie Bricklink) wynosi około 18 000 złotych (najwyższa - niespełna 50 000 złotych!). Warto dodać, iż przez ostatnie pół roku odnotowano trzy transakcje kupna-sprzedaży, których kwoty wahały się od 10 do 15 tysięcy złotych.

Cofnijmy się jednak do 2013 roku - Grupa LEGO w ofercie nowych zestawów przygotowana także kolejne mini-komplety w ramach serii Minifigures™. Każdy z nich zawierał jedną figurkę (z akcesoriami) i czarną podstawkę. Jako że była to już 10 edycja serii LEGO® Minifigures™, postanowiono ją uczcić dorzucając do oferty jubileuszową, złotą figurkę w limitowanej ilości 5000 sztuk na całym świecie (każda z nich posiada specjalny numer który można było zarejestrować na mapie na oficjalnej stronie lego.com).

Zakupienie "Pana Złotego" nie było jednak tak proste - był on umieszczany losowo w opakowaniach zawierających postacie z 10 serii Minifigures™ - w odróżnieniu od pozostałych figurek nie można było kupić jej osobno - konieczne było nabywanie "randomowych" opakowań i otwieranie ich z nadzieją, iż zawierają złotą postać. Sprytniejsi poszukiwacze starali się kolokwialnie mówiąc "wymacać" charakterystyczny kształt przez foliowe opakowanie. Cena takiego zestawu wynosiła skromne 3 dolary, które stanowiły równowartość około 10 złotych.

Na koniec porównajmy zatem potencjalną stopę zwrotu; 2013 rok był dla Bitcoina niezwykły - zaczynał notowania od 20 dolarów dobijając do rekordowego wówczas 1000. Dzieląc aktualną cenę przez podane dwie wartości otrzymamy odpowiednio x1500 i x30. Jak wypada przy nim nasz złoty, klockowy kolega? Dzieląc najniższą obecnie ofertę sprzedaży przez cenę zakupu z 2013 roku otrzymujemy x1800 (jeśli z kolei weźmiemy najniższą cenę transakcyjną z ostatniego półrocza otrzymamy x1000).

Naturalnie przewidzenie jak rozwinie się sytuacja z tym niewielkim kompletem LEGO® było trudne (być może wręcz niemożliwe), a większość osób która w 2013 prowadziła "eskapady marketowe" w poszukiwaniu Pana Złotego miała raczej kolekcjonerski cel. Istnieje jednak spora szansa, iż 9 lat temu czekając w kolejce do kasy w jakimś hipermarkecie patrzyliście na półkę z niepozornymi figurkami LEGO®, wśród których leżał czekający na swojego właściciela i kosztujący 10 złotych Mr. Gold.

Materiał zewnętrzny, przygotowany przez noweklocki.pl - serwis gdzie znajdziesz więcej ciekawostek i informacji wyłącznie na temat klocków LEGO®.

Artykuł sponsorowany

 

materiały promocyjne
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »