Opakowania ekologiczne – z papieru i nie tylko

Żyjemy w czasach, w których troska o środowisko i ekologiczny tryb życia zyskują na znaczeniu. Wzrasta świadomość społeczeństwa, co przekłada się na decyzje konsumentów oraz działania podejmowane przez marki. Jednym z takich działań jest pakowanie oferowanych przez nie produktów w ekologiczne opakowania. Jednak co to znaczy? Które opakowania są ekologiczne?

Opakowania ekologiczne to takie, które wytwarzają możliwie jak najmniejszy ślad węglowy. W praktyce oznacza to, że opakowania tego typu albo mogą zostać ponownie użyte lub łatwo ulegną biodegradacji. Tym samym lepiej zrezygnować z materiałów plastikowych, ponieważ nie ulegną one biodegradacji. Niektóre tworzywa sztuczne, na przykład butelki PET można poddać recyklingowi, jednak proces ten nie jest tak powszechny, jak powinien być. 

Które materiały są najbardziej ekologiczne?

Opakowania ekologiczne, w produkcji których korzysta się z materiałów z recyklingu, pozwalają na zmniejszenie ilości odpadów i zaoszczędzenie zasobów naturalnych - wody oraz ropy, gazu lub węgla. Z kolei wszystkie opakowania - i ekologiczne, i standardowe - mają za zadanie chronić sprzedawany produkt przed uszkodzeniami. Do najbardziej ekologicznych materiałów, z których powstają opakowania, należą:

  • drewno (papier i tektura),
  • trawa,
  • bambus,
  • PET.

Drewno, a także powstałe z niego papier i tektura, jest neutralne dla środowiska i w pełni odnawialne. Można je łatwo poddać biodegradacji. Z drewna powstają przede wszystkim same produkty - na przykład sztućce, miseczki, patyczki lub mieszadełka. Natomiast z papieru lub tektury powstają zwykle opakowania, które wytrzymałością dorównują nieraz swoim plastikowym odpowiednikom - kartony, torby, torebki, pudełka czy opakowania cukiernicze - pojemniki na tort, pudełka cukiernicze, itd.

Trawa, w tym trzcina cukrowa, jest surowcem, który bardzo szybko rośnie, a jego produkcja wymaga mniejszych zasobów. Dodatkowo, jest bardzo odporna na rozdarcia. Używa się jej jako, na przykład, papieru do produkcji pudełek.

Bambus jest rośliną, która bardzo szybko rośnie, nie jest wymagająca w hodowli, a do tego wykonane z niego produkty są lekkie i wytrzymałe. Dodatkową zaletą bambusa jest to, iż jest odporny na pleśnie, bakterie, grzyby i procesy gnilne. 

PET jest tworzywem sztucznym, cechującym się dużą wytrzymałością, twardością, sztywnością oraz odpornością na czynniki atmosferyczne oraz chemiczne. Wykorzystuje się go do produkcji butelek na napoje, tacek, pojemników cukierniczych, itd. Można go poddać procesowi recyklingu.

Opakowanie ekologiczne w PAKO

Hurtownia opakowań PAKO ma w swojej ofercie opakowania wyprodukowane z wymienionych wyżej surowców. Oferuje m.in.: opakowania gastronomiczne, opakowania do placówek handlowych lub zakładów usługowych lub opakowania na przyjęcia.

Artykuł sponsorowany

materiały promocyjne
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »