PIT online — jak rozliczyć?

Jeszcze kilka lat temu składanie PIT w Urzędzie Skarbowym było procedurą nie tylko skomplikowaną, ale i czasochłonną. Dziś jest zupełnie inaczej. Dzięki temu, że obecnie składa się PIT online, wszystko możemy załatwić bez wychodzenia z domu. Będziesz rozliczać się przez internet po raz pierwszy? Zobacz, jak to zrobić — to bardzo proste!

Artykuł sponsorowany

Jak rozliczyć PIT online?

Chcesz złożyć PIT przez Internet, ale nie wiesz, od czego zacząć? Twoim pierwszym krokiem powinien być przede wszystkim wybór metody wypełniania formularza. PIT online możesz rozliczyć bowiem obecnie na kilka sposobów. Sam sprawdź, który z nich będzie dla Ciebie lepszy!

Program do PIT

Jednym z najlepszych sposobów na szybkie i łatwe rozliczenie jest skorzystanie z programu do PIT. Obecnie w internecie znajdziesz naprawdę duży ich wybór. Nie sięgaj jednak po pierwszy lepszy, lecz postaw na program sprawdzony i rekomendowany przez odpowiednie organy. Jednym z nich jest program e-Pity, który zaliczany jest do najpopularniejszych tego typu narzędzi. I nie ma w tym nic dziwnego. Gwarantuje ono bowiem nie tylko pełne bezpieczeństwo danych, ale i niezwykle łatwą i intuicyjną obsługę. 

Program PIT e-Pity umożliwia wypełnienie dowolnej deklaracji. Znajdziesz tam dostęp do wszystkich obowiązujących obecnie formularzy podatkowych PIT. Wystarczy więc, że wybierzesz odpowiedni i uzupełnisz go właściwymi danymi. 

Twój e-PIT

Prostym sposobem, by rozliczyć PIT online jet także usługa Twój e-PIT. Została wprowadzona przez Ministerstwo Finansów, by ułatwić i przez to także usprawnić proces wypełniania deklaracji. W tym przypadku otrzymujesz bowiem gotowy, prawie całkowicie wypełniony formularz PIT. Wystarczy jedynie, że uzupełnisz brakujące dane. 

Twój e-PIT pozwala na rozliczenie z formularzem PIT-28, PIT-36, PIT-37 lub PIT-38. Aby móc uzyskać dostęp do swojego, musisz jedynie zalogować się do e-Urzędu Skarbowego. Możesz zrobić to za pomocą profilu zaufanego, aplikacji mobilnej, konta bankowego lub innych danych autoryzujących.  

O czym pamiętać przy wypełnianiu PIT online?

Rozliczanie PIT to procedura, przy której należy trzymać się ściśle wytyczonych reguł. Każdy podatnik ma zarówno swoje obowiązki, jak i prawa oraz przywileje, z których może korzystać. Dlatego też przy wypełnianiu formularzy podatkowych PIT warto zwrócić uwagę na kilka ważnych kwestii, aby niczego nie pominąć. 

Pierwszą i kluczową jest wybór odpowiedniego formularza rozliczeniowego. Tu jednak naprawdę trudno o pomyłkę. Najwięcej podatników każdego roku wypełnia deklarację PIT-37 oraz PIT-36. Pierwsza służy przede wszystkim do rozliczeń przychodów otrzymanych za pośrednictwem płatnika, a także różnego rodzaju świadczeń. Za pomocą drugiej deklaracji rozliczają się natomiast głównie osoby prowadzące działalność gospodarczą. 

Przy wypełnianiu swojego formularza PIT online warto pamiętać też o przysługujących ulgach i obowiązujących zwolnieniach. Różnią się one w zależności od rodzaju deklaracji podatkowej. Prócz tego, miej też na uwadze, że możesz przekazać swój 1% podatku na wybraną organizację pożytku publicznego. To także należy uwzględnić w formularzu. 

Jak dostarczyć deklarację PIT do Urzędu Skarbowego?

Po poprawnym wypełnieniu deklaracji PIT online pozostaje już jedynie przekazać ją do odpowiedniej placówki Urzędu Skarbowego. Masz w tym przypadku kilka możliwości do wyboru. Oczywiście możesz odwiedzić Urząd Skarbowy osobiście lub wysłać dokumenty pocztą. Bez wątpienia jednak najszybciej i najłatwiej jest wysłać po prostu PIT przez internet. Jeśli korzystasz z usługi Twój e-PIT, możesz wysłać formularz bezpośrednio ze swojego profilu. W przypadku programu e-Pity do wysłania deklaracji potrzebny będzie Twój podpis elektroniczny. Jeśli natomiast go nie posiadasz, możesz skorzystać z innych dostępnych opcji autoryzacji. 

Zalety rozliczania PIT online

Dlaczego właściwie rozliczenie PIT online jest lepsze niż składanie deklaracji bezpośrednio w urzędzie? Lista plusów tego rozwiązania jest naprawdę długa. Przede wszystkim, składanie deklaracji podatkowej przez internet jest znacznie szybsze. Możemy w ten sposób zaoszczędzić mnóstwo czasu. Dawniej w okresie rozliczeń kolejki w urzędach skarbowych dosłownie nie miały końca i często trzeba było czekać w nich wiele godzin. Co więcej, wymagało to wypełnienia formularzy ręcznie, co sprawiało, że trzeba było bardzo uważać, a w razie popełnienia błędu trudno było go poprawić, więc zwykle wymagało to wymiany kartki na nową. Wypełniając PIT online, nie musisz się tym przejmować. Możesz wprowadzać dowolną ilość poprawek. Te jednak nawet nie są zbyt często potrzebne, gdyż w przypadku wszelkich wyliczeń, system sam Cię poprawi. 

Wypełnianie deklaracji podatkowej online jest też niezwykle proste. Z tym zadaniem poradzi sobie dosłownie każdy. Zarówno korzystając z programu e-Pity, jak i usługi Twój e-PIT, wypełnimy formularz z łatwością, w sposób bardzo intuicyjny. 

Bardzo ważną zaletą składania deklaracji PIT online jest to, że powoduje to przyspieszenie terminu zwrotu podatku. Czas oczekiwania zmniejsza się w tym przypadku z 3 miesięcy, do maksymalnie 45 dni. Dzięki temu pieniące znacznie szybciej pojawią się na Twoim koncie.

Artykuł sponsorowany

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »