Praca w Niemczech - co musisz wiedzieć
Obywatelom UE stosunkowo łatwo jest przyjechać do Niemiec w celu podjęcia pracy. Przedstawienie ważnego dowodu tożsamości jest łatwe, a władze niemieckie pomogą Ci znaleźć pracę, jeśli jeszcze jej nie posiadasz.
Do tego dochodzi umowa o pracę, która zawiera dokładny opis stanowiska i reguluje takie kwestie jak godziny pracy i przerwy, urlopy, zwolnienia lekarskie, zwolnienie itp. Praca w Niemczech jest więc dość atrakcyjna. W poniższym artykule podsumowaliśmy, co jeszcze należy wiedzieć o pracy w Niemczech.
Zgodnie z unijną ustawą o swobodnym przepływie osób każdy obywatel UE ma prawo wjazdu do Niemiec Każdy, kto mieszka w jednym z krajów członkowskich UE i posiada ważny dowód osobisty, może bez przeszkód wjechać do Niemiec, przebywać tam do trzech miesięcy bez dodatkowych formalności i pracować. W ciągu tych trzech miesięcy nie masz jednak prawa do świadczeń socjalnych, o czym piszemy w dalszej części artykułu. Podstawą prawną do tego jest unijna ustawa o swobodzie przemieszczania się (§2 ust. 5).
Praca w Niemczech bez ograniczeń jako obywatel UE
Nie jest wymagane obywatelstwo niemieckie aby pracować w Niemczech. Unijna ustawa o swobodnym przepływie osób sprawia, że do pracy nie jest wymagane obywatelstwo danego kraju, jeśli:
- jest państwem członkowskim Unii Europejskiej (UE),
- należy do Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG),
- jest to Szwajcaria.
Pozwolenie na pracę nie jest wymagane Jeśli jesteś obywatelem państwa członkowskiego UE, również nie potrzebujesz pozwolenia na pracę. Dotyczy to również obywateli tzw. państw EFTA: Liechtensteinu, Islandii, Norwegii i Szwajcarii. Wszyscy ci obywatele mają taki sam status jak niemieccy pracownicy i mogą pracować w Niemczech bez pozwolenia na pracę.
Równe traktowanie jak obywateli niemieckich Każda osoba, która posiada niezbędne kwalifikacje może skorzystać z możliwości pracy na niemieckim rynku pracy. W szczególności kobiety, które chcą podjąć pracę w Niemczech, otrzymują specjalne wsparcie ze strony Federalnej Agencji Pracy i Urzędu Pracy, ponieważ należy zapewnić im równe szanse na niemieckim rynku pracy.
Ogólnie rzecz biorąc, zagraniczni obywatele UE mają takie same możliwości i takie samo wsparcie, aby wejść na niemiecki rynek pracy, jak niemieccy pracownicy. Usługi doradztwa i pośrednictwa pracy są również dostępne za pośrednictwem Federalnej Agencji Zatrudnienia lub innych punktów kontaktowych. Promuje to mobilność osób poszukujących pracy w UE i zapewnia równe szanse.
Co się stanie, jeśli stracę pracę? Jeśli obywatel UE przepracował na niemieckim rynku pracy ponad rok, to w przypadku (niezamierzonego) bezrobocia zachowuje status pracownika lub osoby prowadzącej działalność gospodarczą (2004/38/WE art. 7 ust. 3 i ustawa o swobodnym przepływie osób § 2 ust. 3). Oznacza to, że osoba ta może nadal przebywać w Niemczech, ale musi być dostępna dla niemieckiego rynku pracy.
Jako osoba poszukująca pracy Prawo do swobodnego przemieszczania się (§2, ust. 2) stanowi, że jeśli obywatel UE aktywnie poszukuje pracy, może pozostać w kraju przez okres do sześciu miesięcy bez konieczności udowadniania, że pokrywa koszty utrzymania. Fakt ten opiera się na orzeczeniu Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości z 1991 r. (ETS C-292/89), w którym stwierdzono również, że okres ten może zostać przedłużony, jeżeli istnieje perspektywa zatrudnienia.
Jako osoba nieaktywna zawodowo Nieaktywni zawodowo obywatele UE nie mogą w tym przypadku powoływać się na konkretne przepisy. Niemiecka agencja pracy traktuje nieaktywnych zawodowo obywateli UE w taki sam sposób jak osoby poszukujące pracy. Oznacza to, że nie mają oni prawa do świadczeń socjalnych zgodnie z SGB II (§7) i pomocy społecznej zgodnie z SGB XII (§23 ust. 1). Po indywidualnym rozpatrzeniu sprawy mogą zostać przyznane niezbędne świadczenia zgodnie z SGB XII lub opieka medyczna. Ważną rolę odegra tu decyzja ETS w sporze prawnym między obywatelem rumuńskim, który nie wykonuje pracy zarobkowej, a niemieckim urzędem pracy, który nadal jest w toku. Komisja Europejska wskazała w oświadczeniu, że również w tym przypadku ogólne wykluczenie byłoby niezgodne z zasadą równości.