Project Management as a Service szansą dla firm

Dzisiejsza, niezwykle dynamiczna rzeczywistość nie tyle zachęca do wprowadzania zmian, co wręcz do tego zmusza. Nieustannie pojawiają się bowiem nowe technologie czy lepsze narzędzia do zarządzania biznesem, ale też kolejne wyzwania, którym należy sprostać. Jak sobie skutecznie poradzić w takiej sytuacji i dlaczego może ona oznaczać… ciekawą pracę?

Każda firma, która chce zachować płynność finansową, rentowność i zarabiać, musi umieć odpowiedzieć na błyskawicznie zachodzące na świecie zmiany. Jeśli stoisz w miejscu, tak naprawdę się cofasz - głosi popularne porzekadło. Duże organizacje, jeśli nie chcą więc zostać w tyle za konkurencją, muszą nieustannie się rozwijać. Nie jest to łatwe, zwłaszcza w obliczu cyfrowej transformacji, której obecnie jesteśmy świadkami. Z tego powodu firmy coraz chętniej i częściej sięgają po takie rozwiązania, jak Project Management as a Service.

Niezależność, kreatywność, odpowiedzialność

Iwona Drążkiewicz reprezentuje zespół Global Business Services, Finance Powered By Intelligent Automation (FPIA), w Capgemini Polska. Pracują w nim Project & Program Managerowie, Transformation Managerowie, Transition Managerowie oraz Change Managerowie. Na czym polega ich praca? - Jestem IT PMaaS Leadem i certyfikowanym Project Managerem w Capgemini Polska. Zajmuję się projektami wdrażania oprogramowania dla klientów, pracą nad rozwojem i wprowadzaniem nowych rozwiązań. Jako IT Project Manager odpowiadam za prowadzenie, koordynację dużych i złożonych projektów na poziomie międzynarodowym, utrzymanie i priorytetyzację wszystkich realizowanych zadań. Moim celem jest zapewnienie, by wszystko, co zaplanowaliśmy, zostało pomyślnie zrealizowane i wdrożone z sukcesem. Moja praca opiera się na trzech filarach: niezależności, kreatywności i odpowiedzialności - mówi Iwona Drążkiewicz.

Project Management as a Service odpowiedzią na dynamicznie zachodzące zmiany

Usługą, która mogą świadczyć IT Project Managerowie, a która mocno zyskuje na popularności wśród firm z obszaru IT, jest Project Management as a Service (PMaaS). Polega ona na udostępnianiu firmom zewnętrznym wyspecjalizowanych i odpowiednio przeszkolonych pracowników, którzy bazując na eksperckiej wiedzy, będą w stanie z powodzeniem zarządzać nawet najbardziej wyspecjalizowanymi projektami. Szereg umiejętności miękkich, takich jak komunikatywność, cechy przywódcze czy zdolność do rozwiązywania problemów, a także wiedza, doświadczenie oraz opanowane najnowsze metodyki (jak m.in. Agile, Scrum czy Kanban) sprawiają, że IT Project Manager jest w stanie w pełni rozpocząć pracę projektową właściwie już w pierwszym dniu pracy u klienta. Warto wspomnieć, że w związku z rosnącym zapotrzebowaniem na usługę PMaaS, rośnie także ilość ofert pracy w tym obszarze - zgodnie z raportem PMI "Talent Gap: Ten-Year Employment Trends, Costs, and Global Implications" do 2030 roku będzie potrzebnych  aż 25 mln nowych ekspertów, będących w stanie profesjonalnie zarządzać projektami.

- Podejście oparte na usłudze PMaaS to nowy sposób zarządzania projektami. Jest to model, w którym nasza firma zarządza wszystkimi aspektami świadczenia usług, w tym rekrutacją Project Managerów, wdrażaniem i szkoleniami w celu zwiększenia efektywności przy jednoczesnej poprawie wydajności realizacji projektów. Klient może się skupić na innych aspektach pracy, mając zapewnione usługi doświadczonych Project Managerów z całego świata, którzy mogą od pierwszego dnia zacząć pracę u klienta. Co istotne, inwestycje w rozwój pracowników Capgemini poprzez szereg szkoleń czy możliwości uzyskania zewnętrznych certyfikatów podnoszą rangę usług, jakie świadczymy - wyjaśnia Iwona Drążkiewicz.

PMaaS jest odpowiedzią na konieczność wprowadzania przez korporacje innowacji. A tutaj jest sporo do zrobienia. - Często, gdy przychodzimy do klienta, zauważamy, że korzysta on z tych samych, niezmienny praktyk od wielu, wielu lat. Najpierw zapoznajemy się więc ze sposobem, w jaki klient pracuje i zbieramy informacje. Następnie, na podstawie naszych praktyk, procesów i doświadczenia proponujemy różne rozwiązania, które mogą scentralizować wszystkie procesy, aby te pozostawały bardziej zautomatyzowane, szybsze i efektywniejsze - tłumaczy Iwona Drążkiewicz.

Zachodzących zmian, na które największe korporacje muszą sprawnie i na bieżąco reagować jest dużo więcej niż tylko digitalizacja. Dość powiedzieć, że w ostatnich kilku latach pojawiła się zupełnie nowa klasa technologii cyfrowych, by wymienić choćby Sztuczną Inteligencję czy 5G. To nie tylko wyzwanie, z którym należy się zmierzyć, ale również niezliczone możliwości biznesowe. Wszystko to wymaga jednak zaawansowanych możliwości technicznych i inżynieryjnych, odpowiednich narzędzi oraz wiedzy - a tego często w różnych firmach brakuje. Dlatego największe organizacje zwracają się do źródeł zewnętrznych, aby nie pozostawać w tyle za konkurencją.

- Kluczową kwestią jest to, że PMaaS jest zmianą sposobu myślenia i funkcjonowania. Dzisiaj w przypadku większości firm trzeba ocenić, w jaki sposób organizacja może przejść od tradycyjnego funkcjonowania do podejścia opartego na zarządzaniu projektami. PMaaS odgrywa kluczową rolę w rozwiązywaniu różnych problemów, może poprawiać wyniki biznesowe i pozycjonować firmę do wykorzystania nowych możliwości. Konkurowanie na niestabilnych rynkach, nadążanie za szybkimi innowacjami technologicznymi i spełnianie stale zmieniających się oczekiwań - wszystko to wymaga nowej formy "zwinności biznesowej", do której dąży właśnie PMaaS - wyjaśnia Iwona Drążkiewicz.

PMaaS to także sposób na rozwiązanie wielu problemów, z jakimi regularnie zmagają się duże firmy. Mowa tu np. o trudnościach ze znalezieniem kompetentnych kandydatów na specjalistyczne stanowiska. Co więcej, utrzymanie pracownika to szereg wysokich kosztów, ale też czas potrzebny na jego przeszkolenie czy wdrożenie w zasady panujące w konkretnej firmie.  Nieustannie zachodzące na świecie zmiany, rosnąca konkurencja, wyzwania, jakie przed firmami stawia rewolucja technologiczna i pojawiające się innowacje... Wszystko to oznacza, że wdrażanie różnego rodzaju projektów transformacyjnych pozostaje niezbędne, by organizacje mogły zachować rentowność, rozwijać się i dopasować do obowiązujących rynkowych trendów. Zespoły Capgemini oferują w takim wypadku skuteczną pomoc, popartą widzą, doświadczeniem, wykwalifikowaną kadrą oraz najnowocześniejszymi narzędziami.

Project Management as a Service a branża Hi-Tech

PMaaS jest więc rozwiązaniem, którego firmy nie tylko coraz częściej poszukują, ale również z którego aktywnie korzystają. To dla wielu przedsiębiorstw prawdziwa rewolucja i zmiana modelu działania, przynosząca wiele korzyści. Dość powiedzieć, że zapotrzebowanie na globalny tę usługę wzrasta zwłaszcza wśród dużych graczy z branży Hi-Tech.

- Firmy Hi-Tech, duzi gracze z Doliny Krzemowej w USA, widzą potrzebę optymalizacji działań projektowych. W całym cyklu życia projektu marnotrawstwo czasu i zasobów jest zbyt duże, aby je zignorować - w drodze do osiągnięcia sukcesu liczy się szybkie działanie. Wyposażone w odpowiednie i nowoczesne narzędzia do zarządzania projektami, jak Wrike, Jira czy Monday.com, praktyki oraz duże doświadczenie z poprzednich projektów PMaaS umożliwia optymalizację nieprzynoszących wartości zadań i powtarzalnych procesów, co poprawia wydajność realizacji projektów. Ta zdolność do automatyzacji wszystkiego, co można zautomatyzować. Z kolei wykorzystanie najnowocześniejszych narzędzi uwalnia i wzmacnia zespoły realizujące projekty, ogranicza błędy i niepowodzenia oraz minimalizuje czas cyklu projektowego. Organizacja może szybciej wprowadzać na rynek produkty lub usługi, wyprzedzając konkurencję i umacniać swoją pozycję rynkową, na czym szczególnie zależy branży Hi-Tech - wyjaśnia Iwona Drążkiewicz.

Konkurencyjność, konieczność wprowadzania zmian i potrzeba wdrażania innowacji to ogromne wyzwania, przed którymi staje obecnie coraz więcej firm. Dla niektórych z nich to kwestia w rodzaju "być albo nie być". Należy jednak pamiętać, że nie są one zostawione same sobie i skorzystać mogą z pomocy niezależnych ekspertów, wyposażonych w wiedzę, doświadczanie i niezbędne narzędzia. To pomocna dłoń, której nie warto odtrącać.

Artykuł sponsorowany


materiały promocyjne
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »