Sztuczna inteligencja widzi więcej niż myślisz

Żyjemy w czasach niezwykle dynamicznych, gdzie technologię spotykamy na każdym kroku, a informacja jest zasobem produkowanym w nadmiarze. Tym, czego wszyscy pożądają jest czas. To dla tego my - ludzie nauczyliśmy maszyny jak mają nam pomagać w przeróżnych sytuacjach. Jednak czy dalej możemy się szczycić tym, że wiemy i zauważamy więcej?

Powszechnie uważa się, że komputery nie rejestrują wszystkiego w taki sam sposób jak to robią ludzie. Najnowsze badania ukazane w czasopiśmie Nature Communications dowodzą wręcz przeciwnie. Systemy sztucznej inteligencji (AI) zdecydowanie lepiej radzą sobie ze skomplikowanymi równaniami matematycznymi oraz zapamiętywaniem dużej ilości informacji niż ludzie. Przez nieprzerwaną “naukę" maszyn tzw. Machine-Learning, sieci neuronowe, które naśladują mózg, zbliżyły się, a nawet przekroczyły ludzką zdolność identyfikowania obiektów. Dzięki temu programy rozpoznawania twarzy i systemy sztucznej inteligencji stały się niezbędne w wielu dziedzinach - w medycynie jako pomoc wykrywania nieprawidłowości w skanach radiologicznych, czy też w mediach przy sortowaniu baz danych złożonych z miliardów zdjęć.

Dzięki odpowiednim narzędziom możemy z “wolną głową" powierzyć komputerom analizę i opisywanie zdjęć. To właśnie wybór sprzętu i oprogramowania umożliwi maszynom prawidłowe śledzenie lawiny informacji wizualnych. Jak to robią najnowocześniejsze z nich?

Wykrywanie twarzy, rozpoznawanie osób i automatyczne tagowanie

Dając przykład powszechnego scenariusza ze świata Internetu czy branży medialnej - klient nalega, aby dla każdego wydarzenia było dostępne zdjęcie, wybrane według wcześniej zdefiniowanych kryteriów, przycięte, a także dostosowane do miejsca w interfejsie użytkownika. Dla człowieka przejście przez setki tysięcy obrazów każdego dnia jest praktycznie niemożliwe, ale dla systemów takich jak Hubert jest to sekunda.

Wykrywanie twarzy i rozpoznawanie osób to niezwykle przydatne narzędzie w masowym zarządzaniu dużymi bazami zdjęciowymi. Dzięki technologii AI możliwe jest radykalne przyspieszenie i zautomatyzowanie tego procesu. System nie tylko zlokalizuje twarz i wygeneruje z niej portret, ale rozpozna płeć, nastrój, a co ważniejsze zidentyfikuje osobę. Następnie połączy ją z innymi danymi dostępnymi w bazie i automatycznie przypisze je do zdjęcia w postaci tagów.

Wycinanie tła

Każdemu profesjonalnemu użytkownikowi Photoshopa zajmuje kilkanaście czy nawet kilkadziesiąt minut, aby ręcznie nanieść wycinek osoby na dowolnym obrazie i przetworzyć obiekt na stronie w taki sposób, aby tekst i inne grafiki zostały odpowiednio ułożone. Ale czy nie byłoby łatwiej, gdyby narzędzie AI pomogło nam wygenerować wycięty obraz w jednej chwili?

Taki wynik w postaci matowego obrazu alfa jest odpowiedni dla produktu drukowanego oraz dla publikacji online. Użytkownik może zmienić tło, dodać unoszący lub zawijający się tekst wokół osoby, a także zastosować inne efekty, które przykują uwagę czytelnika.

Bezstratne podnoszenie rozdzielczości

Upscalling jest to metoda użycia AI, dzięki której następuje konwersja materiałów o niskiej rozdzielczości (najczęściej wideo lub obrazy) do wyższej, z zachowaniem jak najlepszej jakości. Będzie to bardzo pomocne w sytuacji, gdy przykładowo chcemy wyświetlić na nowoczesnym telewizorze obraz o stosunkowo niskiej rozdzielczości. W związku z tym, że piksele obrazu nie wypełniają całego obrazu, powstają puste miejsca. Skalując algorytm sztucznej inteligencji sam dodaje piksele lub całe linie tak, aby wypełnić brakujące obszar i przy tym tworzy możliwie wyraźny obraz bez większej straty w jakości (o nawet 4 razy!).

Identyfikacja erotycznych lub toksycznych elementów

Zdjęcia znajdujące się w bazach danych pochodzą z przeróżnych źródeł. Nie podlega wątpliwościom, że materiały nawiązujące do erotyki, papierosów czy narkotyków wymagają dodatkowej “czułości" i nie mogą zostać pominięte. Hubert AI jest w stanie wykryć takie treści na wielu poziomach.

Rozwój usługi redakcyjnej opartej na sztucznej inteligencji daje niewątpliwie nowe możliwości.  Funkcjonujemy w czasach nadprodukcji, dlatego nasze narzędzia powinny być dostosowane właśnie do tego. Każdy z nas posiada aparat w kieszeni i to właśnie fotografia jest warta więcej niż tysiąc słów. Wpływa to jednak na fakt, że nadprodukcja obrazów, która się z tym wiąże, jest zwyczajnie przytłaczająca.

Podsumowując, w czym Hubert AI wspomaga wydawców prasowych i elektronicznych:

  • Wykrywanie istotnych elementów zdjęcia i ich “ochrona" w procesie automatycznego kadrowania
  • Rozpoznawanie przedmiotów na zdjęciu
  • Wykrywanie twarzy, płci i nastroju
  • Rozpoznawanie osób ze świata mediów
  • Bezstratne podnoszenie rozdzielczości zdjęcia
  • Wycinanie tła
  • Automatyczne tworzenie posterów
  • Wykrywanie napisów i rozpoznawanie treści metodą OCR
  • Przypisywanie powyższych informacji do zdjęcia w postaci tagów
  • Dostęp przez interfejs systemu lub poprzez API

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, sprawdź tutaj https://www.media-press.tv/.

Media Press jest producentem systemu Hubert, przeznaczonego do automatyzacji procesów wydawniczych, w tym do zarządzania wielomilionowymi kolekcjami multimediów z wykorzystaniem sztucznej inteligencji.


 

.
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »