Tablet. Najlepszy przyjaciel prelegentów
Tablet to jedno z najbardziej uniwersalnych i wszechstronnych urządzeń przenośnych, jakie znajdziemy obecnie na rynku. Łączy w sobie cechy smartfonu (mobilność), komputera stacjonarnego (funkcjonalność) oraz sprzętów wykorzystywanych chętnie przez osoby pracujące w branży kreatywnej (intuicyjność i łatwość obsługi, duża powierzchnia robocza). To wszystko sprawia, że o tablecie można śmiało mówić jako o najlepszym przyjacielu każdego, dla kogo częste wystąpienia przed publicznością to chleb powszedni.
Jedną z największych zalet współczesnych tabletów są niewątpliwie ich kompaktowe rozmiary, zwarta konstrukcja i niewielka waga. I choć na rynku znajdziemy dziś komputery przenośne (tzw. ultrabooki), których masa oscyluje w okolicach 1-1,5 kg, to nadal daleko im do tabletów, które ważą zwykle nie więcej niż 500-600 g. To zaś sprawia, że urządzenia tego rodzaju najlepiej sprawdzają się w podróży, na uczelni (choćby w trakcie wykładów, gdy mogą pełnić funkcję dyktafonu, notatnika lub multimedialnego szkicownika) czy w zastosowaniach profesjonalnych - na przykład w trakcie konferencyjnych prelekcji, prezentacji biznesowych i wszelkiej maści wystąpień publicznych wymagających częstego sięgania po notatki. Tablety sprawdzają się też, co oczywiste, w domowym zaciszu - można na nich przecież robić zakupy, grać w gry wideo, odpisywać na wiadomości, przeglądać strony internetowe czy oglądać seriale i filmy.
Przeciętny tablet można także z powodzeniem wykorzystać do prowadzenia telekonferencji i rozmów wideo, i to nawet wtedy, jeśli zdarza się nam się w nich brać udział z dala od biura czy miejsca zamieszkania. Jest tak przede wszystkim dlatego, że urządzenia te są zwykle wyposażone przynajmniej w jedną kamerę oraz w moduł łączności bezprzewodowej LTE (a nawet 5G), a ich czas pracy na jednym ładowaniu wynosi zwykle od 8 do nawet 12 godzin. Trudno sobie wobec tego wyobrazić sprzęt bardziej wszechstronny, a do tego prostszy i bardziej intuicyjny w obsłudze. Szeroki wybór tabletów znajdziemy dziś w większości popularnych sklepów z elektroniką i sprzętem RTV i AGD, takich jak np. OleOle.
Przy całej swojej mobilności, tablet stanowi urządzenie wielozadaniowe i niezwykle uniwersalne. Można go połączyć z bezprzewodową myszką i zewnętrzną, pełnowymiarową klawiaturą w układzie QWERTY zgodną ze standardem Bluetooth, zamieniając go w ten sposób w przenośną stację roboczą do obsługi arkuszy kalkulacyjnych, edytorów tekstu czy programów do tworzenia prezentacji multimedialnych. To oczywiście nie wszystko: niektóre spośród współczesnych tabletów - jak np. Samsung Galaxy Tab S6 czy Apple iPad Pro - da się także obsługiwać za pomocą specjalnego rysika umożliwiającego robienie odręcznych notatek, tworzenie ilustracji i grafik czy edycję zdjęć i profesjonalny montaż wideo.
Tablet nie jest więc, jak widać, zabawką, ale narzędziem, które pozwoli rozwinąć skrzydła wszystkim osobom poszukującym sprzętu zdolnego im zapewnić niezbędne wsparcie we wszystkich sytuacjach, w których tradycyjne komputery osobiste czy laptopy po prostu by się nie sprawdziły. Trudno przecież sobie wyobrazić, aby jakikolwiek mówca zechciał poprowadzić spotkanie lub wygłosić prelekcję z komputerem (nawet przenośnym!) w ręku. Zupełnie inaczej wygląda natomiast z tabletem, który - ze względu na niewielką wagę i kompaktowe gabaryty - można swobodnie trzymać w dłoni nawet przez długi czas (przypomnijmy, że waga wielu topowych tabletów marki Huawei - jak np. modelu MatePad Pro czy MediaPad M5 Lite - wynosi zaledwie 460-475 g, co niewątpliwie kwalifikuje je do kategorii piórkowej).
Ale tablet to oczywiście nie tylko narzędzie pracy. To także, jak już wspomnieliśmy, platforma stworzona do lektury e-booków, czytania czasopism czy konsumpcji innych multimedialnych treści. Dlatego też wiele nowoczesnych urządzeń może się pochwalić ekranami o niemal kinowych parametrach czy głośnikami zestrojonymi w taki sposób, aby mogły zaoferować jak najlepsze wrażenia dźwiękowe. Dowodzi tego np. tablet Lenovo TAB M10 FHD Plus drugiej generacji, wyposażony w ekran IPS o rozdzielczości Full HD, jasności 330 nitów oraz gęstości pikseli na poziomie 220 ppi, oraz głośniki stereo zgodne z technologią dźwięku obiektowego Dolby Atmos, dzięki której miłośnicy filmów i gier wideo poczują się tak, jakby znaleźli się w samym sercu obserwowanych wydarzeń.
Widać zatem, że tablet to nie tylko najlepszy przyjaciel prelegentów, pracowników branży kreatywnej i specjalistów chcących mieć zawsze pod ręką sprzęt, na którym można polegać we wszystkich okolicznościach, ale też znakomita propozycja dla tych, którzy poszukują urządzenia bardziej wszechstronnego niż zwykły laptop. Takiego, dzięki któremu będą mogli się po prostu rozerwać i sięgnąć po najnowsze multimedialne treści.