Testy kognitywne – czy warto przeprowadzać je w swoim zespole przed rozpoczęciem projektu?
Testy kognitywne pomagają ocenić umiejętności poznawcze i intelektualne danego pracownika. Pozwalają wyszukać osoby, które dobrze radzą sobie z analizowaniem danych, logicznym myśleniem, czy szybkim wyciąganiem wniosków. W niniejszym artykule przyjrzymy się znaczeniu testów kognitywnych oraz sprawdzimy, jakie stwarzają szanse dla biznesu.
Nowoczesne przedsiębiorstwa potrzebują innowacyjnych rozwiązań, które wspierają rozwój biznesu. Jak wiadomo - drogą do sukcesu jest dobór odpowiednich pracowników. Zarówno przed rozpoczęciem rekrutacji nowych talentów, jak i w czasie budowania zespołu delegowanego do pracy nad określonym projektem, zalecane jest stworzenie profilu kompetencyjnego. W ten sposób można dokładnie scharakteryzować potencjalnego kandydata, wskazując na jego kluczowe cechy i kompetencje.
Najczęściej stosuje się podział na kompetencje miękkie i kompetencje twarde. W przypadku kompetencji twardych mamy do czynienia z umiejętnościami mierzalnymi. Są określane zero-jedynkowo, co oznacza, że kandydat albo je posiada, albo nie. Obejmują wiedzę specjalistyczną z zakresu określonej dziedziny lub branży oraz wszelkie umiejętności praktyczne (np. znajomość języków obcych, obsługa programów komputerowych).
Nie mniej istotne są kompetencje miękkie. Wynikają one z posiadanych umiejętności społecznych i interpersonalnych, przyjmowanych postaw i zachowań. Pomagają efektywniej komunikować się z klientami i współpracownikami, lepiej organizować czas, delegować zadania czy radzić sobie ze stresem.
Jak widać, oprócz weryfikacji wiedzy merytorycznej (kompetencji twardych), warto obiektywnie ocenić cechy osobowości i predyspozycje danej osoby. Nie ulega wątpliwości, że kompetencje miękkie mają spory wpływ na osiągane wyniki i sukcesy zawodowe.
Funkcje kognitywne inaczej możemy nazwać funkcjami poznawczymi. W ujęciu psychologicznym są to zdolności człowieka do odbierania, przetwarzania i wykorzystywania informacji pozyskiwanych z otoczenia. Te z kolei wpływają na orientację człowieka w otaczającym go świecie, umożliwiają przyswajanie wiedzy i zdobywanie umiejętności.
Do procesów poznawczych zaliczymy m.in. pamięć, postrzeganie oraz uwagę. Obejmują również bardziej złożone umiejętności, takie jak myślenie abstrakcyjne, wykonywanie obliczeń, analizowanie danych lub formułowanie wniosków.
Inteligencja kognitywna (kognitywistyczna) odnosi się do wrodzonego potencjału konkretnej osoby. Innymi słowy - określa jej naturalne predyspozycje. Przejawia się w umiejętności podejmowania decyzji, szczególnie w sytuacjach nowych i nieprzewidywanych.
Test zdolności poznawczych ACE ocenia kompetencje kandydata w zakresie logicznego i analitycznego rozumowania. Przewiduje wydajność pracownika oraz możliwość odniesienia sukcesu na danym stanowisku - taki test kognitywny znajdziesz w ofercie Master Management Poland.
Umożliwia on m.in.:
- weryfikowanie kandydatów na podstawie ich potencjału,
- ograniczenie uprzedzeń i stronniczości w procesach rekrutacyjnych,
- zmniejszenie ryzyka zatrudnienia niewłaściwej osoby.
Test zdolności poznawczych ACE mierzy trzy domeny poznawcze:
- numeryczną,
- przestrzenną,
- werbalną.
Został oparty na technologii Komputerowego Testu Adaptacyjnego (CAT), co oznacza, że automatycznie dostosowuje poziom trudności pytań do poziomu umiejętności osoby badanej. W kwestii zastosowania testu ACE nie ma ograniczeń - sprawdzi się w każdej branży, w każdej firmie i w przypadku każdego kandydata.
Artykuł sponsorowany