Ubezpieczenia na trudne czasy

– Ze względu na swoją elastyczność i cenę ubezpieczenia wzajemne są dobrym rozwiązaniem zwłaszcza na złe czasy. Bierzemy na siebie trudniejsze ryzyka niż komercyjne zakłady ubezpieczeń albo porównywalne ryzyka za niższą cenę. W ciągu zaledwie sześciu lat wyrośliśmy na lidera rynku – mówi prezes TUW Polskiego Zakładu Ubezpieczeń Wzajemnych Rafał Kiliński. TUW PZUW został właśnie zwycięzcą prestiżowego Rankingu Gwiazdy Ubezpieczeń.

  • Ubezpieczenia wzajemne opierają się na współpracy ubezpieczonych, a nie działalności dla zysku
  • Nadwyżka finansowa wraca do ubezpieczonych - dostają zwrot części składki
  • Warunki ubezpieczenia są dopasowane do ich potrzeb i możliwości finansowych

TUW PZUW należy do Grupy PZU. Jest liderem rynku ubezpieczeń wzajemnych w Polsce. Specjalizuje się w ubezpieczeniach majątkowych, odpowiedzialności cywilnej i zdrowotnych dla klientów korporacyjnych. Ma prawie 600 członków, którym zapewnia ubezpieczeniową ochronę. - Na pierwszym miejscu są podmioty gospodarcze, wśród nich rynkowi potentaci w swoich branżach. Drugie miejsce zajmują podmioty lecznicze. Ubezpieczamy ich niemalże 200, czyli około jednej piątej szpitali w Polsce. Trzecia co do liczebności grupa to instytucje kościelne - wyjaśnia prezes Kiliński.

Atrakcyjna cena

Ubezpieczenia wzajemne tym różnią się od komercyjnych, że opierają się na współpracy ubezpieczonych, a nie działalności dla zysku. - W naszej nomenklaturze nie ma nawet takiego pojęcia, jak zysk. Jest nadwyżka finansowa. Wraca do klientów, którzy są jednocześnie naszymi członkami. Może zostać zaliczona na poczet składki w przyszłym okresie ubezpieczeniowym, można ją zwrócić na konto członka albo może być przeznaczona na kapitał rezerwowy. Podniesienie kapitału oznacza w praktyce, że nie trzeba kupować na rynku półproduktu, jakim jest reasekuracja. Im więcej odłożymy ze składek, tym więcej ryzyk jesteśmy w stanie pokryć ze zgromadzonych środków, a to przekłada się na niższą składkę - tłumaczy prezes TUW PZUW.

Jak podkreśla, atutem wzajemności w ubezpieczeniach jest atrakcyjna cena. - W towarzystwie komercyjnym ubezpieczyciel pokrywa ze składki szkody i generuje zyski dla akcjonariuszy. Underwriter, czyli osoba zajmującą się szacowaniem ryzyka ubezpieczeniowego, przy ustalaniu wysokości składki musi zakładać najgorszy scenariusz. W towarzystwie ubezpieczeń wzajemnych, gdzie zysk to nadwyżka, która wraca do członków, celem nie jest podnoszenie składki dla samej składki, ponieważ jeśli więcej weźmiemy, to potem więcej oddamy. Underwriter może wyceniać ryzyko bardziej optymistycznie - opowiada Rafał Kiliński.

Elastyczność i bezpieczeństwo

Przewagą ubezpieczeń wzajemnych jest także ich elastyczność. Wynika z faktu, że są ustawowo zwolnione z procedury przetargowej. - To ogranicza biurokrację i daje dużą elastyczność. Pozwala na negocjowanie umów, a dzięki temu dopasowanie warunków ubezpieczenia do rzeczywistych potrzeb i możliwości finansowych ubezpieczonych, które często ciężko ująć w sformalizowanej przetargowej specyfikacji istotnych warunków zamówienia - mówi prezes Kiliński.

TUW PZUW ma również wyjątkowy wśród towarzystw ubezpieczeń wzajemnych atut w postaci międzynarodowego ratingu. -  Agencja Standard & Poors oceniła nas na poziomie A-, czyli najwyższym możliwym w Polsce. Jesteśmy jedynym TUW-em w Polsce z międzynarodowym raitingiem. Nasze polisy są akceptowane przez międzynarodowe instytucje finansowe, jak Międzynarodowy Fundusz Walutowy czy Bank Światowy. To dowód na naszą wiarygodność, ale także wiarygodność ubezpieczonych. Ma dla nich praktyczne znaczenie, gdy np. ubiegają się o dofinansowanie inwestycji ze środków unijnych - tłumaczy prezes TUW PZUW.

Więcej wspólnych korzyści

Ubezpieczenia wzajemne dopiero się odradzają. W II RP obejmowały około dwóch trzecich rynku. Zostały zniszczone w okresie PRL-u. Dziś ich udział w portfelu wszystkich ubezpieczeń majątkowych w Polsce sięga 6 proc., podczas gdy w Europie przekracza 40 proc.

Rozwój ubezpieczeniowej wzajemności w Polsce jest w dużej mierze zasługą TUW PZUW, który ma około jednej trzeciej udziałów w rynku i stale się rozwija. - Ostatnio dołączyła do nas Izba Gospodarcza "Wodociągi Polskie", która zrzesza ponad 500 przedsiębiorstw wodociągowo-kanalizacyjnych. To zarówno wielkie wodociągi i oczyszczalnie ścieków, jak też nieduże przedsiębiorstwa, w dużej części samorządowe - opowiada Rafał Kiliński.

TUW PZUW prężnie rozwija się także w dziedzinie ubezpieczeń zdrowotnych, które funkcjonują na zasadzie abonamentów medycznych. Dają dostęp do prawie 2500 placówek PZU Zdrowie w ponad 600 miejscowościach w Polsce. Są dla pracodawców metodą na to, aby lepiej zadbać o zdrowie pracowników i ograniczać ich absencję w pracy, a dla pracowników i ich rodzin - atrakcyjnym bonusem.

O planach TUW PZUW na przyszłość prezes Kiliński mówi: - Będziemy też dalej krzewić ideę ubezpieczeń wzajemnych i wiedzę o nich, bo dla segmentu korporacyjnego niosą najwięcej korzyści.

Artykuł sponsorowany

materiały promocyjne
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »