Ubezpieczenia OC w roku 2021 – czy coś się zmieniło?

Jesteśmy już na półmetku roku, a więc warto przyjrzeć się rynkowi ubezpieczeń komunikacyjnych oraz temu, jak zachowywał się w czasach koronawirusa. Czy można było zauważyć znaczne zmiany? Czy polisy były wyraźnie tańsze lub droższe? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym tekście.

Zacznijmy od podstaw - gdzie kupować OC?

Od długiego czasu jedynym miejscem, w którym klienci mają szansę zaopatrzyć się w dopasowane do ich wymagań oraz atrakcyjne cenowo OC jest Internet. W sieci znajdziesz szereg ogólnodostępnych porównywarek oraz kalkulatorów ubezpieczeniowych, których zadaniem jest "odsiewanie" dla Ciebie najatrakcyjniejszych ofert. Dzięki temu po podaniu kilku podstawowych informacji uzyskasz dostęp do szerokiej listy propozycji od renomowanych ubezpieczycieli. Sprawdź darmowy kalkulator OC.

Ceny ubezpieczeń w pierwszym półroczu 2021 - jak się kształtowały?

Analiza ostatnich sześciu miesięcy może być zaskakująca, ponieważ jasno pokazuje, że ceny polis OC znacznie spadły w porównaniu do tego samego okresu rok temu. Średnia składka ubezpieczenia była niższa aż o 9,7%, co należy uznać za pozytywny ruch na rynku obowiązkowych polis.

Żeby bardziej uzmysłowić Ci, jak duży spadek zaliczyły ubezpieczenia OC, wróćmy do roku 2017. Wtedy to składka OC była wyższa o 84% od tego, co można było znaleźć na rynku w roku 2015. Widać więc jak na dłoni wzrost, którego polscy kierowcy byli świadkami. W następnych latach podwyżki nie były już tak dynamiczne i nieco wyhamowały aż do pierwszego półrocza 2021 roku, w którym zanotowaliśmy spadki.

Gdzie OC było najdroższe?

W tej kwestii nie ma wielkiego zaskoczenia, ponieważ tradycyjnie już kierowcy z województw pomorskiego, mazowieckiego i dolnośląskiego musieli zmagać się z najwyższymi składkami. Najmniej płacili jak zwykle kierowcy z opolskiego, podkarpackiego i świętokrzyskiego. Różnica pomiędzy składkami w najdroższym (pomorskim) i najtańszym (opolskim) województwem wynosiła aż 38%.

Gdzie można było zauważyć największe spadki cen? Dla jasności - spadki pojawiły się wszędzie i w skali kraju każdy kierowca zapłacił nieco mniej. Można jednak łatwo zauważyć, że mieszkańcy dolnośląskiego zetknęli się z największymi obniżkami cen. Ich polisa była tańsza aż o 12%. W reszcie województw średnia cena OC spadła o około 8%.

Podzielmy to na miasta

Podział na województwa jest dla Ciebie zbyt ogólny? Nie ma problemu! Sprawdźmy, jak sytuacja prezentowała się w miastach wojewódzkich. Najwięcej za ubezpieczenie musieli zapłacić mieszkańcy Wrocławia, Gdańska, Poznania i Warszawy. Najtańsze oferty kierowane były z kolei do kierowców z Opola, Rzeszowa i Kielc. Średnia różnica cen pomiędzy Wrocławiem (najdroższy) a Opolem (najtańsze) to aż 47%.

Czy wiek wpływał na cenę OC?

Tak i to w bardzo dużym stopniu. Ubezpieczyciele przyzwyczaili już nas do tego, że OC jest znacznie droższe dla kierowcy, który ma od 18 do 20 lat. Ze względu na brak doświadczenia oraz statystycznie częstszy udział w zdarzeniach drogowych młodzi ludzie za kierownicą muszę płacić o wiele więcej niż ich starsi koledzy. W pierwszym półroczu 2021 roku było to od 2028 zł do 2129 zł. Dla porównania osoba w wieku 64 lat otrzymywała ofertę ubezpieczenia opiewającą na średnią kwotę 488 zł. Sprawdź nasze poradniki OC i AC i dowiedz się więcej o temacie objęcia pojazdu ochroną.

A co z wykonywanym zawodem? Czy miał znaczenie?

Pierwsze półrocze 2021 roku było z całą pewnością łaskawe dla rolników, których średnia składka wynosiła zaledwie 503 zł. Emeryci są tuż za nimi z kwotą 516 zł. Z kolei studenci oraz uczniowie musieli zmierzyć się z niemal trzykrotnie wyższymi opłatami (średnio 1733 zł). Warto jednak podkreślić, że tego typu różnica w cenach nie musi w pełni dotyczyć wykonywanego zawodu. Te dwie grupy różnią się bowiem od siebie wiekiem, który jak wiemy, jest bardzo ważnym czynnikiem w kształtowaniu się cen ubezpieczeń.

Pierwsze półrocze roku 2021 przyniosło pozytywne zmiany na rynku. Pocieszające jest to, że koronawirus nie wpłynął na rynek i nie spowodował podwyżek cen ubezpieczeń OC. Patrząc na dane, druga część roku nie powinna również być niekorzystna dla kierowców.

Źródło: https://najtaniejuagenta.pl/

 

Strona główna INTERIA.PL

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »