W co warto inwestować w czasie kryzysu?

Bezpieczeństwo systemu finansowego w dobie kryzysu, to temat, który interesuje każdego. Pracujemy latami, gromadzimy oszczędności i pragniemy inwestować nasze fundusze w bezpieczne instrumenty finansowe. Jednak poza bezpieczeństwem zależy nam również na wysokich zyskach.

Od wielu lat oprocentowanie lokat bankowych jest bardzo niskie i coraz więcej osób poszukuje nowych możliwości inwestowania. Obecna sytuacja powoduje w inwestorach coraz większe wątpliwości w co warto inwestować w czasie kryzysu? Rozważmy kilka wariantów możliwości inwestycyjnych i pokażmy obiektywnie ich wady i zalety.

Co warto wiedzieć o lokatach?

Od zawsze pojawiał się dylemat inwestujących swoje fundusze, co wybrać - wyższe zyski, obarczone wyższym ryzykiem czy niższe stopy zwrotu, ale i mniejsze ryzyko. Decyzja inwestycyjna w dużej mierze zależy od naszych skłonności do ryzyka. Osoby o niskiej skłonności wybiorą najczęściej lokaty bankowe. Jest to jedna z najbezpieczniejszych form inwestowania kapitału i to jest jej niebywała zaleta. Banki jako instytucje zaufania publicznego przyciągają nowych klientów depozytowych promocjami, które w połączeniu z otwarciem konta bankowego mogą być atrakcyjne. 

Jednak należy pamiętać, że próg opłacalności wyznaczany jest przez inflację, która w marcu 2020 roku wynosiła 4,6 proc., powiększoną o podatek Belki (19 proc.). Mało który bank oferuje takie oprocentowanie. Średnia zyskowność na lokatach wynosi od 2-3 proc. Duże banki oferują maksymalnie do 1,8 proc dla nowych lokat. Decydując się na tą formę inwestowania swoich pieniędzy, musimy wiedzieć, że raczej nie zarobimy. Dlatego w dobie rodzącego się kryzysu, pomimo bezpieczeństwa zgromadzonych w bankach środków, klienci poszukują alternatywnych form inwestowania i zaczynają wyciągać swoje oszczędności z lokat bankowych.

Czym są obligacje?

Dla klientów, którzy cenią sobie bezpieczeństwo, ale oczekują realnych zysków, czyli powyżej progu opłacalności, przygotowana jest oferta obligacji, ale nie skarbowych, bo te już nie chronią przez inflacją, ale obligacji korporacyjnych. Zmiana oprocentowania (drastyczny spadek) obligacji skarbowych planowana na maj 2020 roku spowodowała, że klienci w ostatnich dwóch miesiącach (marzec i kwiecień) rzucili się na nie. Jak wynika z danych zebranych przez HRE Investments popyt na detaliczne obligacje skarbowe wzrósł kilkukrotnie. Przykładowo dla obligacji czteroletnich dzienny przyrost liczby składanych zleceń wyniósł 808%, a dla dziesięcioletnich 563%. To ostatni moment, kiedy zyskowność obligacji była wyższa od progu opłacalności. Aktualnie dużym zainteresowaniem cieszą się obligacje korporacyjne, emitowane przez podmioty korporacyjne np. z branży deweloperskiej, finansowej czy handlowo-usługowej. Dla początkującego inwestora może być kłopotliwe ocenienie czy oprocentowanie obligacji na poziomie 4, 5 czy 7 proc. to dużo czy mało? 

Najprostszym rozwiązaniem jest tutaj zastosowanie porównania wysokości oferowanego oprocentowania z innymi podobnymi ofertami, czyli z emisjami przeprowadzanymi przez spółkę z tej samej branży, albo nawet przez tę samą spółkę, ale w przeszłości. Wszystkie emisje prospektowe wprowadzane są do obrotu na Catalyst, który jest systemem autoryzacji i obrotu instrumentami finansowymi, prowadzonym na platformach transakcyjnych Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie S.A. oraz BondSpot S.A. W skrócie mówiąc jest to polski rynek obligacji. 

Inwestując w obligacje korporacyjne ważna jest dywersyfikacja portfela obligacji. Obrazując możemy postawić pytanie: ile jajek powinniśmy mieć w koszyku? Z praktyki wiemy, że najkorzystniej jest przeznaczoną na inwestycję kwotę podzielić na dziesięć równych części i każdą z nich zainwestować w obligacje innej firmy. Przy tym rodzaju inwestowania dywersyfikacja pozwala nam na rozłożenie ryzyka bez utraty dochodów, ponieważ każda z posiadanych obligacji pracuje dla swoich właścicieli, choć w różnym tempie. Inwestując w obligacje korporacyjne pamiętajmy, że im krótszy okres inwestycji, tym niższe ponoszone przez inwestora ryzyko, ale i rentowność będzie niższa.

Dlaczego warto lokować pieniądze w weksle inwestycyjne?

Szukając wysokiej rentowności przy zachowaniu bezpieczeństwa inwestycji możemy skorzystać z oferty stabilnych funduszy. Należy pamiętać, że nie ma 100% bezpiecznych inwestycji, jednak te, oferowane przez Fundusz Hipoteczny Yanok warte są rozważenia. Inwestorzy posiadający obecnie środki do zainwestowania są tymi, których gospodarka w obecnej sytuacji najbardziej potrzebuje. 

To właśnie ich interesuje zakup instrumentów finansowych po bardzo atrakcyjnych cenach, które w przyszłości mogą dać im duże zyski. Czy mówimy o zakupie nieruchomości na wynajem, czy inwestycji w obligacje korporacyjne emitowane przez deweloperów mieszkaniowych i komercyjnych, czy również lokowaniu swojego kapitału w Weksle Inwestycyjne Nieruchomościowe, to inwestycje w branżę nieruchomości od wielu lat są jedną z najlepszych opcji na rynku. To stabilny rynek, który jest mało podatny na zmieniające się warunki gospodarcze. Rozpoczynając przygodę z Wekslami Inwestycyjnymi Nieruchomościowymi musimy wziąć pod uwagę kilka zasad.

Po pierwsze - weryfikujemy, w co inwestujemy. Analiza przedsięwzięcia inwestycyjnego, które nas interesuje powinna zawierać m.in. odpowiedzi na poniższe pytania:

  • Kto emituje papier wartościowy?
  • Jaka jest historia działalności emitenta?
  • Czy jego kondycja finansowa jest na bardzo dobrym poziomie?
  • Jakie dochody w przeszłości zostały uzyskane z przedmiotowej inwestycji?
  • Jak kształtował się poziom dochodowości z przedmiotowej inwestycji?

Pozytywne odpowiedzi na zadane pytania pozwolą na racjonalne podjęcie decyzji inwestycyjnej. Weryfikując ofertę Funduszu Hipotecznego Yanok, możemy potwierdzić, że wiemy w co inwestujemy. Fundusz ma bardzo dobrą historię swojej działalności, a jego kondycja finansowa jest na wysokim poziomie. Również zasady funkcjonowania są bardzo proste i przejrzyste. Fundusz udziela pożyczek hipotecznych, które są alternatywą dla kredytów inwestycyjnych zabezpieczonych hipoteką na nieruchomościach. 

Z racji wieloletniego doświadczenia na rynku nieruchomości, Fundusz doskonale wie, jakie nieruchomości powinny stanowić zabezpieczenie udzielanej pożyczki. Wieloetapowa analiza pożyczkobiorców, dokonywana przez Fundusz, powoduje stabilność i potwierdza zdolność finansową pożyczkobiorcy do spłaty pożyczki. Źródłem pozyskiwania pieniędzy, potrzebnych do udzielenia pożyczki są właśnie emitowane Weksle Inwestycyjne Nieruchomościowe, które wykupywane są na bieżąco ze spłat pożyczek hipotecznych.

Po drugie - bezpieczeństwo i stabilność inwestycji. Każda nieruchomość stanowiąca zabezpieczenie udzielonej pożyczki hipotecznej jest bardzo atrakcyjna rynkowo, a co za tym idzie jest łatwo zbywalna. Dzięki temu, inwestor w pełni bezpiecznie może inwestować swoje oszczędności i mieć pewność, że nie straci on zainwestowanego kapitału. Wartość rynkowa tych nieruchomości jest trzykrotnie wyższa niż wartość udzielonej pożyczki, co pokazuje jak stabilną inwestycją jest lokowanie pieniędzy w Weksle Inwestycyjne Nieruchomościowe. Pamiętajmy jednak, że emitowane weksle nie są objęte gwarancjami Bankowego Funduszu Gwarancyjnego, a przedsiębiorcy, którzy je oferują są wyłączeni spod kontroli Komisji Nadzoru Finansowego.

Po trzecie - bądź na bieżąco ze swoją inwestycją. Rzetelne i bieżące informacje przekazywane do inwestorów są podstawą wiarygodnej inwestycji. Tylko śledzenie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości oraz przekazywanie tych danych, jak ona wpływa na poziom zyskowności zainwestowanych środków, zapewnia spokój u inwestorów oraz pozytywne, dalsze rekomendacje tego rodzaju inwestowania kapitału. Nie zapominajmy, że każda inwestycja rodzi ryzyko, które inwestor przyjmuje na siebie.

Fundusz Hipoteczny Yanok oferuje Weksle Inwestycyjne Nieruchomościowe o zróżnicowanej stopie zwrotu z inwestycji. Mamy do dyspozycji weksle z 5,04% zyskiem, ale i takie, które przyniosą nam nawet 10% zysku. Wszystko uzależnione jest od okresu do całkowitego wykupu weksla oraz częstotliwości wypłat dyskonta. 

Wysokość stóp zwrotu jest obiecująca i na pewno przyciąga wielu inwestorów indywidualnych. Pomimo tak dobrych rokowań, nie możemy zapomnieć, że w polskim prawie jest obowiązek rejestrowania papierów wartościowych w Krajowym Depozycie Papierów Wartościowych, a tego obowiązku weksle inwestycje nie spełniają. Weksle są szczególnym papierem wartościowym, a ich emisja oraz nabywanie przez inwestorów (remitentów) regulowane są wyłącznie przez prawo wekslowe.

Każda inwestycja, bez względu na to, w co lokujemy swoje pieniądze, powinna być przemyślana, zweryfikowana i sprawdzona, zanim przekażemy swoje oszczędności podmiotom oferującym instrumenty finansowe.

materiały promocyjne
Dowiedz się więcej na temat: kryzys | finanse | lokaty | obligacje | weksle | hipoteka
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »