Własna firma w 2023 roku – o czym warto pamiętać, prowadząc działalność?
W 2023 roku przedsiębiorców w Polsce czekają spore zmiany wynikające z faktu wprowadzenia nowych przepisów w ramach Polskiego Ładu 3.0. Najistotniejsze zmiany, które planuje rząd to wzrost stawek podatku od nieruchomości, minimalnych wynagrodzeń i składek ZUS. Przed założeniem własnej działalności gospodarczej w 2023 roku, warto dowiedzieć się, jakie to koszty oraz jakich formalności należy dopełnić, aby legalnie rozpocząć działalność w Polsce.
Zanim ostatecznie zdecydujesz się na założenie nowej działalności gospodarczej, koniecznie poznaj zmiany, jakie są wprowadzane już od początku tego roku. Podatnicy zobowiązani do płatności minimalnego podatku zostali zwolnieni z tego obowiązku za okres od 1 stycznia 2022 roku do 31 grudnia 2023 roku. Dodatkowo zmienia się wysokość płacy minimalnej w kraju, co dla przedsiębiorców zatrudniających nawet kilku pracowników może generować wysokie koszty.
Zanim dowiesz się, jak założyć działalność gospodarczą, a także jakich formalności należy dopełnić na tym etapie, koniecznie przeanalizuj wszelkie kwestie podatkowe i prawne, które są związane z prowadzeniem własnej firmy - wszystkie z nich znajdziesz w artykule serwisu Wspieramy Firmy. Wbrew pozorom, nie jest to takie proste, jak mogłoby się wydawać.
W Polsce na własną działalność gospodarczą może zdecydować się każdy, kto ma ukończone 18 lat, ma pełną zdolność do czynności prawnych oraz polskie obywatelstwo. Przed rozpoczęciem jakichkolwiek działań, warto opracować dobry biznesplan oraz przeanalizować rynek, na którym zamierzasz działać. Dzięki temu ocenisz swoje realne szanse na osiągnięcie sukcesu po zarejestrowaniu nowej firmy. Procedury związane z uruchomieniem nowej działalności gospodarczej (także tej w e-commerce) zamykają się w kilku krokach, a mianowicie:
- Ustal rodzaj prowadzonej działalności gospodarczej - musisz wybrać odpowiednie kody PKD. Pamiętaj, że w ramach jednej firmy możesz ustalić do 10 kodów PKD.
- Zarejestruj firmę na specjalnym wniosku CEiDG-1, który możesz złożyć przez internet na stronie biznes.gov.pl. To pierwszy krok, który przybliży Cię do uruchomienia własnej działalności gospodarczej.
- Po zarejestrowaniu nowej firmy otrzymasz numer NIP i REGON, a następnie musisz określić formę opodatkowania działalności - możesz zdecydować się na podatek na zasadach ogólnych, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych lub stawkę liniową.
- Załóż konto bankowe - w dzisiejszych czasach to niezbędny krok, aby skutecznie prowadzić działania jako przedsiębiorca i wygodnie rozliczać się z podatków oraz z kontrahentami.
- Zatrudnij profesjonalne biuro księgowe, które zadba o poprawność Twoich firmowych rozliczeń.
Uwaga! Zarejestrowanie nowej firmy wymaga też złożenia odpowiedniej deklaracji do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, choć obecnie odbywa się to automatycznie po przyjęciu wniosku CEiDG-1 oraz nadaniu numeru NIP i REGON. Ze względu na rozwój nowoczesnych technologii - zakładanie działalności gospodarczej trwa często nie więcej niż godzinę.
Po uruchomieniu swojej działalności gospodarczej, warto pomyśleć o założeniu konta firmowego. Ciekawą propozycję w tym przypadku przedstawia Pekao SA. Rachunek firmowy w aktualnej ofercie daje możliwość skorzystania z wypłaty premii do 2000 złotych, a także opcji podpisania umowy na terminal płatniczy. W dzisiejszych czasach prowadzenie własnego biznesu, szczególnie w przypadku działalności e-commerce nie wymaga posiadania terminala płatniczego, o ile nie prowadzisz dystrybucji towarów stacjonarnie, czyli np. z opcją odbioru zakupionych przedmiotów bezpośrednio przez klienta w siedzibie firmy.
Połączenie konta firmowego wraz z terminalem płatniczym to doskonały sposób, aby ograniczyć wydatki związane z przyjmowaniem płatności od kontrahentów. W ramach oferty Pekao SA, jako przedsiębiorca możesz otrzymać terminal MiniPOS PAX A50 w ramach dzierżawy za 0 złotych przez 2 lata z zerową prowizją do 42 tys. złotych.
Artykuł sponsorowany