Wynajem mieszkania studentom - o czym pamiętać?

Zbliża się nowy rok akademicki, więc studenci przemieszczają się do większych miast z różnych części kraju, a często nawet z innych zakątków świata. Czasem rezygnują z akademika, szukając mieszkania na wynajem. Zwykle ograniczony budżet sprawia, że są zainteresowani wynajmem pokoju, więc w jednym mieszkaniu może znaleźć się kilkoro najemców. O czym musi pamiętać właściciel mieszkania?

Wynajem mieszkania studentom - o czym pamiętać?


Wielu właścicieli mieszkań decyduje się na ich wynajem studentom. Oczywiście niektórzy z  nich mają obawy dotyczące "studenckiego życia", więc zastanawiają się, czy w lokalu nie będzie problemu z imprezami czy poszanowaniem mienia. Okazuje się jednak, że wystarczy odpowiednia selekcja, dotarcie do odpowiednich odbiorców, jasno skonstruowane zasady. Studenci w wielu przypadkach nie mają również stałej pracy, więc kolejną obawą jest ta o wypłacalność. Wielu młodych ludzi pracuje jednak dorywczo, korzysta z dofinansowań systemowych lub pomocy rodziców.

O czym więc warto pamiętać? O trzech rzeczach:

  • Odpowiednie ogłoszenie i weryfikacja kandydatów na najemców.

Prosto mówiąc: mamy wpływ na to, komu wynajmujemy mieszkanie. Ponieważ jest to nasze dobro, które mamy zamiar udostępnić, w ramach konkretnej umowy, może być to w pełni uznaniowe z naszej strony. Wybieramy więc tylko tych, którzy nam pasują. Dziś castingi na wynajem mieszkania to rzecz absolutnie normalna. Ważne jest również to, by umieścić dobrze skonstruowane ogłoszenie w odpowiednim miejscu.

  • Dobrze skonstruowana umowa.

To taka umowa z najemcą, która chroni obie strony, ale wyraźnie też ujmuje, że jeśli cokolwiek jest nie tak po stronie najemcy, wynajmujący może ją natychmiast zerwać lub zmienić jej warunki.

  • Ubezpieczenie mieszkania na wynajem.

To taka umowa z firmą ubezpieczeniową, która bez żadnych wątpliwości ochroni nas nie tylko finansowo, ale również strukturalnie, jeśli tylko zdarzy się coś złego.


Umowa najmu ze studentami- co warto w niej umieścić


Sporządź merytoryczną i konkretną umowę o wynajem. Zastanów się, czy dobrym pomysłem nie będzie najem okazjonalny, czyli oparty o dokument notarialny. Wprawdzie często taki rodzaj umowy zniechęca, ale z drugiej strony lepiej jest mieć gwarancję, że nie będziemy mieli kłopotów z uciążliwymi lub niepłacącymi najemcami. Przemyśl też, czy nie byłoby wskazane, by (przynajmniej w kontekście nieznanych osób) umowę podpisać z rodzicami.

O jakich aspektach, poza tym, warto pamiętać?

  • Ramy czasowe umowy, czyli czas, w którym umowa będzie obowiązywać, czasie wypowiedzenia umowy przez obie strony oraz warunki jej przedłużenia.
  • Wyszczególnienie wszystkich opłat. Oprócz korzyści za wynajem trzeba płacić czynsz, rachunki,  kaucję, itp. Trzeba jasno określić, kto tego będzie pilnować. Jeśli ufasz najemcom, możesz przenieść ten obowiązek na nich. Jeśli chcesz mieć pewność, że nie spotka cię niemiła niespodzianka za pół roku, pod postacią monitu ze spółdzielni albo zakładu energetycznego, lepiej samemu o to zadbać. W każdym razie umowa musi jasno określać ten aspekt.
  • Zgoda lub braku zgody na: przebywanie zwierząt w mieszkaniu, palenie tytoniu, podnajmowanie innym lokatorom.
  • Konkretne terminy zapłat za wynajem (na przykład do 10 dnia każdego miesiąca) z karnymi odsetkami  za  spóźnienia.
  • Zgoda lub brak zgody na modyfikacje w mieszkaniu (malowanie, drobne remonty, wiercenie ścian).
  • Odpowiedzialność za usterki sprzętu RTV, AGD oraz innego mienia- kto pokrywa koszty, powiadamianie właściciela mieszkania.
  • Wysokość kaucji, protokół zdawczo-odbiorczy oraz inne elementy, które sprawią, że umowa nie pozostawi żadnej ze stron wątpliwości.


Ubezpieczenie mieszkania na wynajem


Niezależnie od skonstruowanej umowy z najemcą, powinniśmy pamiętać o odpowiednim ubezpieczeniu mieszkania na wynajem. To dodatkowa ochrona, która pozwoli nam na znacznie większe poczucie bezpieczeństwa. W razie jakichkolwiek wątpliwości, sporów, niedomówień, czy sytuacji kłopotliwych, będziemy chronieni.

Dzięki dobrej polisie możemy liczyć między innymi na zwrot kosztów w przypadku różnych zdarzeń losowych, takich jak na przykład:

  •  zalania,
  • pożary,
  • akty wandalizmu,
  • włamania,
  • kradzieże,
  • kradzieże z włamaniem.

Istnieją firmy ubezpieczeniowe, które w ramach umów proponują dodatkowe opcje, które zawierają między innymi zwrot dwumiesięcznej kwoty najmu oraz pokrycie kosztów lokalu zastępczego na czas ewentualnego remontu. A wszystko to po to, byśmy nie byli stratni, a nasi lokatorzy pokrzywdzeni.  Jeśli w mieszkaniu zostawiamy sprzęt RTV lub AGD, warto również objąć go ubezpieczeniem.

Co więcej, ubezpieczenie mieszkania możemy kupić online- usiąść wygodnie przed komputerem, porównać różne oferty, a dzięki specjalnym kalkulatorom wszystko na spokojnie przeliczyć i zdecydować się na takie ubezpieczenie, które będzie dla nas najlepsze. A wszystko to przez internet, bez wychodzenia z domu, bez spotykania się z agentami ubezpieczeniowymi. Polisa będzie chronić nasze dobra nawet już od następnego dnia.

Artykuł sponsorowany


.
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »