Po roku pandemii emisje CO2 na świecie znów rosną
Kryzys związany z pandemią sprawił, że światowe emisje dwutlenku węgla spadły w zeszłym roku o 6 proc. Po osiągnięciu minimum w kwietniu zaczęły jednak powoli odbijać, a w grudniu były już o 2 proc., czyli o 60 mln ton, wyższe niż w grudniu 2019 r. - informuje Międzynarodowa Agencja Energii.
Globalne emisje spadły w całym 2020 r. o prawie 2 mld ton, co jest największym bezwzględnym spadkiem w historii. W dużej mierze wynikał on z mniejszego zużycia ropy naftowej w transporcie drogowym i lotnictwie.
Emisje z sektora elektroenergetycznego spadły o 450 mln ton. Wynikało to z niższego zapotrzebowania na energię elektryczną, ale też ze wzrostu produkcji energii elektrycznej z fotowoltaiki i wiatru. Jak zaznacza IEA, aby świat mógł osiągnąć cele klimatyczne z porozumienia paryskiego, w szczególności ograniczyć globalne ocieplenie do poziomu znacznie poniżej 2°C, konieczny byłby spadek emisji w sektorze co roku o ok. 500 mln ton. Byśmy mogli znaleźć się z kolei na ścieżce odpowiadającej ociepleniu o 1,5°C konieczne byłyby jeszcze większe redukcje.
- Odbicie globalnej emisji dwutlenku węgla pod koniec ubiegłego roku jest wyraźnym sygnałem, że nie robi się wystarczająco dużo, by przyspieszyć przejście na czystą energię na całym świecie. Jeśli rządy nie podejmą szybkich działań nakierowanych na prowadzenie odpowiedniej polityki energetycznej, możemy zaprzepaścić historyczną szansę na to, by 2019 rok był ostatecznym szczytem globalnych emisji - poinformował Fatih Birol, dyrektor wykonawczy IEA.
Liczby pokazują, że po początkowym załamaniu następuje powrót do normalnej aktywności biznesowej, co generuje duże ilości dwutlenku węgla, mimo że coraz więcej krajów i przedsiębiorstw deklaruje neutralność emisyjną do 2050 r. IEA podkreśla, że konieczne jest podjęcie szybkich i wymiernych działań związanych z transformacją energetyczną.
Jak to wyglądało w poszczególnych regionach świata? W Chinach emisje wzrosły w 2020 r. o 0,8 proc., czyli o 75 mln ton, co było spowodowane ożywieniem gospodarczym w ciągu roku. Chiny były pierwszą dużą gospodarką, która wyszła z pandemii i zniosła ograniczenia, co przełożyło się na wzmożoną aktywność gospodarczą już od kwietnia. To jedyna duża gospodarka, która rozwinęła się w minionym roku.
Również w Indiach emisje wzrosły powyżej poziomu z 2019 r. W Brazylii po kwietniowym kryzysie nastąpił wyraźny wzrost popytu na ropę, a w kolejnych miesiącach również na gaz. Wszystko to sprawiło, że w ostatnim kwartale roku emisje były wyższe niż rok wcześniej.
Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze
Spadek nastąpił natomiast w Stanach Zjednoczonych. Wyniósł on w całym roku 10 proc. Po wiosennych minimach stopniowo, każdego miesiąca, następowało odbicie i w grudniu emisje w USA zbliżyły się do poziomu z grudnia 2019 r. Wpłynął na to wzrost aktywności gospodarczej, ale też wyższe zużycie węgla na skutek niskich temperatur.
Fatih Birol uważa, że jeśli nastąpi odbicie światowej gospodarki, przy braku poważniejszych zmian w polityce największych krajów trzeba się liczyć ze wzrostem emisji w tym roku.
Wraz z rozwojem podróży i działalności gospodarczej na całym świecie zużycie ropy naftowej ponownie rośnie. Rekordowy wzrost sprzedaży pojazdów elektrycznych jest niewystarczający, by zrównoważyć nasilenie się ruchu drogowego na świecie.
Dyrektor wykonawczy IEA wskazuje jednocześnie na pewne szanse. - Chiny wyznaczyły ambitny cel w zakresie neutralności węglowej; nowa administracja Stanów Zjednoczonych ponownie przystąpiła do porozumienia paryskiego i stawia klimat w centrum swojej polityki; Unia Europejska kontynuuje realizację swojego Zielonego Ładu i planów trwałej naprawy; Oszałamiający sukces Indii w zakresie odnawialnych źródeł energii może zmienić ich przyszłość energetyczną; a Wielka Brytania nabiera globalnego tempa w kierunku silniejszych działań na rzecz klimatu podczas COP26 w listopadzie - wylicza.
Monika Borkowska
Nie czekaj do ostatniej chwili, pobierz za darmo program PIT 2020 lub rozlicz się online już teraz!