13. emerytura 2023. Ile wyniesie i kiedy będzie wypłata?

Rząd ustawowo wprowadził 13. emeryturę w 2019 roku. Od tego czasu seniorzy mogą liczyć na dodatek od państwa co roku. Trzynastka wypłacana jest na przełomie kwietnia i maja. Ile wyniesie 13. emerytura w 2023 roku i kiedy można się jej spodziewać?

W 2022 roku seniorzy mogli liczyć nie tylko na trzynastkę, ale także na 14. emeryturę. Ich wspólny koszt wyniósł w sumie 24,5 miliarda złotych.

Ile wynosi 13. emerytura na rękę?

Wysokość 13. emerytury nie zależy od wysokości świadczenia przyznanego danej osobie. Jej kwota to wysokość najniższej emerytury, która obowiązuje od 1 marca. Kwota brutto jest obniżona o składkę zdrowotną.

Wartość trzynastki będzie zależeć od waloryzacji emerytur i rent w marcu 2023 roku. Ma ona być kwotowo-procentowa. Na pewno emeryci i renciści będą mieli zwaloryzowane świadczenia o co najmniej 250 zł. 

Reklama

Chociaż rząd założył w budżecie na 2023 r. waloryzację w wysokości 13,8 proc., już wiadomo że będzie ona wyższa i wyniesie 14,8 proc. - na tym poziomie bowiem w 2022 r. kształtowała się tzw. inflacja emerycka. 

Seniorzy, którzy mają obecnie najniższą emeryturę 1338,44 zł brutto lub wyższą (do kwoty niecałych 1700 zł brutto), mogą liczyć na podwyżkę kwotową o 250 złotych. Pozostali dostaną podwyżki procentowe.

Kiedy będzie 13. emerytura w 2023 roku?

Wypłaty dodatku można się spodziewać w kwietniu w standardowym terminie wypłaty emerytury bądź renty. Pierwszeństwo w otrzymaniu dodatku mają osoby, które mają prawo do emerytury lub renty. Dłużej poczekają osoby, które pobierają zasiłki i świadczenia przedemerytalne. W ich przypadku "trzynastka" zostanie wypłacona w maju.

Świadczenie jest wypłacane przez ZUS i KRUS, co oznacza, że nie ma konieczności składania wniosku o dodatek.

Czy będzie 14. emerytura w 2023 roku?

3 stycznia tego roku premier zapowiadał na konferencji prasowej wprowadzenie ustawy, która zagwarantuje seniorom 14. emeryturę. Proces legislacyjny ma się rozpocząć w pierwszym kwartale 2023 roku. 

Czternastka ma być wypłacona w okolicach sierpnia i września tego roku.

Zobacz także:

Inflacja pochłonęła jedną emeryturę. Będzie wyższa waloryzacja

Ważna data dla emerytów. Chodzi o waloryzację emerytur

ZUS wyśle do Polaków specjalne listy. Dostaną je m.in. emeryci

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: 14. emerytura | 13. emerytura | emerytura 2023

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »