Reklama

500 plus dla seniora. Kto może dostać pieniądze i jak złożyć wniosek?

500 plus dla seniorów to nazwa świadczenia uzupełniającego, przeznaczonego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji. Już kolejny rok jest ono wypłacane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Kto może starać się o dodatek i jak złożyć wniosek?

  • Od marca 2022 roku o 500 plus dla seniorów mogą się starać nie tylko emeryci. 
  • Mimo mylącej nazwy, świadczenie przeznaczone jest dla osób, które we względu na niepełnosprawność potrzebują stałej pomocy w codziennym funkcjonowaniu.

500 plus dla seniorów. Dla kogo jest to świadczenie z ZUS?

Świadczenie to jest skierowane nie tylko do osób starszych.  Po zmianach wprowadzonych w pierwszej połowie 2022 roku mogą z niego skorzystać wszystkie osoby powyżej 18. roku życia, które spełniają poniższe wymagania:

Reklama

  • mieszkają w Polsce i mają polskie obywatelstwo lub prawo do pobytu stałego,
  • są niezdolne do samodzielnej egzystencji, co zostało potwierdzone odpowiednim orzeczeniem;   
  • ich całkowity miesięczny dochód nie przekracza 1896,13 zł brutto.

Jeśli ktoś pobiera emeryturę, rentę lub inne świadczenie ze środków publicznych i łączna kwota brutto tych świadczeń wynosi więcej niż 1396,13 zł, a nie przekracza 1896,13 zł brutto, wtedy wysokość świadczenia uzupełniającego będzie niższa niż 500 zł.

500 plus dla seniorów. Jaka jest wysokość świadczenia?

Świadczenie uzupełniające wypłacane jest raz w miesiącu przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Jego wysokość wynosi 500 zł i obowiązuje dożywotnio (chyba że zmianie ulegnie z wymogów opisanych powyżej).

Dodatkowe pieniądze dla seniorów. Jak złożyć wniosek?

Aby dostać pieniądze dla seniorów oraz osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji należy wypełnić i złożyć odpowiedni wniosek. Jest on dostępny na stronie ZUS. 

Można go dostarczyć osobiście, za pomocą tradycyjnej poczty oraz online za pośrednictwem PUE ZUS. 

Co ważne, osoba, której przysługuje dodatek uzupełniający 500 plus dla seniora nie musi składać wniosku osobiście. Czynność tę może za nią wykonać opiekun. 

ZUS natomiast wydaje decyzję o przyznaniu lub odrzuceniu prawa do wypłaty świadczenie w ciągu 30 dni od złożenia dokumentów.

Czytaj również:

Zobacz także:

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »