Ulgi i zniżki czekają na emerytów. 773. tys. osób skorzystało

Ulgi, zniżki i uprawnienia pod ręką - to czeka emerytów, na których telefonie pojawi się mLegitymacja, elektroniczna legitymacja emeryta. Obecnie korzysta z niej już ponad 770 tys. osób w całej Polsce, jak przyznał rzecznik ZUS, Paweł Żebrowski. mLegitymacja dostępna jest w aplikacji mObywatel.

  • Z elektronicznej legitymacji emeryta-rencisty, czyli z mLegitymacji, korzysta już 773 tys. osób.
  • mLegitymacja otwiera drogę zniżek, ulg i uprawnień przeznaczonych tylko dla emerytów i rencistów.
  • Nie trzeba mieć plastikowej legitymacji, jeśli mamy mLegitymację i na odwrót.

Tradycyjnie emerytom i rencistom wydawana jest plastikowa legitymacja, która jest poświadczeniem ich statusu. Potrzebna w komunikacji miejskiej, u lekarza czy w urzędzie legitymacja może zostać zastąpiona elektroniczną wersją, którą stanowi mLegitymacja. Jak chwali się ZUS, aplikację pobrało już ponad 773 tys. osób.

Reklama

mLegitymacja dla emerytów i rencistów. Darmowa komunikacja miejska w telefonie

Od 2023 roku ZUS wprowadził możliwość posiadania elektronicznej legitymacji emeryta i rencisty, jest to mLegitymacja. W pełni zastępuje ona fizyczną legitymację, która daje seniorom szereg uprawnień, ulg i zniżek. Posiadacze mLegitymacji mają szansę chociażby na darmowe przejazdy komunikacją miejską.

Wystarczy mLegitymację pokazać na ekranie smartfonu. W ten sposób senior potwierdza, że jest uprawniony zarówno do bezpłatnych świadczeń zdrowotnych jak i przysługujących mu ulg oraz zniżek np. na bilety komunikacyjne czy do kina - przekazała Iwona Kowalska-Matis, rzeczniczka prasowa ZUS na Dolnym Śląsku.

Jak wyrobić mLegitymację?

Każdy emeryt i rencista może od ręki uzyskać mLegitymację. ZUS wystawia ją bowiem automatycznie wszystkim osobom z prawem do emerytury czy renty. Aby mLegitymacja znalazła się na naszym telefonie trzeba wykonać kilka kroków. Oto one:

  1. Pobieramy aplikację mObywatel z Google Play lub App Store.
  2. W aplikacji mObywatel po zalogowaniu wybieramy opcję "dodaj dokument".
  3. Z listy dokumentów wybieramy "Legitymacja emeryta-rencisty".
  4. Po chwili dostęp do mLegitymacji będzie możliwy z głównego panelu mObywatela.

ZUS przypomina, że jeśli pobieramy mObywatela po raz pierwszy specjalnie, trzeba uprzednio potwierdzić tożsamość w aplikacji. Weryfikacja w aplikacji możliwa jest dzięki fizycznemu dowodowi osobistemu. Jeśli wcześniej potwierdziliśmy swoją tożsamość poprzez dodanie dowodu osobistego do mObywatela, nie jest konieczna żadna weryfikacja.

- Jeśli wcześniej nie dodaliśmy w aplikacji mObywatel dowodu osobistego, to najpierw musimy potwierdzić swoją tożsamość, czyli dołączyć dowód osobisty, a następnie dodać legitymację emeryta-rencisty - tłumaczy Kowalska-Matis.

Nie musisz mieć plastikowej legitymacji, by dostać elektroniczną

Nie trzeba posiadać plastikowej legitymacji i mLegitymacji naraz. Klienci ZUS mogą korzystać zarówno z plastikowej legitymacji, jak i wersji elektronicznej, ale zauważalna jest tendencja do rezygnacji z wersji plastikowej. ZUS podkreśla, że tak samo honorowana jest jedna legitymacja i druga.

Przemysław Terlecki 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: darmowe bilety | emeryci | legitymacja | ZUS | mObytwatel
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »