Co zrobić, by nie mieć małej emerytury? Oto, co wpływa na jej wysokość

Nie chcesz mieć niskiej emerytury? Musisz zwrócić uwagę na to, jak często chodzisz na zwolnienia. Najlepiej, żebyś pracował jak najdłużej oraz - co oczywiste - legalnie. Sprawdź, o czym warto pamiętać, pracując na swoją emeryturę.

Jak ZUS oblicza wysokość emerytury?

Najważniejszymi czynnikami, które Zakład Ubezpieczeń Społecznych bierze pod uwagę przy obliczaniu wysokości świadczenia, jest staż pracy, czasu spędzony na zwolnieniach i pobieraniu zasiłków, jak również innych świadczeń.

Innymi słowy - ZUS skupia się na tzw. okresach składkowych (kiedy od generowanego przez Ciebie dochodu są odprowadzane składki) i nieskładkowych.

Do obliczania emerytury nie są brane pod uwagę okresy nieskładkowe, czyli te, w których na Twoje indywidualne konto emerytalne nie były odprowadzane składki tytułem ubezpieczenia emerytalnego.

Reklama

Kiedy te składki nie są odprowadzane? W dużym skrócie wtedy, kiedy nie pracujesz. Czyli np. przebywasz na zwolnieniu lekarskim (tzw. L4) albo bezpłatnym urlopie. Składki na emeryturę nie są odprowadzane również wtedy, gdy przebywasz na zasiłku opiekuńczym lub pobierasz świadczenie rehabilitacyjne, zasiłek przedemerytalny, zasiłek szkoleniowy czy stypendium.

Warto jednak mieć na uwadze, że również okresy nieskładkowe odrobinę zwiększają emeryturę w tym sensie, że są wliczane do stażu pracy w wymiarze nieprzekraczającym 1/3 udokumentowanych okresów składkowych (np. studia liczone są w ten sposób).

Tutaj wyjątkiem są jednak urlopy wychowawcze i przerwy na wychowywanie dzieci do 4. roku życia. One nie podlegają ograniczeniu do 1/3 i są obliczane jako okresy składkowe.

Jak mieć wysoką emeryturę?

Aby otrzymać wysoką emeryturę należy długo pracować i odprowadzać składki na ubezpieczenie emerytalne. Im dłużej środki na indywidualnym koncie emerytalnym są zbierane, tym lepiej.

Wysokość emerytury jest również waloryzowana przy uwzględnieniu szacowanej pozostałej długości życia: tym sposobem, jeśli na emeryturę odejdziemy wcześniej, nasze środki są dzielone przez większą liczbę miesięcy. Dlatego też miesięczna wypłata jest niższa.

Warto jednak pamiętać, że nie na wszystko mamy bezpośredni wpływ i uzależnianie swojej "jesieni życia" wyłącznie od środków z ZUS może być bardzo ryzykowne.

Społeczeństwo polskie się starzeje, co oznacza, że stopniowo również liczba obywateli generujących dochód i odprowadzających składki będzie się zmniejszać, za to liczba obywateli pobierających świadczenia - będzie się zwiększać.

Zgodnie z prognozami, stopa zastąpienia (czyli stosunek wysokości emerytury do wysokości ostatniej wypłaty) ma wynosić w 2040 roku 37,6 proc., a w 2050 roku - 28,7 proc. Kolejną dekadę później, w 2060 roku, jedynie 24,6 proc.

Jak sprawdzić wysokość emerytury?

Aby sprawdzić przewidywaną na ten moment wysokość emerytury, wystarczy zalogować się na swoje konto ZUS PUE i wejść w "Panel Ubezpieczonego". W "Informacjach o stanie konta" znajdują się szczegółowe wyliczenia dotyczące już odprowadzonych składek.

Zgodnie z sugestiami ekspertów, jeśli jesteś obecnie w wieku przedemerytalnym, rozważ dokładnie moment przejścia na emeryturę. Każdy rok przepracowany ponad wiek emerytalny może podnieść świadczenie nawet o 10-15 proc.

Reasumując, na wysokość emerytury wpływa wiele czynników, z których najważniejszy jest staż pracy oraz wysokość opłacanych składek. Warto jednak mieć świadomość, że dzisiejsi 30-40 latkowie z pewnością nie mogą liczyć na wysokie emerytury z ZUS.

KO

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Emerytura | wysokość emerytur
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »