Czy opłaca się oszczędzać w OFE? Średnia stopa zwrotu z 10 lat na plusie

Otwarte okienko transferowe pierwszy raz od ośmiu lat pozwala zdecydować: oszczędzać na emeryturę z ZUS czy OFE? Najnowszy raport o stopie zwrotu z OFE wyjaśnia, czy opłaca się odkładać w ten sposób na emeryturę.

  • W poniedziałek, 1 kwietnia, otworzyło się okienko transferowe dla składek emerytalnych, które pozwala zdecydować: oszczędzać w ZUS czy OFE?
  • To pierwsza taka okazja od kilku lat. Poprzednio okienko transferowe otwarte było osiem lat temu.
  • Najnowszy raport podaje średnią stopę zwrotu OFE z ostatnich 10 lat. Może to ułatwić decyzję. 

W poniedziałek, 1 kwietnia, po raz pierwszy od 2016 roku otwarta została możliwość wyboru: ZUS czy OFE? Raport średniej stopy zwrotu z OFE z ostatniej dekady może ułatwić decyzję.

Reklama

Oszczędności w ZUS czy OFE: Na czym polega wybór?

Każdy pracownik w Polsce odprowadza składki emerytalne w wysokości 19,52 proc. wynagrodzenia. Po 50 proc. odprowadza pracodawca i sam pracownik. Od 2014 roku reforma systemu emerytalnego pozostawia każdemu dwie możliwości:

  • pozostawienie całej składki emerytalnej w ZUS (w I i II filarze);
  • podział składki pomiędzy ZUS i OFE w kwotach odpowiednio: 16,6 proc. oraz 2,92 proc.

Okienko transferowe w ZUS dotyczy kobiet (do 50. roku życia) i mężczyzn (do 55. roku życia), o ile są to osoby pracujące. Zgodnie z mechanizmem tzw. suwaka po tym okresie środki z OFE są stopniowo przekazywane do ZUS, aby w momencie przejścia na emeryturę zasilić kapitał do wypłaty świadczenia. 

Czy opłaca się oszczędzać w OFE? Najważniejsza jest stopa zwrotu

"Średnia wartość kapitału zgromadzonego na hipotetycznym rachunku w otwartym funduszu emerytalnym była co roku systematycznie wyższa niż ta w funduszach akcji polskich, a na koniec 2023 r. przewaga sięgała ok. 10 proc." - wynika z opublikowanego w środę raportu Izby Gospodarczej Towarzystw Emerytalnych. A warto dodać, że ostatnia dekada przyniosła przełomowe wydarzenia, które wpłynęły także na rynki finansowe. Autorzy raportu oceniają, że zyski z OFE znacznie obniżyła pandemia COVID-19, agresja Rosji na Ukrainę czy choćby wysoka inflacja. 

OFE osiągnęły w ciągu ostatnich 10 lat wyższą stopę zwrotu w porównaniu do subkonta w ZUS, na którym lokowana jest część składki emerytalnej, a różnica była wyraźna, mimo nieustannie spadającej liczby osób oszczędzających z OFE. Należy jednak pamiętać, że środki w OFE inwestowane są na giełdzie, a ta bywa nieprzewidywalna. O ile w ostatnich latach zyski z OFE okazały się wysokie, to nie zawsze tak było: 

  • 2020 rok: -2,3 proc. stopy zwrotu;
  • 2021 rok: +30 proc. stopy zwrotu;
  • 2022 rok: -15 proc. stopy zwrotu.
  • 2023 rok: +36 proc. stopy zwrotu.

Średnia roczna stopa zwrotu w okresie ostatnich 10 lat to dla OFE 8,28 proc. W raporcie dodano, że stopa zwrotu z oszczędzania w funduszu polskich akcji to 6,65 proc., a w funduszu akcji globalnych 6,13 proc. Gorszy zwrot niż OFE miały oszczędności na subkoncie w ZUS (6,64 proc.). Najmniej dały zarobić depozyty bankowe - 2,2 proc. rocznie.

Wyboru pomiędzy ZUS i OFE można dokonać, składając w ZUS formularz ZUS-US-OFE-3, a Zakład przypomina, że formularz należy złożyć jedynie wtedy, gdy sposób oszczędzania chcemy zmienić, a do osiągnięcia wieku emerytalnego pozostało więcej niż 10 lat.

Agnieszka Maciuła-Ziomek

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: OFE | stopa zwrotu | Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS)
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »