Dodatek emerytalny dla sołtysów ze zgodą Sejmu. Dostaną 300 zł

Sejm przyjął projekt ustawy o tzw. dodatku sołtysowym. Rządowy projekt ustawy o świadczeniu pieniężnym z tytułu pełnienia funkcji sołtysa przewiduje przyznanie dodatkowego świadczenia w wysokości 300 zł miesięcznie osobom, które osiągnęły wiek 60 lat w przypadku kobiet, a 65 lat w przypadku mężczyzn. Muszą oni sprawować tę funkcję przez co najmniej dwie kadencje, nie krócej niż 8 lat.

Za przyjęciem projektu ustawy o dodatku dla sołtysów głosowało 438 posłów. Przeciwnych było 12 osób, nikt się nie wstrzymał. 

Nie 10, a 8 lat kadencji

Sejm opowiedział się w piątek za poprawką zgłoszoną przez Prawo i Sprawiedliwość. Zgodnie z nią świadczenie pieniężne będzie przysługiwało sołtysom, którzy pełnili swoją funkcję przez co najmniej dwie kadencje i nie mniej niż przez 8 lat (w rządowym projekcie była mowa o 10 latach).

W piątek Sejmowa Komisja Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej rozpatrzyła ponad 10 poprawek zgłoszonych w trakcie drugiego czytania do projektów ustaw o świadczeniu pieniężnym z tytułu pełnienia funkcji sołtysa. Chodzi o cztery różne projekty zgłoszone przez rząd, Senat, Solidarną Polskę i Koalicję Polską. Wiodącym projektem jest ten rządowy.

Reklama

Komisja jednogłośnie zarekomendowała przyjęcie jednej z poprawek PiS, zgodnie z którą dodatkowe świadczenie dla sołtysów przysługiwałoby im wcześniej.

Poprawka PiS do ustawy o świadczeniu pieniężnym dla sołtysów

- Ta poprawka wychodzi na przeciw temu, co było omawiane na poprzedniej komisji samorządu. W trakcie dyskusji wyszedł problem z okresem trwania kadencji, żeby ukrócić te wszystkie spekulacje i żeby to było jasne i proste, dlatego wnosimy tę poprawkę - powiedział w piątek na komisji Jerzy Małecki (PiS).

Poseł wyjaśnił, że zgodnie z poprawką, uprawnionym do otrzymywania dodatkowego świadczenia emerytalnego dla sołtysów ma być ten, kto sprawował tę funkcję co najmniej dwie kadencje, ale nie mniej niż 8 lat.

W rządowym projekcie założono, że uprawnione do dodatkowego świadczenia emerytalnego będą osoby, które przez co najmniej 10 lat pełniły funkcję sołtysa.

Brak poparcia dla poprawek opozycji

Pozostałe poprawki nie uzyskały poparcia komisji. Pozytywnej opinii nie zdobyła m.in. poprawka Koalicji Obywatelskiej, która zakładała, że świadczenie ma otrzymywać każdy kto obecnie jest sołtysem.

Świadczenie na wniosek osoby uprawnionej ma być wypłacane przez Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, natomiast finansowane z budżetu państwa i corocznie - 1 marca waloryzowane ustawowym wskaźnikiem waloryzacji. Maksymalny limit wydatków budżetowych w projekcie ustalono na niespełna 74 mln zł w 2023 r. W kolejnych latach ma rosnąć od ponad 162 mln zł w 2024 r. do prawie 233 mln zł w 2032 r. Zgodnie z projektem ustawa ma obowiązywać od 1 lipca 2023 r.

"Sołtys wkłada duży wysiłek na rzecz społeczności wiejskiej"


Jak rząd uzasadnia wprowadzenie dodatku emerytalnego dla sołtysów?

"Rząd chce docenić pracę sołtysów. Poza swą główną aktywnością zawodową, wykonują oni bowiem zadania społecznie" - zaznaczono w rządowym komunikacie.

Zwrócono uwagę, że sołtysi "wkładają duży wysiłek na rzecz społeczności wiejskiej". Organizują m.in. zebrania wiejskie i wykonują ich uchwały. Zarządzają także mieniem komunalnym i gminnym oraz organizują życie społeczno-kulturalne - wskazano.

Zobacz również:

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: sołtys | Dodatek do emerytury

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »