300 plus dodatku do emerytury, ale tylko na wsi. Już wiemy, ile osób dostanie pieniądze

300 plus specjalnego dodatku do emerytury dla sołtysów, czyli tak zwane sołtysowe, to świadczenie, które na początku marca zapowiedziane zostało przez rząd. Pieniądze w wysokości 300 zł dorzucane mają być do emerytury tych seniorów, którzy w przeszłości dwukrotnie piastowali stanowisko sołtysa. Ministerstwo Rolnictwa odpowiedziało na nasze pytanie odnośnie liczby osób uprawnionych do pobierania 300 plus. Okazuje się, że po sołtysowe zgłosić się będzie mogło 40 tys. osób w całej Polsce.

300 plus dla sołtysów coraz bliżej. 300 zł dodatku do emerytury, czyli tak zwane sołtysowe, ma niebawem stać się faktem. Na początku kwietnia Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o świadczeniu pieniężnym z tytułu pełnienia funkcji sołtysa, który złożył minister rolnictwa i rozwoju wsi. Już na rozpoczętym w środę posiedzeniu Sejmu izba niższa parlamentu zajmie się pracami nad nowym świadczeniem wypłacanym na wsi.

Reklama

Dla kogo 300 plus sołtysowego? Dostaną sołtysi, ale nie wszyscy

Projekt dotyczący programu nazywanego "sołtysowym" lub "sołtys plus" zakłada wypłatę dodatku 300 zł do emerytury dla tych seniorów, którzy przekroczyli już wiek emerytalny, a w ciągu życia pełnili funkcję sołtysa przynajmniej dwukrotnie. Co ważne, okresy sprawowania funkcji sołtysa nie muszą następować jeden po drugim. O sprawę zapytaliśmy bezpośrednio w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

- Projekt ustawy zakłada świadczenie pieniężne w wysokości 300 złotych miesięcznie. Będzie ono przysługiwało osobie, która pełniła funkcję sołtysa przez co najmniej 10 lat oraz osiągnęła wiek emerytalny (w przypadku kobiet 60 lat, zaś w przypadku mężczyzn 65 lat). Świadczenie będzie finansowane ze środków budżetu państwa, a wnioski o przyznanie świadczenia będzie można składać do KRUS - tłumaczy w odpowiedzi na pytanie redakcji Biznes Interia Dariusz Mamiński, radca z działu prasowego resortu rolnictwa.

300 zł dodatku do emerytury tylko na wsi. Choć jest sposób, by dostać też w mieście

Jeśli otrzymujemy więc wcześniejszą emeryturę, a zdążyliśmy być sołtysami już dwa razy, nie otrzymamy dodatku 300 plus. W takim wypadku należy jednak poczekać na przekroczenie powszechnego wieku emerytalnego. Z grupy objętej wypłatami 300 plus sołtysowego wyłączeni są natomiast ci, którzy sołtysem byli w swoim życiu tylko przez jedną kadencję.

Ze względu na charakter świadczenia, wypłaty będą prowadzone przede wszystkim na wsi. Wyjątkiem pozostają te osoby, które są uprawnione do dodatku sołtysowego, ale na starość przeprowadziły się ze wsi do miasta. Warunek mieszkania na wsi w celu otrzymywania 300 plus sołtysowego nie obowiązuje, ale spodziewać się można, że odsetek świadczeń wypłacanych poza wsią będzie znikomy.

Sołtysowe 300 plus. Ministerstwo Rolnictwa ujawnia szacunki, tyle osób uprawnionych do dodatku

Redakcja Biznes Interia zwróciła się do resortu rolnictwa z pytaniem o szacunkową liczbę osób objętych wypłatami świadczenia oraz o to, w jakim regionie Polski możemy spodziewać się największego zagęszczenia świadczeniobiorców. Jak przekazał nam Dariusz Mamiński, radca z działu prasowego resortu rolnictwa, z wyliczeń wynika, że po dodatek 300 plus do emerytury zgłosić się będzie mogło 40 tys. osób. Tyle bowiem ma spełniać warunki wskazane w projekcie ustawy.

- Szacowana w ocenie skutków regulacji do projektu ustawy liczba osób pełniących funkcję sołtysa według kryteriów, tj. co najmniej przez 10 lat, mających ukończone 60 lat w przypadku kobiet i 65 lat w przypadku mężczyzn, to 40 tysięcy osób - oświadczył Mamiński.

Jak podkreślił jednak radca z racji tego, że po świadczenie trzeba będzie się zgłosić, nie sposób jak na razie wskazać żadnych danych terenowych dotyczących sołtysowego, To, gdzie wnioski o 300 plus były najliczniejsze, będzie można wskazać dopiero wówczas, gdy program ruszy i wnioski o dodatek do emerytury zaczną spływać do KRUS. - W związku z tym, że świadczenie to będzie wypłacane na wniosek osoby uprawnionej, a wniosek będzie składany w oddziale regionalnym lub w placówce terenowej KRUS, uzyskanie danych obszarowych dotyczących województw, powiatów i gmin, będzie możliwe do oszacowania dopiero po wpłynięciu wniosków o wypłatę świadczenia - podsumował Dariusz Mamiński w odpowiedzi dla redakcji Biznes Interia.

Przemysław Terlecki

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: 300 plus | sołtysowe | dodatek | emerytura
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »