Jaka emerytura po 15 latach pracy? Tyle dostaniesz świadczenia

ZUS posiada dane, z których wynika, że zwykle Polacy przechodzą na emeryturę po osiągnięciu wieku emerytalnego. To nie zawsze dobry wybór. Przejście na emeryturę po osiągnięciu praw emerytalnych nie gwarantuje minimalnej emerytury, ponieważ liczy się także staż pracy. Co jeśli senior przejdzie na emeryturę po 15 latach pracy? Ile ZUS wypłaci świadczenia?

  • Z danych ZUS wynika, że najczęściej Polacy przechodzą na emeryturę od razu po osiągnięciu wieku emerytalnego.
  • Osiągnięcie wieku emerytalnego nie gwarantuje jednak otrzymania minimalnego świadczenia, które obecnie wynosi 1780,96 zł.
  • 15 lat stażu pracy oznacza wypłatę świadczenia w kwocie kilkuset złotych. Dużo zależy od kwestii zarobków osiąganych w pracy.

Konstrukcja polskiego systemu emerytalnego sprawia, że otrzymanie minimalnej emerytury jest możliwe wyłącznie przy przepracowaniu odpowiedniej liczby lat. Aktualnie minimalna emerytura wynosi 1780,96 zł brutto (1620,25 zł netto), a żeby tyle dostać, kobiety muszą osiągnąć 20 lat stażu pracy, a mężczyźni 25 latCo, jeśli 60-latka lub 65-latek chce przejść na emeryturę, a ma jedynie 15 lat pracy?

Reklama

Co wpływa na wysokość emerytury?

Wysokość emerytury zależy od kwoty zwaloryzowanych składek na koncie w ZUS, ale liczy się również:

  • zwaloryzowany kapitał początkowy (dotyczy to osób które pracowały na oskładkowanej umowie przed 1999 rokiem),
  • środki zapisane na subkoncie,
  • średnie dalsze trwanie życia (GUS aktualizuje liczby co roku pod koniec marca).

W kwestii emerytur kluczowe są dwie waloryzacje przeprowadzane w ciągu roku. Waloryzacja wypłacanych emerytur odbywa się w marcu i podnosi je o odpowiednią wartość. Waloryzacja czerwcowa dotyczy zaś przyszłych świadczeń emerytalnych, gdyż w jej trakcie waloryzowane są składki zgromadzone na kontach w ZUS.

Mam 60 lat i 15 lat stażu pracy. Ile ZUS wypłaci emerytury?

Osoba, która przepracowała 15 lat pobierając za pracę płacę minimalną, nie może liczyć na otrzymanie emerytury minimalnej, w wypadku gdy w wieku 60 lat nabyła prawa emerytalne. Choć kobieta ma szansę na minimalną emeryturę po 20 latach pracy, przepracowanie 3/4, czyli 15 lat, nie gwarantuje 75 proc. najniższego ustawowego świadczenia. Jedynym gwarantem jest 20 lat stażu lub 25 lat w zależności od płci.

Jeśli staż pracy wynosi więc 15 lat, możemy liczyć na emeryturę wyliczoną o to, ile składek zebraliśmy. Przy wypłacie w kwocie najniższej krajowej na umowie o pracę oznacza to około 500-700 zł, jak podaje branżowy portal Forsal. Nie jest to więc nawet połowa kwoty składającej się na emeryturę minimalną.

Oczywiście jednak, im więcej zarabiamy i im większe składki odprowadzamy, tym większe będzie świadczenie. Jednak świadczenie w kwocie emerytury minimalnej wymaga wypracowania już wspomnianego stażu pracy.

Przemysław Terlecki 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: emerytura | praca | ZUS | świadczenie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »