Emerytury nauczycieli po waloryzacji. Czy opłaca się korzystanie z emerytur stażowych?

Podwyżka emerytury nauczyciela o nawet 500 zł to efekt tegorocznej waloryzacji emerytur. Przyszłe świadczenia tej grupy zawodowej wzrosną także dzięki niedawnym podwyżkom płac. A czy emerytury stażowe dla nauczycieli to dobry pomysł? Projekt w tej sprawie jest już w Sejmie. Przepisy mają wejść w życie jesienią br.

Podwyżka wynagrodzeń i kolejna rekordowa waloryzacja powodują spore podwyżki emerytur nauczycieli. Być może jeszcze w tym roku nauczyciele będą mogli skorzystać z emerytur stażowych. Czy to się opłaca? 

Rekordowe podwyżki wynagrodzeń nauczycieli

W lutym resorty edukacji i pracy podjęły decyzję o podwyżce minimalnej stawki wynagrodzenia nauczycieli. Pensja początkujących nauczycieli wzrosło o 33 proc., a mianowanych i dyplomowanych o 30 proc. Były to rekordowe podwyżki, na które środowisko nauczycielskie czekało przez wiele lat. Od 1 stycznia br. minimalne stawki dla wynagrodzenia zasadniczego (brutto) dla nauczycieli z tytułem magistra wynoszą:

Reklama
  • nauczyciel początkujący - 4 908 zł;
  • nauczyciel mianowany - 5 057 zł;
  • nauczyciel dyplomowany - 5 915 zł.

Te podwyżki to efekt zwiększenia nakładów na subwencję oświatową, która sięgnęła 36 proc. wobec kwoty z roku 2023. Samorządy w tym roku otrzymają z budżetu państwa łącznie blisko 88 mld zł na oświatę.

Ile wynosi emerytura nauczycieli po podwyżkach?

Podwyżka wynagrodzeń oznacza też zmiany w wysokości przyszłej emerytury dla nauczycieli. Z drugiej strony na wysokość świadczenia obecnych emerytów wpływ ma także wskaźnik waloryzacji, który w 2024 roku wyniósł 12,12 proc. Wyraźnych podwyżek świadczeń mogą spodziewać się zatem wszystkim obecni emeryci, a ile w 2024 roku wynoszą emerytury nauczycieli? 

Blisko rok temu "Gazeta Pomorska" rozmawiała z emerytowaną nauczycielką, która w zawodzie pracowała 39 lat. Wówczas jej emerytura wynosiła 2991 zł "na rękę", a po tegorocznej waloryzacji wzrosła o ponad 360 zł. Portal podaje także przykład innej emerytowanej nauczycieli, której świadczenie wzrosło w bieżącym roku o ponad 500 zł i wyniosło 4800 zł. W innym przypadku 40 lat pracy wystarczało dotychczas od emerytury w wysokości 3800 zł, a po waloryzacji świadczenie wzrosło do ponad 4200 zł. 

Na spore podwyżki emerytur mogą w tym roku liczyć także nauczyciele, którzy nie pracowali wyłącznie w tym zawodzie. Seniorka, która może pochwalić się 35 latami pracy (w tym 20 lat jako nauczycielka), otrzymuje obecnie emeryturę w wysokości ponad 4000 zł. Jeszcze w 2023 roku dostawała ona 3600 zł świadczenia. 

Emerytury stażowe dla nauczycieli

W Sejmie jest już projekt ustawy wprowadzający emerytury stażowe. Od września mogą one dotyczyć nauczycieli, którzy jednak muszą pochwalić się odpowiednim stażem pracy. Podstawowe warunki są dwa:

  • rozpoczęcie pracy przed 1 stycznia 1999 roku
  • udokumentowanie okresu składkowego wynoszącego co najmniej 30 lat, w tym przynajmniej 20 lat pracy w szkole

Na wcześniejszą emeryturę będą mogły początkowo przejść osoby urodzone przed 1 września 1966 roku, rok później osoby urodzone w przedziale między 1 września 1966 roku a 1 września 1969 roku, natomiast od września 2026 roku także nauczyciele urodzeni po 31 sierpnia 1969 roku.

Nauczyciele, którzy zdecydują się na emeryturę stażową, będą mogli liczyć na świadczenia nieznacznie przekraczające minimalną emeryturę (w 2024 roku to 1780,96 zł brutto).

"Z wyliczeń przedstawionych kilka miesięcy przez resort edukacji wynika, że w przypadku kobiet, które w wieku 53 lat przejdą na taką wcześniejszą emeryturę, świadczenie wyniesie ok. 2300 zł brutto" - przytacza "Fakt"

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: emerytura stażowa | nauczyciele
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »