Fundusze emerytalne zarobiły w październiku średnio +1,1%

Październik był dość udanym miesiącem na rynku funduszy emerytalnych.

Październik był dość udanym miesiącem na rynku funduszy emerytalnych.

Choć jednostki nie zyskiwały po kilka procent, jak to miało miejsce we wrześniu czy marcu tego roku, to średni wzrost wartości jednostki rozrachunkowej o +1,1% można uznać za niezły wynik. Jest to wynik lepszy od rynkowego benchmarku złożonego w 30% z indeksu WIG i w 70% z indeksu IROS, który zyskał +0,65%. Słabszy wynik wypracował jedynie zarządzający OFE Polsat (+0,52%), którego aktywa w dużej części opierają się o spółki o mniejszej kapitalizacji. Tymczasem ostatnie miesiące nie są udane dla tego segmentu.

Na dodatnie stopy zwrotu wypracowane przez zarządzających otwartymi funduszami emerytalnymi wpływ miał przede wszystkim rynek akcji. Udział papierów z GPW w portfelach inwestycyjnych OFE na koniec września br. wyniósł średnio 36 proc., a wszystkie główne indeksy giełdowe, oprócz sWIG80, wzrosły w październiku. Indeksy WIG oraz WIG20 były odpowiednio +2,2% oraz 1,4% na plusie. Jednak najbardziej zyskał na wartości indeks mWIG40, który w minionym miesiącu urósł o +4,3%. Spośród sektorów, drugi raz z rzędu, najbardziej rentowna okazała się branża bankowa (+5,8%). Poza nią, dobrze wypadły również spółki chemiczne (+5,2%) oraz paliwowe (+4,0%).

Reklama

Wynikom nie pomagało natomiast słabe zachowanie rynku długu w październiku. Indeks obligacji skarbowych IROS, po 3 miesiącach wzrostów, w minionym miesiącu nieznacznie stracił na wartości (-0,03%). Spadek cen na rynku papierów dłużnych zarówno w Polsce, jak i na rynkach bazowych nastąpił w połowie miesiąca. Na wzrost rentowności polskich papierów dłużnych (czyli spadek ich cen) wpłynęły m.in. słabe wyniki przetargu obligacji 5-cioletnich, które ujawniły, że popyt na instrumenty dłużne powoli ulega wyczerpaniu, a także opublikowane dane o inflacji, która znacząco wzrosła (0,6% w skali miesiąca) i okazała się wyższa od oczekiwań analityków. W skali miesiąca najwięcej straciły obligacje o 10-letnim terminie do wykupu (-0,88%), natomiast krótsze papiery zyskały na wartości (IROS-5 +0,03%, natomiast IROS-2 +0,3%).

Najlepszy rezultat w październiku wypracował fundusz Nordea OFE, którego jednostka zyskała na wartości +1,3%. Nieco słabiej poradziły sobie fundusze Allianz Polska OFE oraz OFE WARTA, które dla swoich klientów zarobiły po +1,2%.

Komentarz do rankingu

W październiku zaszło niewiele istotnych zmian w naszym rankingu. Ponownie najwyższe oceny w horyzoncie 3-letnim tj. 5a otrzymały Amplico OFE i AXA OFE. Pierwszy z tych funduszy, jako jedyny, utrzymuje najwyższe noty, zarówno w skali ostatnich 36 miesięcy, jak i 12 miesięcy. Na tym tle słabiej zaprezentował się fundusz AXA OFE, który w horyzoncie krótkoterminowym odnotował spadek oceny z 3a do 2a.

W minionym miesiącu, drugi raz z rzędu, spadek w rankingu długoterminowym odnotował natomiast Generali OFE. Jeszcze w sierpniu fundusz ten znajdował się na podium naszego 36-miesięcznego rankingu z oceną 5a, a obecna nota podmiotu to 3a. W krótszym 12-miesięcznym okresie już od dwóch miesięcy otrzymuje najniższą notę 1a. Stoi za tym wyraźnie pogorszenie wyników Generali OFE w ostatnim czasie. W ciągu minionych 12 miesięcy zarządzającym z Generali PTE tylko 4-krotnie udało się wypracować wyniki lepsze od średniej.

Na uwagę w październikowym rankingu opartym na wskaźniku Information Ratio, łączącym zysk i ryzyko, zasługuje również fundusz ING OFE. Podmiot ten, pomimo słabej 36-miesięcznej noty (2a), jest jednym z dwóch na rynku FE funduszy, który może pochwalić się 12-miesięczną oceną 5a. Jest zatem szansa, że ING OFE awansuje wkrótce w naszym długoterminowym zestawieniu.

Zespół Analiz Online

Analizy OnLine
Dowiedz się więcej na temat: fundusze emerytalne
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »