Jak obliczyć swoją emeryturę? Jest prosty sposób, kwotę możesz poznać już teraz

Jak obliczyć emeryturę? Nawet, jeśli temat emerytury wydaje Ci się bardzo odległy, warto zainteresować się nim już teraz. Jak wysokiego świadczenia możesz spodziewać się po zakończeniu pracy? Ta wiedza pozwoli Ci świadomie zaplanować przyszłość i odpowiedzialnie gospodarować swoimi środkami. Sposób na sprawdzenie kwoty świadczenia emerytalnego nie jest skomplikowany.

Co każdy powinien wiedzieć o emeryturze?

W Polsce wiek emerytalny w przypadku kobiet wynosi 60 lat, a mężczyzn — 65 lat. Do wcześniejszej emerytury upoważnieni są ci, którzy wykonują pewne konkretne zawody: kolejarza, górnika, rolnika, a także nauczyciela, policjanta, pracownika służb celnych, żołnierza zawodowego, ratownika górskiego, sędziego i prokuratora.

Od wszystkich umów o pracę i umów zlecenia odprowadzane są składki emerytalne. Nie inaczej jest w przypadku prowadzenia własnej działalności gospodarczej. Składki te trafiają do ZUS-u (Zakładu Ubezpieczeń Społecznych).

Reklama

Do roku 1998 istniał inny niż obecnie sposób obliczania aktywności zawodowej. Dlatego osoby, które pracowały również przed tą datą, chcąc obliczyć swoją emeryturę powinny się zgłosić do ZUS celem obliczenia kapitału za okres do 1998 roku.

Co jest potrzebne do obliczenia emerytury?

W dużym uproszczeniu, obliczenie wysokości przyszłej emerytury polega na podzieleniu zebranego kapitału przez średni czas (liczony w miesiącach) dalszego trwania życia od przejścia na emeryturę. Wysokość podstawy emerytury oblicza się na podstawie takich danych, jak:

  • zwaloryzowany kapitał początkowy (do roku 1998),
  • zwaloryzowane składki na ubezpieczenie emerytalne (od roku 1999 do miesiąca poprzedzającego miesiąc, w którym planujemy przejść na emeryturę),
  • zwaloryzowane środki zgromadzone na tzw. subkoncie w ZUS (dotyczy członków OFE).

Każdy obywatel może zalogować się na stronie ZUS profilem zaufanym (również korzystając z weryfikacji elektronicznym kontem bankowym). Na stronie tej znajduje się m.in. podgląd wszystkich kwot uzbieranych na poszczególnych kontach emerytalnych, a także wiele informacji dotyczących odprowadzanych przez pracodawców składek.

Do obliczenia emerytury potrzebne będą jeszcze uśredniona wysokość składki emerytalnej, która będzie odprowadzana przez dalszy czas trwania kariery zawodowej oraz dane przeciętnego okresu trwania życia na emeryturze. Te ostatnie informacje zawarte są w Monitorze Polskim dostępnym na stronie: https://monitorpolski.gov.pl/MP.

Jak obliczyć emeryturę?

Obliczanie emerytury samodzielnie zdecydowanie nie należy do najłatwiejszych zadań. Dlatego przygotowano wiele kalkulatorów online, które pozwalają wyliczyć szacunkową wysokość świadczenia emerytalnego.

Jeden z takich kalkulatorów jest dostępny i stale aktualizowany na stronie ZUS. Aby uzyskać miarodajny wynik, należy wpisać do kalkulatora następujące dane:

  • płeć
  • datę urodzenia
  • kwotę zwaloryzowanych składek*
  • kwotę zwaloryzowanego kapitału początkowego*
  • zwaloryzowaną kwotę całkowitą na subkoncie*
  • wysokość składek odprowadzonych łącznie w 12 ostatnich miesiącach kalendarzowych*
  • deklarowany wiek przejścia na emeryturę
  • rok rozpoczęcia pracy
  • miesięczne wynagrodzenie brutto (obecne)
  • informację, czy posiada się członkostwo w OFE lub posiada się subkonto.

*wszystkie informacje zawarte są na koncie ZUS.

Kalkulator na podstawie podanych danych oblicza prognozowaną wysokość emerytury na podstawie obecnych zasad. To istotna informacja: wiele czynników jest zmiennych, np. inflacja, średnia długość życia na emeryturze. Dlatego nie należy uważać wyniku za wiążący, ale szacunkowy.

Prognozowana emerytura: o czym należy pamiętać?

Interpretując wyniki przedstawione przez kalkulator warto pamiętać o tym, że płaca minimalna rośnie, podobnie jak wszystkie zarobki w skali kraju.

Dodatkowo obecnie borykamy się z bardzo wysoką inflacją i nie ma jasnych przewidywań na temat tego, jak będzie kształtowała się w perspektywie najbliższych lat. Dlatego nawet jeśli obecne wyliczenia wskazują, że nasza emerytura wyniesie 2800 zł, co wydaje się stosunkowo dużą kwotą, dobrze jest powstrzymać entuzjazm.

Stopa zastąpienia to termin, którym określa się stosunek wysokości emerytury do ostatniej wypłaty. Obecne przewidywania wskazują, że w roku 2050 wskaźnik ten może wynosić zaledwie 25-30 proc. Innymi słowy, emeryci będą musieli przeżyć za niespełna jedną trzecią swoich poprzednich zarobków. 

Reasumując, warto znać szacunkową wysokość emerytury, jakiej możemy spodziewać się z ZUS, jednak należy mieć świadomość, że są niewielkie szanse, aby dzisiejsi trzydziestolatkowie mogli liczyć na stopę zastąpienia sięgającą nawet połowy obecnych zarobków.

Dlatego z myślą o przyszłości dobrze jest zaplanować alternatywne formy oszczędzania: lokaty, konta oszczędnościowe lub udział w funduszach inwestycyjnych. Kapitał może być również gromadzony na kontach IKE i IKZE, które są prowadzone przez fundusze inwestycyjne, towarzystwa emerytalne oraz zakłady ubezpieczeń.

KO

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Emerytura | wysokość emerytur | ZUS | wdowia emerytura
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »